+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

71+18 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Какво НЕ се случи в тех сферата през 2023-та? (А много ни се искаше!)

Факт — job board -ът на DEV.BG е сериозна платформа, към която се обръщат над 1 400 български и международни IT компании, за да намерят точните кадри за своите свободни позиции. А зад платформатата, през която месечно преминават повече от 20 000 кандидатури за тези позиции, стоят истински хора с чисто човешки емоции и реакции. Всеки ден те следят индустрията под лупа и ту се възхищават, ту се дивят, ту се смеят, а понякога дори страдат заради нещата, които, колкото и да ни се иска, понякога не стават факт в нея.

Например Amazon. Въпреки че една от първите им поръчки е направена от България — страна, в която самият Джеф Безос не е допускал да има интернет през далечната 1995 г., американският гигант пак ни изключи от източноевропейската си експанзия. Вместо това през юни м.г. отвори офис в унгарската столица Будапеща, а през октомври откри първия си логистичен център в Турция с обещанието да осигури нaд 1 000 paбoтни мecтa за една година. И тъй като и ний сме дали нещо на Amazon и можем да дадем много повече, искрено се надяваме някой български град скоро да се появи на инвестиционната карта на компанията редом до офисите ѝ в Полша (12), Словакия (2), Румъния (3) и Чехия (2).

От гигантите стигаме до еднорозите, които в България останаха цифром и словом един. След като през март 2022 г. Payhawk стана първата родна организация, оценена за над $1 млрд., много експерти бяха сигурни, че до края на същата година ще се роди втори български еднорог. Това не се случи и през 2023 г., но да не забравяме, че много български IT компании привлякоха значителни инвестиции, така че, както се казва, dum spiro, spero.

Като стана въпрос за инвестиции, Bitcoin не стигна $100К, както се надяваха много от нас. Като цяло много крипто прогнози не се случиха и регулаторите не спряха да раздават шумни шамари на играчите в сектора (най-престижната крипто борса в света Coinbase също не избяга от тях), но прясната новина, че Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) е одобрила пускането на спот биткойн борсово търгувани фондове (ETF) буквално разцепи мрака на крипто зимата и дигиталното злато бавно, но сигурно отново тръгна нагоре. Така че, братя и сестри, ще купуваме!

Наред с постоянните размишления в какво да инвестираме парите си (ако оставаха такива предвид трудната финансова година), бяхме прояждани и от съмнения на какво да вярваме от информационния поток, защото Big Тech не ни убедиха, че са сериозни по отношение на борбата с дезинформацията. Според доклад на ЕС през първата година от войната в Украйна Meta, YouTube, TikTok и най-вече X са подпомогнали (като са позволили) масиви от фалшиви руски новини, които са стигнали до най-малко 165 млн. души по света. И това е един от хилядите примери, които не спират да подклаждат социалната поляризация и езика на омразата. Дано 2024-та да е годината, в която социалните медиите ще приложат на практика Акта за цифровите услуги на ЕС, за да ни върнат поне късче нормалност.

И O tempora, o AI! Ако през 2017-та думата на годината беше „фалшива новина“, то през 2023 г. тя е „изкуствен интелект“ и тук няма изненадани. AI не просто дойде, а ни връхлетя като изгладняла хала и промени представите ни за всичко — данни, анализи, новини, бизнес…Но въпреки завоеванията му в толкова много сфери, уви, не успяхме да му аутсорнем всичките си задачи, за да изкараме цялото лято на Синеморец. (Btw, не успя и да ни помогне да създадем съвършения самолекуващ се от бъгове код.) И докато работодателите продължават да обсъждат плюсовете и минусите на AI на работното място, ние с нетърпение очакваме да пуснат онова ново productivity приложение, което значително увеличава коефициента на полезно действие на служителите, когато си държат телефоните изключени за дълго време, и няма бот, който да събира, анализира и предоставя на работодателя данните от тяхното бездействие.

Освен възхищение изкуственият интелект провокира и голяма доза недоумение. Като модела Айтана, 25-годишната AI красавица от Барселона, която понякога печели на създателя си €10K на месец, или виртуалния телевизионен водещ Хермес, роден, естествено, в Гърция. Но колкото и перфектни и примамливи да изглеждат виртуалните инфлуенсъри, изследванията показват, че скоро няма да изместят истинските, защото им липсва едно ключово качество — автентичността, заради която компаниите продължават да плащат на живи хора. Вероятно това е причината все още да нямаме свой AI инфлуенсър, който да ни разяснява на разбираем български вечно сложната родна действителност.

И докато през 2023-та светът на изкуствения интелект експлодира, този на Metaverse продължи да имплодира. Остави ни с лека доза разочарование, защото обещанието за супер готин виртуален свят, в който се виждаме с приятелите си всеки ден, а не веднъж на високосна година, ходим заедно на страхотни места и събития по целия свят и си купуваме къщи и апартаменти, без да хабим нерви с нотариуси, агенции и кадастри, се оказа поредният хайп, на който самият Зукърбърг спря да обръща голямо внимание.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Междувременно 21-годишната Татяна Иванова от Добрич не спря да ходи здраво на Земята, за да осъществи голямата си мечта — да полети в Космоса. Не го направи и през 2023-та, защото пътят до звездите винаги е труден, а за Татяна и каменист, тъй като да си отличен студент по „Космическо инженерство“ в Embry–Riddle Aeronautical University не е достатъчно, нужни са и сериозни финанси. Благодарение на дарители от цяла България „космическото ни момиче“ успя да събере средствата за първата си година обучение, но кампанията ѝ продължава, за да можем скоро пак да видим трибагреника в Космоса.

Бляновете по него не са свързани само с надеждата да разберем откъде сме дошли и къде ще отидем, но и с възможността да общуваме на наистина големи разстояния, докато все още живеем на Земята. Това аха да се случи в началото на 2023 г., когато Аррlе и Нuаwеі интeгpиpaxa в ycтpoйcтвaтa cи peшeния зa изпpaщaнe нa cъoбщeния пpeз cпътниĸoвa cвъpзaнocт, a Quаlсоmm пpeдcтaви плaтфopмaта Ѕnарdrаgоn Ѕаtеllіtе за сателитна комуникация за cмapтфoни. Но само няĸoлĸo мeceцa след това малкият дракон умря поpaди липca нa интepec oт страна на пpoизвoдитeлитe и сaтeлитнaтa ĸoмyниĸaция нe влeзe в джoба на крайния потребител. Надяваме се и това скоро да се случи, защото възмoжнocттa дa пoтъpcиш пoмoщ oт вcяĸa тoчĸa на света ще е животоспасяваща.

Миналата година не успяхме да се спасим и от екрана на телефона. Бивши мениджъри на Apple опитаха да направят тази магия с Humane AI Pin — устройство, което се закача на дрехата и след гласова команда показва на дланта какво е времето, любимата песен или на кого да звъннете, без да се използва клавиатура. Идеята беше посрещната с голям ентусиазъм, докато не разбрахме, че устройството не е точно prêt-à-porter, защото тежи колкото една топка за тенис (около 55 грама) и съответно не е особено удобно за … носене? Така че продължаваме да се огъваме над телефоните и да развиваме тех шия, докато не се появи по-добро решение.

Подобно на метавселената 5G също се скри като охлюв под черупката си, след като и през 2023 г. не успя да се докаже като „най-големият революционен скок в света на безжичните технологии“. След като няколко години подред бяхме облъчвани с обещания как 5G ще отключи невиждани ползи (изцяло автономни превозни средства, хирургически операции от разстояние, разширена реалност и какво ли още не), бясното надбягване между големите играчи кой ще осъществи поне една от тези ползи засега приключи.

То обаче продължава в областта на свръхпроводниците. До юли м.г. се смяташе, че свpъxпpoвoдимocттa ce пpoявявa пpи мнoгo ниcĸи тeмпepaтypи. Тогава обаче се появи видео от Корея с т.нар. вещество LK-99, което частично левитира над магнит при стайна температура. Много хора повярваха, че учените са намерили Свещения граал на физиката — cвpъxпpoвoдниĸ със стайна температура означава свръхбързи компютърни чипове, левитиращи влакове, суперефективни енергийни мрежи и т.н. Но и тази мечта остава в света на пожеланията, след като хиляди лаборатории по света се впуснаха в надпревара да репликират LK-99, но никой не успя, защото не ми било свръхпроводимост, най ми било феромагнетизъм.

Но преди да започнем да пътуваме по въздух, светът на технологиите продължава с опитите да ни качи на безопасни автономни превозни средства. Като роботакситата Cruise на атомобилния гигант General Motors, които се появиха в Сан Франциско с най-добри намерения и катастрофални резултати заради множество причинени инциденти на пътя. GM купи Cruise за $1 млрд. през 2016 г., а в края на 2023 г. прекрати безпилотните си операции в САЩ, за да „преразгледа всичките си процеси, системи и инструменти“. Явно кормилото ще остане най-безопасният ни приятел още известно време.

Друга „успешна катастрофа“ през 2023 г. бяха лабораторно неотгледаните пилета на калифорнийския стартъп Upside Foods. След като привлече $1 млрд. финансиране, компанията се захвана с нелеката задача за клетъчно култивирано месо за масовия пазар, но крайният продукт се оказа незначителен на фона на тоновете вложен труд, изразходвана електроенергия и генерирани пластмасови отпадъци. Това обяснява и цената му от $45 за избрани ресторанти срещу $4.99 в магазина за обикновения потребител.

И ако част от американците бяха изправени пред дилемата какво пилешко да ядат за вечеря, ние отново не се сблъскахме челно с дигитализацията на българското здравеопазване. Новината, че от 1 октомври можем да извадим медицинска бележка на детето по електронен път, беше приета с доза скептицизъм, защото, както се оказа, на много места системите не си говореха помежду си и родителите чакаха с часове за е-бележки в кабинетите на джипитата. Пожелаваме си тези системни какофонии да са по-редки — все пак има много родни e-health експерти само на една ръка разстояние.

На една ръка разстояние са и Белоградчишките скали, които и през 2023 г. не бяха удостоени с лично посещение от страна на Илон Мъск. Както някои помнят, той малко обърка невероятната снимка на фотографа Владислав Терзийски с пейзаж от фентъзи играта Elden Ring, но ние въобще не му се сърдим — направи страхотна безплатна реклама на България! Заваляха официални покани и очаквания да дойде, да види и да построи космически център в подножието на скалите, но това към момента не се е случило. Анонимни, но сигурни източници обаче твърдят, че X-Man е твърдо решен да посети страната ни на 1 април т.г., за да се увери лично, че втори като Белоградчишките скали няма, както и да тества републиканските пътища, след като бъдат отстранени всички дефекти на Cybertruck.

Стискаме му палци, а дотогава продължаваме зорко да следим какво се случва на IT пазара на труда. Къде? В job board -а на DEV.BG.