Senior Staff е едно от най-високите нива в кариерната стълбица за старши технологични лидери във VМware, като след него са само Principal Engineer и Fellow Engineer. Това прави Senior Staff една от най-предизвикателните инженерни позиции в компанията. Освен, че трябва да притежават неоспорими експертни знания, хората на тази позиция са и в ролята на лидери на екипи, тъй като отговорностите им включват менториране и наставляване на по-младши експерти, координиране на междуекипна комуникация, провеждане на архитектурни дискусии, принос към визията за стратегическо развитие на технологии, процеси и продуктово портфолио на компанията.
В следващите редове ще разгледаме решаващата роля, която изпълняват Senior Staff специалистите във VMware, изследвайки техните специфични отговорности и предизвикателствата, пред които са изправени. Повече по темата ще ни разкаже Тони Ганчев, който има над 18 години опит в IT сферата, а в момента заема позицията Senior Staff Engineer във VMware, където работи от 13 години.
Предизвикателствата
Това, което отличава инженерите на позиция Senior Staff Engineer е, че освен неотменната отговорност да ръководят реализацията на оперативни проекти, за които се очакват моментална пазарна реализация, те трябва да направляват стратегическата еволюция на технологията, която екипите им създават. От тях се очаква да предвиждат дългосрочните нужди на пазара и да създават планове за развитие на продукти, които ще се реализират в конкретни бизнес възможности. Много често инженерите на това ниво започват работа по проекти, „въоръжени“ единствено с бизнес проблеми, дефинирани на високо ниво, или дори инициират създаването на нови продукти и услуги, намирайки съмишленици сред продуктовите и инженерните мениджъри.
За да могат да постигнат това, Senior Staff инженерите трябва да бъдат винаги информирани относно последните тенденции в индустрията, както и да анализират правилно действията на конкурентите на пазара, на който VMware оперира. Важно е и добре да познават текущите проекти на компанията, за да се избегне дублиране на решенията на клиентските нужди и да се създаде синергия между работата на различните екипи. Това налага необходимостта от постоянно събиране на информация и разбиране на вътрешните процеси. “Умението да намираш сам ключова информация е от особена важност, затова е наложително да изградим контакт с Principal и Fellow инженерите, и да поддържаме непрекъснат диалог с тях”, допълва още Тони.
Особености на работата
Една от важните особености в работата на Senior Staff инженера е необходимостта не само добре да планира текущите проекти, но и да има визия за това как тези решения ще се впишат в дългосрочната стратегия на компанията. В големите екипи на VMware планирането се извършва на „quarter“ ниво, което позволява да се определят с пълна яснота задачите за следващите три месеца. Често това включва и план за пускането на нови решения и продукти на компанията. Изправени пред тази важна особеност, хората от екипите трябва да преценят в каква насока трябва да работят и да изготвят подробен план за развитие. “Това е изключително важна характеристика – трябва постоянно да имаме ясен технологичен план, по който да работим и да намерим начини да го придвижим напред”, разказва Тони.
Друг важен аспект от работата е фактът, че голяма част от Senior Staff инженерите в компанията се занимават със системна архитектура. Те проектират разпределени системи и различни компоненти, които трябва да комуникират по мрежови протоколи, както и да спазват стриктни модели за сигурност. Съответно инженерните експерти трябва да имат много добри умения в тези области. Често те не се занимават директно с реализацията на решенията, а предоставят архитектурата, създават прототипи и план за имплементация на конкретни критични системи. След това започва изграждането на продукта.
Значителни възможности за кариерно развитие
Като голям плюс в кариерното израстване Тони посочва възможността да продължи да се развива като инженер, дори и след достигането на Senior ниво в позицията. “Определено имаме възможност да вървим нагоре и да стигнем до етап, в който можем да работим с инженери, които са станали нещо като рок-звезди в индустрията. Тук говорим за специалисти с над 140 научни труда и с по над 50 успешни патента, създатели на продукти, които повечето от нас използват ежедневно. За мен тези хора са живата памет на IT сектора”, споделя Тони. Неговите колеги се стремят в един момент да достигнат нивото на тези изключителни инженери и да поемат щафетата от тях. Накратко казано – във VMware всеки има възможността да реализира най-смелите си идеи и да остави видима следа в IT индустрията. “Със сигурност в компанията имаме усещането, че това, което правим, има значение и променя живота на много хора”, добавя още той.
Освен богатата кариерна траектория на софтуерните инженери, възможността за патентоване на решения е друг позитивен аспект, който VMware осигурява. Много е важно да се поддържа портфолио от патенти, с които да се постига конкурентно преимущество и цялостно развитие. Именно поради тази причина всеки инженер е насърчаван от своите ръководители да намира решенията, които потенциално си струва да бъдат патентовани и защитават бизнеса на компанията. Според Тони патентите определено са обективно мерило за постижения и изобретателност.
Не на последно място – VMware редовно организира и научни конференции за иновации, на които се представят различните научни трудове. Най-голямата такава, наречена RADIO (R&D Innovation Offsite), се провежда в Сан Франциско, където се събират няколко хиляди души от цял свят, включително и всички senior лидери на организацията. От няколко години в България също се провежда RADIO конференция, която обхваща инженерите от целия ЕМЕА регион.
Професионално израстване
Тони започва своя дълъг кариерен път във VMware през май 2010-та година на позицията Senior Member of Technical Staff. Работата му тогава е свързана основно с разработката на потребителски интерфейс за конфигуриране на виртуални мрежи. Проектът включва имплементиране на front-end и back-end логика, а към оттговорностите се включва и менторстване на други инженери в екипа.
Първоначално Тони се адаптира към работата в голяма американска компания и усвоява активно специфичните инженерни практики, които се прилагат във VMware и са изградени до съвършенство. “Отне ми известно време да опозная глобалното продуктово портфолио и технологиите на компанията, след което ориентирах работата си към тези, които бяха най-близо до професионалните ми интереси. Конкретно започнах да се занимавам с платформена работа – моите клиенти вече станаха другите инженери в отдела, за които аз създавах функционалности за по-бърза софтуерна разработка”, споделя още той.
През 2015 година Тони е повишен до позицията Staff Engineer I (нивото след Senior Member of Technical Staff), където става и един от водещите специалисти към vSphere UI platform екипа в София. Работата му там го насочва към много специфична област, а именно – проблемите на plugin архитектурите. Той и екипът му стигат до извода, че решението, което използват, работи перфектно за интегрирани development environments, но не работи много добре за enterprise software. Това води до определени рискове, свързани със съвместимостта на различните видове plugin-и, и дори възможността от сриване на цялата система.
“Започнахме да решаваме най-базовите проблеми, които идваха от support форумите, продължихме с промяна на архитектурата, а накрая дойдоха и няколко доста смели решения, които си заслужиха и патенти. Съответно в един момент решихме, че трябва да се откажем от досегашния plugin модел. Успяхме да разработим изцяло нова архитектура за подобряване на потребителския интерфейс във vSphere, а софийският ни офис пое изцяло лидерството на проекта”, добавя още Тони.
След внедряването на това ново решение, той е повишен до следващото ниво на Staff позицията – Staff II, a след още две години навлиза в нова роля и отговаря за UI архитектурата към Cloud Infrastructure Business Group на VMware. След успешното поемане на множество нови отговорности, като например, трансформиране на cloud UI решенията за vSphere, Тони достига и до настоящата си позиция като Senior Staff инженер.
Усещане за удовлетвореност
На въпроса как оценява цялостния си професионален път във VMware, Тони ни споделя: “От дистанцията на времето съм много доволен от извървения кариерен път. Питал съм се дали можех да направя нещо различно, но осъзнавам, че всъщност ми харесват всички изненади, които са се случили досега. Имал съм моменти, в които е трябвало да наваксвам с много неща, за да мога да бъда на нивото на всички останали колеги, с които работя и на които се възхищавам”. Според него най-важното е човек да се предизвиква с всяка следваща задача, по която работи.
За финал, при Тони винаги е било водещо желанието за личностно развитие и придобиване на нови знания. Кариерното израстване не е самоцел, а следствие от усилията, които полага ежедневно да става все по-добър в това, което прави. Това му носи лично удовлетворение, но и му дава възможност да подпомага професионалното развитие на хората около себе си.
Стартирай своя собствен кариерен път като софтуерен инженер във VMware, като разгледаш отворените позиции в Job Board-a на DEV.BG.