+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

103+41 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Нестандартните допълнителни придобивки, които носят още ползи на заетите в IT сектора

В случай че отделите време да прегледате профилите на всички 1265 компании в job board-а на DEV.BG, ще се убедите, че работодателите в IT сектора предлагат, меко казано, богати пакети от допълнителни придобивки. И ако преди години някои от тях имаха единствената цел да привлекат кадри със своята екзотичност, капризите на времето принудиха компаниите да преосмислят офертите си. Работещите придобивки останаха, други бързо изчезнаха. Появиха се и нови, които все още не са навлезли масово в индустрията, но добавят значителна стойност към усилията на служителите — особено в контекста на лудото работно ежедневие, растящите цени и безкрайните лични задължения.

Отдих и почивка

Икономиката на Европа губи над €620 млрд. годишно заради отсъствия от работа, свързани с депресии и бърнаут, а в България между 30-35% от наетите изпитват психологически дискомфорт вследствие на служебни проблеми. Като добавим отзвука от локдауните, икономическата криза и войната в Украйна, хората имат нужда да „презареждат батериите” повече и по-често и IT работодателите предлагат различни възможности за това.

И колкото по-далече, толкова по-добре. Такава придобивка включва referral програмата на Accedia: ако препоръчате качествен колега, може да спечелите незабравима почивка на тропически остров. Други компании дават възможност да си поемете дъх в определени дни в седмицата — най-често в петък, за да удължите уикенда. Например служителите на Cognyte не работят в петък веднъж на тримесечие, във Fadata разполагат с половин почивен ден всеки втори петък от месеца, талантите на Fourth си тръгват по-рано в края на седмицата, а тези на VMware се възползват от платени wellness дни, през които да си починат.

Някои работодатели като Tryzens, Experian и CluneTech присъждат допълнителни почивни дни на служителите, които участват в доброволчески инициативи или подкрепят някоя кауза. Други получават този бонус за лоялността си. Например експертите на Strypes ходят на почивка след петата си година в компанията, а SoftwareOne предлагат цял месец отпуск на всеки три години за кадрите с дългогодишен стаж. Съществува и опцията „Творчески отпуск“ (т.нар. sabbatical) като в SumUp. Компаниите обикновено го предлагат на таланти с по-дълъг стаж и според българското законодателство няма ограничение колко да продължи — въпрос на договаряне е между работодателя и служителя.

Семейство и (досадни) задачки

В края на поредния натоварен работен ден последното нещо, с което обикновено ни се занимава, са домакински и разни други лични задължения. Модерните работодатели знаят и това и за да дадат възможност на служителите да си починат пълноценно, започнаха да им оказват активна подкрепа и в тази посока.

Тя се среща под общото име Employee Assistance Programme (EAP) и основната ѝ функция е да снеме част от бремето на извънработните грижи от гърба на служителя най-често под формата на психологически, финансови, правни и данъчни консултации. Все повече компании ги предлагат, сред които Reward Gateway, Financial Times, SEEBURGER, ATN Europe, Cobuilder, Bosch Digital и SAP. Други работодатели като LucidLink, Scalefocus и Chaos помагат на служителите си с персонален помощник, който да гледа детето през деня или да смени зимните гуми на колата — чудесен бонус, за да не изперкате от мисли за битовизми.

Допълнителните придобивки, свързани с намаляването на финансовия стрес на служителите, също набират популярност като част от целенасочените грижи за тях. Макар и рядко, вече се срещат и програми за кадрите в пенсионна възраст като в Hewlett Packard Enterprise (HPE), които имат за цел да ги подготвят за този важен житейски етап и отново да елиминират излишния стрес.

Много IT работодатели са помислили и за младите родители, като им оказват финансова подкрепа или им осигуряват допълнителни дни. В Zühlke например дават бонуси през първата година от майчинството/бащинството за остатъка до 410 дни, FXCM Support осигуряват допълнителни 15 дни бащинство, a в Ocado Technology има и програма за поощряване на родителите, и допълнителни дни за майчинство/бащинство. На служителите, които изпитват трудности да имат деца, Uber предоставя годишна финансова подкрепа за инвитро процедури в размер на €10 000.

Говорейки за деца, много често те също се възползват от допълнителните придобивки на своите родители. Това се случва под формата на събития, организирани само за тях (Enetpulse, Software AG, SiteGround), абонамент за образователната платформа Уча.се (Adastra), целодневна детска градина (UniCredit Bulbank), лятно училище (VMware) или финансова подкрепа за покриване на месечни такси в детски градини или за бавачка (Paysafe).

Творчески заряд

Не само децата се нуждаят от забавления, напротив. Доказано е, че изкуствата имат изключително благотворно влияние на работното място, като подпомагат комуникацията между колегите и отделите, повдигат духа и подобряват продуктивността, провокират креативното мислене и в крайна сметка повишават мотивацията на служителите да останат в компанията.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Немалко IT работодатели в страната са взели и това предвид, и артистичните предпочитания на своите хора. На служителите, които не изпускат нито един театрален сезон, Audience Platform и VIVACOM осигуряват билети за новите постановки. В MentorMate колегите се събират в клубове по интереси — рисуване, бордови игри, катерене и кой знае още какво, а PokerStars финансират курсове, свързани с лични интереси и хобита.

Но накъде без музика и литература! AppGreat предлагат абонаменти за различни платформи за стрийминг на музика (и видео), служителите на Smule имат програма за намаления за музикални уроци, кът с музикални инструменти и звукозаписно студио, Effortel предлагат абонамент за Storytel (над 500 000 аудио и електронни книги на български и английски), а Coherent Solutions организират народни танци в офиса си — тиймбилдинг и физически активности в едно.

Спорт и здраве

Единици са компаниите, които не предлагат MultiSport карти на своите служители и няма как да е другояче, при положение че 75% от IT професионалистите тренират редовно. Но докато голяма част от тях ги използват, за да ходят на фитнес, то някои работодатели като A1 и Mobisystems буквално са довели фитнеса при талантите си, осигурявайки им спортни зали на място, за да поддържат добро здравословно състояние по всяко време.

В случаите на леки и тежки заболявания IT работодателите отново са насреща с различни решения. Nexo оказват финансова помощ при медицински интервенции, Luxoft възстановяват разходи за лечение, OfficeRnD покриват на 100% първите три дни от болничния. Други компании предлагат различни видове медицински застраховки, които покриват например лечение на COVID-19 или критични заболявания като предлаганата от TINQIN застраховка „Здраве с предимство“, а ако служител на UniCredit Bulbank почувства неразположение или го заболи зъб, може веднага да посети лекарския и зъболекарския кабинет в офиса.

Знания, знания и пак знания

На фона на тъжната статистика, че едва 1.8% от българите учат през целия живот, за да са адекватни на времето, IT секторът със сигурност е напът да обърне и тази негативна тенденция, защото няма компания, която да не окуражава новите знания.

Най-популярните формати са вътрешните know-how академии и списъкът е безкраен. Atos например предлагат над 2000 обучения за личностно и професионално развитие (в допълнение на 35 онлайн курса на Harvard), DSK Bank и Milestone Systems имат програми за развитие на мениджъри, лидери и специалисти, PROS разполагат със свой онлайн университет, а Devexperts — с клуб за презентационни умения.

Безплатният достъп до хиляди онлайн обучения също е неизменна част от пакета с допълнителни придобивки и освен най-популярните Udemy и LinkedIn Learning се ползват и платформи като Pluralsight и Degreed. Много служители в сектора се възползват от езикови курсове по немски, английски, та дори и български, както е в KPMG IT Services. За да стимулират (без да стресират) надграждането на знания, се налага практиката компаниите да отпускат допълнително време за целта — талантите в SoftwareOne разполагат с пет дни отпуск, за да се подготвят за сериозен изпит в университета, както и с половин „учебен“ работен петък, а в QaiWare 20% от работното време е посветено на саморазвитие и обучение.

Освен времева подкрепа служителите имат и финансова. Например it-economics осигуряват бюджет за 10 дни за обучения в годината, REWE digital предоставят индивидуален бюджет за професионално развитие, а VSG Bulgaria са отделили бюджет както за обучения, така и за професионална литература.

В някои компании като MM Solutions и Progress част от тази литература е налична и в корпоративни библиотеки, които, ако продължат да се обогатяват, може би ще имат нужда от професионални библиотекари, на които също да предложат достойни заплати и допълнителни придобивки.

(Еко) мобилност и други редки благинки

За каквото и да си говорим, хората се върнаха в офиса и трябва да стигат дотам по някакъв начин. От години компаниите оказват подкрепа на служителите си и в този аспект, като покриват изцяло или частично разходите им за гориво, градски транспорт и таксиметрови услуги. Но все по-често виждаме експерти да се придвижват с осигурени от IT компаниите електрически велосипеди, скутери и коли (Nexo, AMPECO, MentorMate), да имат къде да ги заредят безплатно (SiteGround), както и къде да се изкъпят, ако предпочитат да ходят на работа с колело (MM Solutions).

Служителите на Visteon участват в тест драйв на най-новите автомобили на пазара с технологиите и продуктите, които сами са разработили, Strypes спонсорират смислени лични инициативи, SEEBURGER дават бонус „Посланик на марката“, „Ментор на стажант“ и „Презентатор“, а дамите в Questers имат възможност и за маникюр в офиса.

И докато някои IT специалисти започват работния си ден с ароматно кафе, приготвено специално за тях от професионален бариста (Accedia), други закусват, обядват и вечерят безплатно в ресторанта на компанията (SiteGround), а трети си казват „Наздраве за добре свършената работа“ със студена бира или чаша вино, отново осигурени от работодателя (Despark).

Но каквото и да правят, имат пълната подкрепа на работодателите си да го правят с удоволствие и без излишен стрес — какъв по-голям мотиватор да прегледаш отново job board-а на DEV.BG?