+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

105+22 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Family-friendly — най-ценната придобивка за младите родители в TIMIFY

Преди две седмици млада жена се явява на интервю за работа в централата на TIMIFY в Мюнхен. До тук няма нищо необичайно — качествени IT специалисти се търсят под дърво и камък не само в България. Странното на пръв поглед е друго: че жената е бременна в осмия месец; че кандидатства за работа, без да се притеснява от състоянието си, за което много работодатели не дават бонус точки; че стига до интервю и че получава оферта, точно преди да роди. Всичко това се случва, без да знае, че днес близо 40% от екипа на TIMIFY са жени, като този растеж не е резултат на фирмени квоти, а е постигнат органично през годините.

„Направихме ѝ оферта, защото беше квалифицирана, имаше нужната мотивация да се развива и пасваше на културата ни. За нас това са основните очаквания от кандидатите, а не възрастта им или дали са родители,” споделя Катя Менинг, директор „Човешки ресурси” в TIMIFY и майка на две деца.

„Като работодател много добре разбираме работещите майки, които носят хиляди дини под една мишница и не само ги носят, но ги и управляват. Затова всяка майка е мениджър, който заслужава солидарност и подкрепа.” За да научим как на практика се случва това, включваме в разговора още две майки — Виолета Копринова, която е Strategic Account Manager и отговаря за част от корпоративните клиенти на компанията в Германия, и Гергана Петрова, Scrum Master и „връзката” между екипа на Вили и програмистите на TIMIFY във всички офиси, включително този в Пловдив.

Да започнем от самото начало — как попаднахте в TIMIFY?
Виолета Копринова, Strategic Account Manager

Вили: Хубавите неща в живота обикновено стават случайно, така стигнах и аз до TIMIFY. Преди четири години бях поканена на детски рожден ден, някой спомена компанията, проучих я и кандидатствах. Днес ролята ми стои между изискванията, очакванията и несигурностите на клиентите с по-специфични нужди и колегите-програмисти. Заедно стигаме до най-подходящото решение.

Гергана Петрова, Scrum Master

Гери: Преди седем години съпругът ми получи оферта за работа в централата на TIMIFY. Релокирахме се и компанията ми подаде ръка, като ми предложи позиция на front-end програмист — на половин работен ден, защото стресът покрай преместването беше голям. Така имах достатъчно време да се установя, да се фокусирам върху личните ми нужди и да опозная екипа. Тогава бях единствената жена в него, което беше и шокиращо, и вълнуващо. След седем месеца бях промотирана на позицията Product Manager.

Катя Менинг, директор „Човешки ресурси”

Катя: В предишната фирма работех по 60 часа седмично и напрежението беше огромно заради децата. Потърсих си работа на непълно работно време. Конкуренцията беше голяма, защото днес все повече млади хора се стремят да постигнат баланс между личния и професионалния живот и шансът да оглавиш цял отдел на непълен работен ден е минимален. Просто губиш точки, ако си майка. Когато се срещнах с мениджмънта на TIMIFY, директно казах, че имам две деца и търся максимална гъвкавост. Получих я.

По време на майчинството звъняха ли ви от фирмата, за да помогнете спешно за някой проект?

Гери: Не. Майчинството е лично изживяване и никой не ме прекъсна в този период. Бях изцяло отдадена на детето си и нямах грижи, свързани с работата. Виждах се с колеги в офиса, за да пием кафе и да ги запозная с малката. Освен това я взимам и на фирмените събития. На хакатона например си доведохме и бабите, за да можем спокойно да си свършим служебните задължения.

Катя: По време на майчинството задължително каним майките на всичките ни партита и събития, защото за нас е важно да знаят, че не са забравени и изолирани и че чакаме с нетърпение да се върнат на работа, когато са готови за това.

Често връщането в офиса след майчинство е съпроводено от много и най-различни тревоги. Колко труден беше преходът за вас?

Вили: За мен връщането на работа беше по-лесно, отколкото излизането по майчинство. Тогава бях притеснена не толкова от раждането, а че не съм го преживяла. Беше трудно да си го представя, защото от 17 години съм активна професионално, а ме очакваха 14 месеца, през които нямаше да общувам така интензивно. Не ме беше страх, по-скоро изпитвах притеснение от непознатото. За сметка на това връщането беше лесно. Започнах на половин работен ден, което ми позволи да навляза по-плавно обратно в професионалния живот, както и да направя плавна промяна да не съм майка денонощно. Освен това се връщах вкъщи, знаех продукта и какво се е променило в TIMIFY и много се вълнувах да вляза в ситуацията да бъда хем успешна майка, хем успешна професионално жена.

Гери: Аз се върнах след близо двугодишно майчинство. Много неща се бяха променили, имаше много нови колеги и беше възникнала нуждата от Scrum Master. Получих предложение да се преквалифицирам и да поема позицията. Казах си „Защо не?” — връщам се в офиса след две години и той ме посреща с нови предизвикателства. Доволна съм от решението си.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Днес децата се разболяват все по-често, което създава допълнителни главоболия. С какво ги „лекувате” в TIMIFY?

Гери: Така е. Детето ми скоро пак беше болно две седмици и се наложи да си остана вкъщи, но междувременно и работех, което беше мое лично решение. Благодарение на TIMIFY не ми е трудно да съм майка и същевременно служител, защото независимо дали работя от вкъщи или в офиса, аз винаги срещам разбиране.

Вили: В такива ситуации често сами решаваме дали да работим и да управляваме и двата свята едновременно, но при мен е малко по-сложно, защото контактувам директно с клиенти и невинаги мога да отложа някоя среща. Но ако наистина се налага, мога да разчитам, че има колега, който веднага ще ме замести. Менажираме и жонглираме с много топки, но когато човек работи в добър екип и в личен план има добър партньор, тревогата дали ще се справи изчезва.

А как реагира мениджмънтът в подобни моменти?

Катя: Проявява разбиране — в противен случай нямаше да се чувстваме спокойни и да си вършим качествено работата. Ок, детето ми е болно и не мога да си свърша задачите на момента, но ще го направя утре. При нас го няма мисленето, че ако една жена е достигнала възрастта, в която може да забременее или вече е родила, шансовете ѝ за достойна работа намаляват. Напротив, модерните фирми правят точно обратното — окуражават я.

Кое е най-ценното за вас като майки в TIMIFY?

Гери: Най-много ценя подкрепата. И преди да стана майка, и след това винаги съм имала подкрепата на TIMIFY, било то когато трябва да си тръгна по-рано заради курс по немски език или защото имам ангажимент в детската градина. Имаш ли подкрепа, ти работиш в спокойна среда, не се страхуваш от действията си, не се страхуваш да изразяваш идеи и да изказваш мнение. Действаш смело. Всяка майка трябва да се довери на инстинкта си и да прецени дали работната среда е подходящата за нея. Ако не е, не трябва да се страхува и да се чувства сама, защото има компании, които са широкоскроени и биха ѝ предоставили всичко необходимо тя да е едновременно и майка, и успешен професионалист.

Вили: Тук чувствам спокойствие и сигурност, не само защото имам работа, а защото имам добра работа и не се страхувам, че ще я загубя, ако например детето ми боледува често. Екипът е моята спасителна мрежа. Знам, че има хора зад мен, които ще отнемат от работата ми, за да мога да се погрижа за болното си дете и да не страдат клиентите. Накратко — тук мога да си гледам добре детето, защото съм подсигурена професионално, и мога да си върша добре работата, защото знам, че детето ми е добре. Това ни помага да гледаме майчински на цялата компания. За нас е важно тя да успява и да се развива, тя е наш продукт. TIMIFY започна като стартъп, сега е голяма компания и за да се случи това, човек трябва да има лично отношение и едва ли не да осинови фирмата като свое дете. Това е другата причина да няма твърде ясни граници между родителския и професионалния план.

А има ли специални придобивки за младите родители?

Катя: Виждането и разбирането колко много задължения имат те, е най-голямата ни придобивка. Това, което за момента предлагаме, е максимална гъвкавост по отношение на работните часове във всичките ни офиси. Майките имат възможност да се върнат на половин работен ден, за да могат първо да постигнат баланс в личен план, защото знаем колко е трудно да се разделят изведнъж с децата си. Също така не е задължително да си взимат болнични и да се занимават с бележки и институции, ако се наложи да се грижат за болните си деца за няколко дни. Гласуваме им пълно доверие сами да решат дали имат възможност да работят в тези моменти.

След всичко споделено дори фактът, че Катя проактивно търси канали, чрез които да привлече не само майки, но и бащи, които са поели грижите за децата, не звучи странно. Така че, ако и ти търсиш работна среда, в която разбирането и подкрепата за младите родители са неписано правило, виж дали TIMIFY имат подходяща възможност за теб в Job Board-a на DEV.BG.