*Текстът е предоставен от The Recursive
Как product-team-as-a-service създава добавена стойност върху развитието на стартъпи и разрастващите се организации? Как такива екипи помагат на технологични компании с продуктовото им портфолио, с дефинирането на минималния им жизнеспособен продукт, и с постигането на определени инженерни резултати?
В началото на март 2022, базираната в България IT компания, South Gate Tech стана част от шведско-холандската софтуерна и продуктова компания Beetroot, като основната цел е продължаване на изграждането на силна култура и оказване на устойчиво въздействие върху местната технологична екосистема. Обединявайки усилия със South Gate Tech, Beetroot отваря нова глава в своето развитие, за да ускори положителното си влияние върху технологичната екосистема и да помогне на повече стартъпи да разработят продукти с глобално значение.
Камен Бочев, основател на South Gate Tech и главен изпълнителен директор на Beetroot Bulgaria, и Андреас Флодстрьом, основател и главен изпълнителен директор на Beetroot, разказват повече за мисията, ценностите и културата на Beetroot. Разберете каква е историята зад синергията на двете компании и какво е усещането да си част от устойчива компания за разработка на софтуер.
Как Beetroot дойде в България?
South Gate Tech е основана през 2018 г. от Камен Бочев. След 10-годишна кариера в корпоративния свят, Бочев се натъква на възможността да стане част от подизпълнителен продуктов екип на технологичен стартъп. Бочев, в ролята на Scrum Master, започва с екип от 3-ма души и лесно се сдобива с първия си клиент. Впоследствие обаче разбира, че истинският проблем на клиента не е в разработването на софтуера, а в изграждането на продуктов екип. „Това беше проблем, с който клиентът ми се бореше вече една година. Макар да не съм HR специалист или разработчик на софтуер, аз успях да го разреша благодарение на способността си да мисля нестандартно, като използвах и добрата мрежа от хора, която бях изградил с времето“, обяснява Бочев.
Четири години по-късно, през 2021, екипът на Бочев вече надминава 30 инженери, които работят с реномирани клиенти из целия свят като The New York Times и The Financial Times. Чрез този опит data инженерите на South Gate Tech придобиват достъп до най-новите технически инструменти и привличат интереса на много комапнии с интересни проекти.
Въпреки това, основните клиенти на компанията остават стартъпи в ранен етап на развитие, на които те помагат да се разрастнат чак до Серия B и Серия C на финансиране.
От друга страна, Beetroot, започва като проект, вдъхновен от магистърската теза на Андреас Флодстрьом. Компанията стартира през 2012 г., с идеята да се превърне в социално предприятие с търговска дейност, което да се различава от обичайните софтуерни компании. „Още от самото начало нашата мисия беше да окажем положително въздействие върху обществото и да се фокусираме върху технологични индустрии, които имат същия потенциал и фокус. Ето защо през 2014 стартирахме Beetroot Academy – нашия полуавтоматичен учебен лагер за програмиране“, обяснява Флодстрьом. Той подчертава, че възприема Beetroot като една екосистема, състояща се от Beetroot Consultancy, която подпомага на развиващи се продуктови компании и от Beetroot Academy, която обучава следващото поколение от технологични специалисти.
Компанията има силно присъствие в Украйна, като преди началото на Covid-19 академията на Beetroot е имала 19 учебни лагера в страната. Само миналата година, през 4-месечната учебна програма на компанията са преминали около 3000 души, което е около 5% от всички нови технологични специалисти в страната. В допълнение, 60% от тях били жени, а 65% са работили извън големите технологични хъбове. Това е така, защото част от мисията им е да бъдат катализатор за техническата индустрия.
„Това е едно от нещата, които ни събраха. Дори преди пандемията, ние от South Gate Tech работехме дистанционно и целта ми беше да намирам страхотни инженери извън София, които са талантливи, но нямат достъп до интересни технологични проекти. Повечето от най-амбициозните ни инженери са от Ямбол, Крумовград и Асеновград. Исках да помогна на този талант от по-малките градове да стигне по-далеч, но ми липсваха ресурси за обучение. Сега Beetroot ще гарантира изпълнението на тази наша цел“,посочва Бочев.
След като обедини усилията си със South Gate Tech, шведската компания с разработчици от Украйна и клиенти от над 25 държави, ще успее да изпълни мисията си да се превърне в мултинационална компания и да осигури по-голяма сигурност за своите украински инженери.
Може да се питате каква е добавената стойност за двете компании, техните клиенти и служителите им след синергията. Двамата изпълнителни директори обясняват, че Beetroot и South Gate Tech винаги са имали сходна мисия, но не са се припокривали в своите компетенции. Следователно, сега те могат да комбинират технологичните инструменти на Beetroot за разработката на мобилни приложения и електронната търговия с опита на South Gate Tech в процеса на data engineering и data science. Така, компанията е вече способна да разработва всякакви технологични продукти от началото до край. От друга страна, за служителите на двете компании, сливането означава, че те ще се превърнат в част от международен екип, ще имат достъп до образователни ресурси, както и до повече гъвкавост при избора на проекти.
Разликите между product-as-a-service модела и аутсорсинга
„Големите корпорации не са целевите ни клиенти, но те ни позволяват да получим достъп до нови технологии, което от своя страна помага на нашите инженери да се усъвършенстват и да усетят какво е да си част от мащабна развойна операция. След това използваме придобития опит, за да помагаме на по-малки стартиращи компании. Именно този тип компании са идеалните клиенти за Beetroot, South Gate Tech и нашите инженери. Работата с тях ни носи усещането, че сме част от нещо значително, което се развива. Именно това усещането носи най-голямо удовлетворение”, подчертава Бочев.
Разликата между Beetroot и обикновените IT аутсорсинг компании е фундаментална. Beetroot предоставя услуга за разработване на продукти и чрез специализираните си екипи помага на стартъпи да изграждат и развиват технологични продукти. Бочев уточнява допълнително: „Обикновено, когато стартъпите набират финансиране, те трябва бързо да демонстрират резултати, за да получат парите. На този етап те не могат да наемат нови служители, защото обикновено нямат време и нямат предишен опит в сферите на човешките ресурси или маркетинга. Вместо това те се фокусират върху маркетирането на своя продукт. Тук идва мястото на Beetroot. Като доставчик на услуги, който не се базира само на аутсорсинг, но помага на тези компании бързо да се разширят, ние позволяваме на стартиращите екипи да усъвършенстват продукта си и да стигнат до следващия етап на развитие.”
Освен това повечето от инженерите на Beetroot имат предишен опит в изграждането на продукти за стартъпи в подобни етапи на развитие и от същите индустрии. Това означава, че могат да изградят един продукт по-бързо и по-ефективно от инженер, който работи върху подобен технологичен проект за първи път. В 10-годишната си история Beetroot е помогнала на няколко стартъп клиенти да станат еднорози или да достигнат фаза близо до еднорог. (пазарна оценка от $1 млрд.)
„Разликата е, че при аутсорсинга, компаниите просто се нуждаят от екип, който да извърши конкретна работа, докато в Beetroot компаниите идват с нужда от съвет и технологична експертиза. Ние им помагаме както чисто технически, така и с консултации и бизнес познания. Опитваме да насочим фокуса си върху определени индустрии и технически вертикали като зелени технологии, образователни технологии и финтех. Така, когато клиент от образователната индустрия дойде при нас, нашите инженери са способни да му помогнат бързо и ефективно, използвайки знанията, които вече са придобили, и ги прилагат към друг продукт“, обяснява Флодстрьом.
Какво е усещането да работиш в Beetroot?
„Искаме Beetroot да бъде място, където всеки е уважаван и възприеман като част от едно голямо семейство. Ценностите на нашата компания са доверие, равенство, устойчивост и прозрачност. Устойчивостта е в основата на нашата култура. В Beetroot целим да постигнем баланс между професионалния и личния живот, целим да научим инженерите ни да пишат устойчив код, стремим се към устойчив растеж, както и към окуражаването на устойчивите взаимоотношения в екипите“, продължава Флодстрьом.
Beetroot има хоризонтална структура на управление и не следва строг подход отгоре-надолу. Работният процес е базиран на проекти, за които се създават специализирани екипи, които работят в Scrum и Agile среда. Всеки отбор взима самостоятелни решения, което означава, че всеки е насърчаван да споделя мнение и обратна връзка. Дългосрочната работа на специалистите с тези стартъпи позволява те да се интегрират успешно с екипите на клиентите и да вникнат в проблемите им. Също така имат голяма гъвкавост, когато става въпрос за професионалното им развитие. Компанията ги насърчава да учат нови технологии и да надграждат своите технологични умения. Вътрешният обмен на знания е силно окуражаван и Beetroot цели да наема инженери, които биха искали да преподават, както на своите колеги в компанията, така и на стажанти в Beetroot Academy.
„Ние вярваме, че всеки добър инженер заслужава да намери проекти, които са подходящи за него, а не да му се налагат проекти. Ето защо ние имаме различен подход при пускането на обяви за работа за Beetroot. Гамата ни от проекти също е много специфична, тъй като ние таргетираме клиенти, чиито проекти целят да подобрят средата, вместо клиенти от традиционните индустрии“, споделя Бочев.
В момента Beetroot търси инженери с умения в React, Node.js, Dotnet, Java, Python и разработката на мобилни приложения. Скоро компанията ще започне работа и по блокчейн проекти и ще търси инженери с подходящи умения и опит.