+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

83+5 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Светлозар Фотев, Strypes: Програмният език е средството, чрез което програмистът изразява себе си

*Текстът е предоставен от Strypes

За Светлозар Фотев програмирането е нещо много повече от работа, страст или хоби. Програмирането е начин на живот и заниманието, което през последните над 30 години му помага да се развива, да учи, да променя своя мироглед и да гради успешна кариера. Днес можем да открием Светлозар в офиса на Strypes, докато работи по един от ключовите проекти за най-големия клиент на компанията и световен лидер в производството на литографски машини, използвайки един от най-разпространените езици за програмиране.

Светлозар, въпреки дългогодишния си опит в IT индустрията и програмирането, през изминалата година ти избра да продължиш кариерата си в Strypes. Кое те привлече в компанията и я направи различна от всички останали, в които си работил?

На първо място, това са колегите, с които работя. Компанията ни, както и клиентът, за който сме доверен партньор, имат начин на работа, правила и процедури, които трудно бих усвоил без помощта на професионалистите и приятелите, които срещам тук. Разбира се, от огромно значение е и предизвикателството, което имам пред себе си, като част от толкова значим и отговорен проект, по какъвто работя. Мога да кажа, че аз, екипът и компанията ни сме част от една от най-високотехнологичните и напредничави индустрии в целия свят, като имаме своя реален принос за нейното развитие.

Специализираш в работата на C, един от най-популярните езици за програмиране. Защо избра именно него?

Още със създаването си, C е революция в програмирането, като езикът дава огромна свобода на програмиста и позволява описването на изключително сложни структури от данни. Същевременно, C не е никак лесен за усвояване, като дори минимални грешки при работата с него се оказват решаващи за крайния резултат. За мен това е по-скоро предимство, тъй като всяка грешка провокира допълнителен анализ, а впоследствие, и откриването на нови по-ефикасни решения.

Ето защо смятам, че за разлика от други програмни езици, C има много по-висок таван на ефективност и възможност за осмисляне на работата. Харесвам го, тъй като, заради своята сложност, C може да отличи онези програмисти, които са готови да мислят, да се трудят още, и още, и постоянно да надскачат своите възможности, докато се превърнат в истински професионалисти.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Как се става добър програмист на C?

Не е тайна, че добрите програмисти се изграждат само когато се сблъскат с изключително сложни задачи и, най-вече, когато работят сами върху тях. Аз приемам програмирането като нещо много повече от страст, като начин да изразиш себе си и да възпроизведеш разбирането си за поведението на една система и нейните компоненти. В това отношение C дава необятни възможности, но само за онези, които са достатъчно упорити да преодолеят безкрайните трудности, грешки и провали, с които ще се сблъскат в началото. Разбира се, необходим е и късмет, какъвто аз имах, да се срещна с правилните хора, от които получих адекватна обратна връзка и насоки в развитието си още през ранните години в университета. Сега индустрията има същата отговорност пред младите, които започват своята кариера в същата област.

Езици, като Java и Python, набират популярност сред младите програмисти за сметка на C. Защо според теб се случва това?

В момента наблюдаваме огромна липса на C програмисти, като една от предпоставките вероятно е сложността на езика и трудностите за неговото овладяване. Както споменах, за мен причина е и липсата на инженери и индустрии, които да въведат младите и да запалят интереса им към програмирането и, най-вече, към C. Прохождащите в сферата имат нужда от подкрепа, както и от възможността постоянно да опитват нови неща и да допускат грешки, от които да се учат. Именно за това се радвам на инициативи като Strypes Lab, които оказват именно тази подкрепа и дават знания на прохождащите програмисти в сферата.

Какво можете вие да посъветвате младите и начинаещи програмисти, както и тези, които тепърва искат да навлязат в сферата?

Софтуерът ни учи да мислим, а задача на всички настоящи и бъдещи програмисти е с мисълта и вдъхновението си да творят нови, още по-успешни проекти в света на програмирането. Не мислете, че всичко вече е изобретено, вие разполагате с огромно поле за изява, вие сте изобретатели. Поставяйте си високи, дори невъзможни цели, за да не останете на посредствено ниво. Вярвам, че програмистът прави езика, а не обратното, и това ви дава възможност да изразите себе си и да покажете кои сте чрез това, което създавате. И, не на последно място, никога не се отказвайте и бъдете осъзнати максималисти във всичко, което правите.