*Текстът е предоставен от Strypes
Екипът на Strypes в партньорство с MNKnowledge изпраща най-успешната година за Strypes Lab – образователната инициатива за развитие на IT таланти, в която двете организации си партнират. От създаването си проектът цели да даде възможност на начинаещи и средно напреднали програмисти, както и на професионалисти от други сектори, да започнат и изградят успешна кариера в IT индустрията.
За резултатите от академиите през 2022г. и плановете за бъдещи образователни инициативи в програмата споделят Цанко Иванов, Project Manager за Strypes Lab, и Мая Николова от MNKnowledge, IT екип, предоставящ Education-as-a-Service решения, както и технологични консултации.
Strypes Lab: Възможност за младите IT таланти в България да надградят знанията си
Първото и най-важно уточнение по отношение на добрите примери за IT обучения е, че те не могат да заместят академичното образование и основите, които то поставя за успешна кариера в програмирането. Strypes Lab обаче има важна роля за специализацията на талантите в сектора и за подпомагане на тяхното развитие в избрано направление, езици и технологии за програмиране и др.
“Подходящата основа от знания и умения е ключова за динамичните обучения на Strypes Lab, при които изключително много разчитаме на участници, притежаващи добре изразени способности за последователно, критично и задълбочено мислене, дисциплина и отговорност.” – споделя Мая Николова.
“Благодарение на академичното образование, имаме възможност да работим с добре подготвени млади хора. Чрез Strypes Lab успяваме да предизвикаме интереса им в конкретна област и да допълним техническите им познания с личностни и поведенчески умения, сред които акцент са адаптивността, комуникативността и способността за решаване на казуси в екип.” – добавя Цанко Иванов.
Над 1500 кандидати за Strypes Lab през изминалата година
През 2022 г. в Strypes Lab се проведоха обучения по C, C++, Python и MATLAB, както и беше създадена специализирана програма за Feature Integrators. Кандидатите за тези обучения надвишиха 1500 души. Традиционно най-голям интерес имаше към обучението по Python, а занятията по MATLAB се откроиха като инструмент за изграждане на общност от хора със специфични интереси към езика.
“Наблюдаваме повишена ангажираност и стремеж за предварителна подготовка на кандидатите, с които работихме в Strypes Lab през изминалата година. Един от ключовите проекти – модулната програма за Feature Integrators, бързо намери място на пазара от кариерни възможности и успешно изпълни функциите си да привлече вниманието на вече изградени в други сектори професионалисти, които търсят възможност за преквалификация.” – коментира Мая Николова.
“През 2022-ра година към екипа на Strypes се присъединиха 35 души, завършили успешно Strypes Lab. Благодарни сме на нашите партньори, че заедно даваме възможност за бърз кариерен старт на младите таланти в сферата и че успешно отговаряме на потребността на Strypes от все по-голям брой подготвени IT кадри. Приятно изненадан съм колко вдъхновени и мотивирани колеги стават част от екипа ни, вече преминали през обученията.” – споделя Цанко Иванов.
Фокус върху обученията по Python, C, C++ и Feature Integrators през 2023-та
Бизнес потребностите на Strypes са в синхрон и с резултатите от индекса на TIOBE за най-популярни програмни езици. И през 2023-та Strypes Lab ще запази фокуса си върху C++, C и Python, и ще предложи второ издание на обучението Feature Integrators.
“Планираме да преструктурираме и допълним програмата за Feature Integrators. Сред новостите във всички курсове ще е и добавеният фокус върху комуникационни и езикови умения, работна етика и работа в дистрибутирани екипи.” – разказва Мая Николова.
„Ще се опитаме да превърнем участниците в Strypes Lab в посланици на културата на Strypes още по време на тяхното обучение. Вярвам, че засиленото общуване на кандидатите с представители на компанията ни в рамките на програмата ще е ключово за мотивацията им и за последващата им интеграция в екипа ни.” – споделя в заключение Цанко Иванов.