Създаването на фондация от Иво Ценов и Тенко Николов, основателят и изпълнителният директор на SiteGround, е една от най-позитивните новини, появили се наскоро в медийното пространство. Идеята за подобна стъпка е свързана с желанието и на двамата да въздействат и помагат за развитието на обществото.
През последните години те правят точно това, като инвестират повече от 14 милиона лева в болници, неправителствени организации и други институции в страната. Така, чрез мащабната си ангажираност и подкрепа, SiteGround става носител на над 20 отличия като работодател и обществено отговорна компания в България за 2020 и 2021 година.
2022 се очертава да бъде различна. Иво и Тенко усещат необходимостта да реализират своята идея за фондация, чрез която да бъдат още по-полезни не само за онова, което пряко ги засяга или заобикаля, а за цялото общество. Основната мисия на фондацията ще се състои в търсене и реализиране на социални проекти в областта на здравето, образованието и спорта, благодарение на новите технологии.
Срещаме се с Иво Ценов и Тенко Николов, за да ни разкажат за първите стъпки и крайните цели, обединени от идеята да направиш света едно по-добро място.
Можете ли да споделите как се зароди идеята за създаване на фондацията и колко време ви отне да стигнете до тук?
Тенко: Започнахме с инициативи, насочени към екипа и нашето обкръжение, но винаги сме знаели, че всичко е свързано и не можеш да останеш изолиран в собствения си „балон“, ако искаш устойчиво развитие. Постепенно, с израстването на бизнеса, както и на нас самите, дойде и желанието по-таргетирано да „връщаме“ обратно към обществото. Да покажем своя пример, добрите практики, които в годините са сработили и дали положителни резултати за нас, близките и компанията ни. Намерението ни е да ги покажем като позитивен пример, да ги надградим и разширим, така че усилията и инвестицията ни да бъдат по-целенасочени и да помагат на по-широк кръг от хора.
Тъй като сме наясно, че проблемите в едно общество са много, искахме да откроим най-важните за нас теми, по които да се водим, и естествено стигнахме до приоритетните за нас – образование, здраве и спорт. Говорим за по-качествен начин на живот, посредством спорт, здраве и образование, които дават шанс за развитие и израстване на отделните хора и на цялото общество. Вярваме, че това може да донесе качествена промяна за всички нас и нашите деца. Фондацията цели да обедини всички тези усилия и се надяваме да им придаде още повече плътност.
За последните две години сте инвестирали повече от 14 милиона лева в болници и неправителствени организации. Какво ви подтикна към тази крачка?
Иво: Вече над 10 години подкрепяме активно в социални проекти и каузи както от страна на SiteGround, така и в личното си качество. Усилията ни започват от нашия собствен екип и среда и се пренасят и към цялото общество, имаме много практики, които са в такава посока, някои от тях са предложени и се реализират от екипа в SiteGround. Вярвам, че водещото тук са не вложените средства, а примерът – това е нещото, на което трябва да се наблегне.
Искаме да видим нашите общности и децата на България с равни възможности за образование и добър живот, защото знанията, професионалното и личностното развитие заедно със спорта и здравето, са основополагащи за по-добро бъдеще. Планираме чрез фондацията да надградим и превърнем този модел в устойчива практика в България, към която вярваме, че ще се присъединят и други бизнеси.
Помните ли първата такава инвестиция, която направихте, за каква организация и цел беше?
Иво: Първата едва ли ще си спомним, защото ние наистина отдавна инвестираме и подкрепяме различни локални проекти и социални инициативи, но може би това се разгърна по-мащабно със започването на пандемията, и в началото на COVID-19 кризата в България. До онзи момент никой от нас не е бил свидетел на такава повсеместна промяна, затова още в самото начало решихме, че очевидно сме изправени пред безпрецедентна ситуация и че голяма част от финансовата подкрепа, която при други обстоятелства бихме вложили в добруването на екипа си, трябва да бъде пренасочена към грижа не само за здравето и благоденствието на тях и семействата им, но и за обществото като цяло. Така започнаха по-мащабните ни дарения. В първата година на пандемията в България бяхме един от най-големите дарители на медицински центрове и болници не само в София, Пловдив и Стара Загора, където са основните ни офиси, но и в цялата страна.
Чрез фондацията ще инвестирате в здравни, образователни и спортни социални проекти. Как смятате, че можете да допринесете чрез технологиите за тях?
Тенко: Искаме да поставим една солидна основа, да създадем добра среда за развитие на талант, на млади хора, които искат да учат, да работят, да се реализират в собствената си страна и да допринасят за нейното благополучие. За да се случи това има да се извърви дълъг път и ние сме напълно наясно, че няма да стане бързо, но това не ни отказва, а напротив – всеки ден правим малки стъпки към голямата промяна.
Отдавна имаме мечтата да създадем образователен кампус, в който децата да учат от детската градина до университета. Идеята отново тръгна от грижата за децата на служителите в екипа ни – винаги сме искали да направим детска градина за тях, в допълнение към детския кът, който имахме доскоро в офиса в София, но тъй като е по-сложно, решихме да го доразвием и дооформим през годините.
Ще инвестираме в добри спортни съоръжения – площадки, зали, басейни – спортен комплекс. Това беше едно от първите ни решения, което дойде отново отвътре – в офиса искахме да правим футболен турнир за служителите ни и се оказа, че няма къде да се проведе. Другото важно, което ще търсим, са добре подготвените треньори, които да мотивират и обучават децата, като идеята е професионалните спортисти да тренират безплатно на нашите съоръжения, а в замяна треньорите да обучават деца про боно.
В сферата на медицината ще се фокусираме приоритетно върху превенция, основно посредством високи технологии, които вече предлагат много възможности. Например, загубата на зрение в някои конкретни случаи, е вече обратим процес, лечима е, има модерни медицински технологии, които го позволяват чрез регенериране на нервите.
Разбира се, и спортният, и образователният ни кампус ще бъдат модерни, ще предлагат най-доброто, но медицината е там, където ще се фокусират усилия в поставянето на технологиите в услуга на човека.
Имате ли идея вече какви технологии и технологични решения, бихте използвали за подобряване на някой от секторите, върху които се фокусирате?
Тенко: Искаме да съберем на едно място, в здравен комплекс, най-модерните технологии за пре-скрийнинг и диагностика, до каквито тук в момента няма достъп и се налага хората да ги търсят в Турция, Израел, САЩ, което не винаги им е по силите. Това би позволило по-дълъг и качествен живот. Комбинацията от хранене, спорт и превенция води до удължаване на живота, и то на качествения, хубавия живот. Така че концепцията ни е да заложим на диагностика и превенция и да предложим най-модерните световни технологии в България.
В момента търсите изпълнителен директор за фондацията. Какъв трябва да бъде човекът, който да стъпи в тази роля?
Иво: Имаме доста кандидатури. Все още не сме минали през първа фаза на интервюта, но най-добрата комбинация за нас би била да е човек с опит в неправителствения сектор и много добър професионалист в своята конкретна област. Човек, който е способен да менажира, с добри финансови познания, тъй като задачите му ще са разнородни и мащабни, работим с размах. Той ще трябва да изгради екип, да го мотивира, а успоредно с това да работи и по социалните проекти на фондацията, които са мащабни сами по себе си – спортен и образователен кампус, здравни иновации. Предизвикателна и интересна работа, това мога да обещая.
А какви са най-смелите ви мечти, свързани с бъдещето на фондацията?
Иво: Работата на фондацията да стане излишна, да се превърне в нещо, което е формализирано; защото моделът ѝ ще се е превърнал в стандарт за обществото ни. Тоест, когато всеки има желание, но и възможност, условия, да води по-добър живот като има достъп до качествено образование и възможности за професионално развитие, спортува, храни се здравословно, следи здравето си и взема навременни мерки за него, учи и се развива, а впоследствие работи и допринася за развитието на обществото в България.