+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

111+1 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Най-младият и най-старшият софтуерен инженер в Scalefocus – рамо до рамо в работата

People of Scale е рубрика, която Scalefocus създава, за да разкаже за хората в екипа, професионалното им развитие и да надникне отчасти и в личния им живот и интереси.

От компанията ни представят най-възрастния и най-младия софтуерен специалист. Вярвате или не, те са от един и същи офис, а това е забележително, защото Scalefocus има екипи в 7 различни локации в три държави.

Хората на фокус са Даниел Йосковски, Senior Software Support Engineer и Филип Наумовски – Frontend Software Engineer.

Даниел Йосковски
Филип Наумовски

Опиши се с 5 думи

Даниел:
Постоянство
Жажда за знания
Моторджия
Приключенец
Схващам бързо

Филип:
Компютърен маг
Лесно намирам всякакви бъгове
Адаптивен
Про геймър
Широко скроен

Локация

Д.: Скопие, Северна Македония

Ф.: Скопие, Северна Македония

Статус

Д.: Баща на син и дъщеря и Senior Software Engineer

Ф.: В процес на дипломиране, докато се опитвам да науча възможно най-много в работата

Образование

Д.: Недипломиран след 48 университетски изпита. Считам се за редовен студент, въпреки че съм бил служител на Машинно-техническия факултет.

Ф.: В момента съм четвърта година във Факултета по електротехника и информационни технологии – UKIM, Скопие. Надявам се да завърша това лято.

Как започна кариерата си?

Д.: Започнах с поддръжката на IT лабораторията в моя университет и работих там 5 години. След като напуснах, започнах собствен бизнес и така до 2014 г.

Ф.: С няколко стажа в няколко компании, сегашната ми позиция в Scalefocus е първата истинска работа, която съм имал.

За ролята в Scalefocus

Защо Scalefocus?

Д.: Просто е. Когато пандемията удари, исках работа, която може да се върши дистанционно. И възможността „работа отвсякъде“ от Scalefocus дойде точно навреме. Сграбчих възможността и ето ме тук.

Има една забавна история свързана с моята кандидатура за работа. Член на HR екипа ми се обади и ме попита дали искам да кандидатствам за позиция в Scalefocus. И бях изненадан, защото вече бях кандидатствал и пуснал CV. Но от HR отдела казаха, че вместо автобиография съм им изпратил фактура и файлът е с моето име. Така че грешката беше правилна и след известно време вместо фактура получих първата си заплата от Scalefocus.

Ф.: За мен Scalefocus е едновременно компанията, която даде старт на кариерата ми, и тази, в която чувствам, че мога да израсна. Напредвам в ролята си и имам все повече отговорности., Развивам както техническите, така и меките си умения като това през цялото време има реално въздействие върху мен и работата ми.

Разкажи за ролята си

Д.: В момента аз съм най-старшият Support Engineer в екипа на Application Continuity Center (ACC). Както се оказа, аз съм и най-възрастният служител на компанията. Тъй като работя по няколко проекта, имам колеги, които ми помагат, и съм доволен от позицията си. Уверен съм, защото ролята ми позволява да уча за новите технологии. Преди да започна работа в Scalefocus, нямах представа от Jira, WordPress и така нататък, а сега те са голяма част от ежедневието ми. Просто беше нужно да се адаптирам, за да се развия.

Ф.: Като част от екипа на ACC, по-голямата част от времето си прекарвам в отстраняване на грешки или заявки за промяна (в AngularJS, Angular и Java Spring Boot). А в момента съм в процес на прехвърляне към Front-end отдела на Scalefocus.

Как ще обясниш на баба си какво работиш?

Д.: О, изобщо не е лесно. Например, баща ми има 2 висши образования. И въпреки че е технически образован човек, той все още не разбира как нещо, което не е физическо, оказва толкова значително влияние.

Ф.: Пиша неща на клавиатурата си, а на екрана се случват магии.

За ежедневната работа

Какви качества трябва да притежава добрият Project или Team лидер?

Д.: Най-същественото е да има познания за управлението на проекти. Важно е да знае как се върши работата, а на второ място е опитът. И щипка харизма също би помогнала.
Ако някой иска да е лидер, но му липсват първите две качества, няма да успее.

Например, SCRAM е изключително популярен за изграждане на продукт, но за съжаление не всички ръководители на проекти разбират тази рамка. Методологията не е от такова значение. Важно е знанието как да ръководиш процеса.

Ф.: Бих казал, че добрият лидер е този, който разпознава членовете на екипа с техните силни и слаби страни.

Разкажи за екипа и колегите си

Д.: Въпреки че работим дистанционно, ние пак сме екип и ми е приятно да работя с колегите около мен. Те са образовани хора, които правят всичко възможно и имат значителен принос към проектите.

Ф.: Единственото, което мога да кажа е, че направиха времето ми в ACC много приятно и без стрес. Всеки един от тях е прекрасен както в професионален, така и в личностен план.

Кое ти вдъхна увереност и самочувствие в работата?

Д.: Винаги правя най-добрия избор не само за решаването на проблеми, но и като цяло в живота. Всичко става ясно и просто, ако мислиш достатъчно дълго за него.

Ф.: Получаването на положителен отговор от клиент винаги е добър знак, но когато нещо, което си направил, проработи, особено от гледна точка на развитие, е много удовлетворяващо преживяване.

Да си в крак с технологиите

Как поддържаш своите технологични способности и умения за програмиране актуални, за да вършиш работата си добре?

Д.: Както вече казах, аз съм любопитен човек и имам умението да уча бързо. Така че, когато животът ме предизвика, мога да се адаптирам. Аз съм Microsoft Certified Trainer за .NET, MS SQL Server и SharePoint през последните 20 години. Бил съм в ситуации, в които трябва да преподавам пред група и да имам една седмица, за да науча всичко от нулата по темата, която предстои да представя.

Ф.: Опитвам се да съм в крак с новите технологии, доколкото е възможно, защото, особено в уеб разработките, излиза нов framework през месец. Бих казал, че поддържам уменията си главно чрез малки лични технологични проекти, които ме интересуват или са ми необходими в работата.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Ти си „early adopter“ или търпелив?

Д.: С всичко казано дотук – вече знаете отговора.

Ф.: Харесва ми да изпробвам новите технологии и да виждам какво предлагат, така че предполагам, че съм от първите.

За целите

Какво искаш да постигнеш в кариерата и не само?

Д.: Ето още една история. Преди няколко години исках да спра да работя, защото пазарът в Северна Македония не беше достатъчно предизвикателен и не ме мотивираше. Така че имах нужда от нещо, което да ме тласне. Тогава купих земя край морето в Хърватска. И това беше достатъчно, за да си върна мотивацията. Искам да ремонтирам къщата там и някой ден да се грижа за маслиновите си градини. Искам да подготвя това имение, за времето когато се пенсионирам. Този личен проект оказва влияние върху работата ми и го използвам като двигател. По отношение на кариерата се надявам да остана на позицията си, докато не дойде време за пенсиониране, защото високите позиции не ме изкушават. Не се стремя да бъда генерален мениджър, нали разбирате – вече съм бил там. Просто обичам да правя това, в което съм добър.

Ф.: Представяйки си се след няколко години, бих искал да имам широки познания за множество технологии и да бъда адаптивен към всяка среда или проект, като допринасям и имам реално въздействие за това.

Какво ще кажеш на бъдещото си Аз?

Д.: Всяка част от живота ни има своята красота и предизвикателства. Не бих казал, че обичам да мисля за бъдещето. Просто се наслаждавам на настоящето.

Ф.: Не бих казал нищо, защото не е забавно, ако знам какво ме чака!

За предизвикателствата

Кое е най-предизвикателното и вълнуващо нещо в работата ти?

Д.: Бих казал – решаването на проблеми или създаването на решения, но е и вълнуващо. Когато решиш нечий проблем, това може да бъде наистина удовлетворяващо.

Ф.: Вероятно внедряването на нови функции от началото до края. Винаги е интересно да се види как функциите или проектите се развиват от идея до план, код и накрая до работещ продукт.

Как смяташ, че ще повлияе развитието на технологиите върху работата ти?

Д.: Отворен съм за новости и прогрес. Основният проект, по който работя, е базиран на Jira и автоматизация на бизнес процесите. Способността да автоматизирам всеки бизнес процес за кратко време е нещо вълнуващо. И когато има подобрения, ще мога да изграждам по-добри решения.

Ф.: Технологичното развитие има значително влияние, особено в нашата работа, тъй като напредъкът на технологиите е много бърз. В резултат на това трябва да бъдем гъвкави и адаптивни към всяка нова популярна технология.

Кои са качествата, които правят един човек ефективен дистанционен служител?

Д.: Необходими са малко повече самодисциплина и добро управление на времето. Всичко останало трябва да остане все едно сме в офиса. Забелязах, че правя повече неща у дома, отколкото в офиса. Това е така, защото не губя време за транспорт или в опити да намеря място за паркиране, или да реша какво да облека днес. Инвестирам цялото това време в проектите си.

Друго предимство на „работа отвсякъде“ е, че те мотивира, когато смениш обстановката и отидеш на вилата или на морето. Смяната на атмосферата има положителен ефект.

Ф.: Мисля, че добрата, ясна комуникация е от съществено значение в отдалечената работна среда. По-голямата част от комуникацията ни е асинхронна, чрез имейли или чатове, така че задаването на правилните въпроси и отговорите по ясен, подробен начин е жизненоважно умение, което може значително да намали времето, прекарано в общуване, и да остави повече време за същинската работа.

За любимите практики

Кои са любимите ти практики в Scalefocus?

Д.: Няма да излъжа, ако кажа „всичко“. Балансът между професионалния и личния живот е нещо, което наистина ценя. Освен това възможността да върша работата си, без да жертвам свободното си време, е впечатляваща. Дава свобода.

Ф.: Колко добре е организирано всичко -от инфраструктура, през екипи до всичко останало.

Как балансираш между работата и свободното време?

Д.: Не е трудно, ако знаеш приоритетите си. Знам, че трябва да изпълня задачата си за днес и да допринеса за дългосрочните проекти. Всичко се получава перфектно, ако го направя и запазя ритъм.

Ф.: Работата от разстояние допринася за отличен баланс между работния и личния живот, а гъвкавото работно време в Scalefocus помага много за това.

Музика, хобита, семейство, домашни любимци и всичко друго – кой си ти извън работата?

Д.: Извън работата съм спокоен човек, който обича социалните контакти. За съжаление пандемията засегна тази страна от живота ни. Обичам да пътувам, често с мотора си, но преди 3 години претърпях инцидент и сега рамото ми има нужда от възстановяване. Надявам се, че скоро отново ще се кача на две гуми. Освен това редовно ходя в планината за туризъм и дълги разходки.

Тъй като децата ми са големи, а все още имам желание да се грижа за нещо, имам две кучета – померани. Те ме мотивират да излизам и да се движа повече.

Ф.: Що се отнася до музиката, определено не съм човек, който слуша определен жанр. Просто слушам това, което ми звучи добре, от поп до метъл. Прекарвам много от свободното си време в игри, както за забавление, така и в състезания(в европейските класации на Dota 2).

За съветите

Към Филип

Той е добър разработчик. Така че моят съвет към него би бил да продължава така и всичко ще бъде наред. Това е работа за цял живот – вижте ме, аз съм на 59 и все още работя това рамо до рамо с него – най-младия в нашата компания. Пожелавам му да просперира и да достигне до позицията, която иска – мениджър, когато е готов.

Към Даниел

Не е точно съвет, просто се надявам, че няма нищо против да се консултирам с него постоянно за неща, в които има повече опит.

Какво би откраднал от другия?

Д.: За жалост няма как да взема от младостта му 🙂

Ф.: Неговата твърдост и непреклонност. Цялата работа, която вършим (и проблемите, с които се сблъскаме), е адекватно документирана и комуникирана с клиента.

Ако искате да работите с Даниел и Филип или други, също толкова впечатляващи хора – вижте отворените позиции в Scalefocus тук.