+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

94-29 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Scalefocus: 10 години в подкрепа на образованието като път към създаване на по-успешна IT екосистема

*Текстът е предоставен от Scalefocus.

За 10 години от създаването си до днес, софтуерната компания Scalefocus не спира да влага усилия в подобряването на образователната общност в България. Как и защо колаборацията с училища и университети е един от техните приоритети, разказват Цветан Смърдански, Technology Manager, Георги Иванов, Technology Team Lead и Красимир Костадинов, Chief Technology Officer.

Всички сме чували максимата, че всяко дете заслужава достъп до качествено образование и то от най-ранна възраст, специалистите от Scalefocus oбаче се грижат и за създаване на възможности за допълнителна квалификация на хората, които предоставят това обучение. Стремежът на IT компанията е паралелно да развива всички нива от образователната система – като се започне от най-малките ученици, мине се през прогимназиалните и гимназиалните етапи на обучение и университетското образование, и се стигне чак до самите учители и ръководители. Компанията влага сериозен ресурс за развитието на практически и меки умения като път за създаване на по-качествено образование, което носи след себе си положителни дългосрочни резултати за развитието на цялата IT екосистема.

Любовта към технологиите се заражда отрано. Как Scalefocus стимулира интереса на най-малките ученици?
Цветан Смърдански, Technology Manager

„През последните години осъществихме редица инициативи с цел да засилим интереса на децата от малките класове към иновациите и последните технологии. Една от най-интересните от тях проведохме съвместно с училището “Ал. Г. Коджакафалията” в гр. Бургас. Пред ученици от началните класове направихме демонстрация с фокус върху роботиката и програмирането на робот. Децата бяха изключително впечатлени от танцувалните умения на робота НАО, имаха възможност да се докоснат до него и да се здрависат с хуманоида.

“Роботът беше избран, тъй като силно вярваме, че опознаването на една технология минава през създаването на възможност децата да са в контакт с нея и да могат да я използват в реалния свят. Изключително приятно впечатление ни направи лекотата, с която те взаимодействаха с хуманоида. Беше изненадващо да видим, че се обръщаха към него като към съученик. За жалост НАО все още не може да комуникира независимо, но кой знае, възможно е някое дете от тези класове да бъде човекът, който ще имплементира точно тези умения на робота. Важното на този етап е да запалим първоначален интерес към технологиите у най-малките.“ – споделя Цветан Смърдански.

Той допълва още, че „в бургаската Природо-математическа гимназия полагат основите на много инициативи, които също имат за цел да създадат интерес към информатиката в по-ранните години от обучението. Пример е състезанието по програмиране, насочено към по-малките ученици. Scalefocus се включи като спонсор и в двете издания на събитието и бяхме много приятно изненадани да видим, че децата до седми клас проявяват изключителна изобретателност и са много заинтригувани от програмирането и развиването на умението за решаване на сложни проблеми.“

А какво се случва в гимназиалния етап?
Георги Иванов, Technology Team Lead

“Тук нещата придобиват по-сериозна форма. – разказва Цветан Смърдански. – Една от най-големите иницитиви, в която се включваме още от самото създаване на Scalefocus, си остава тази на Училището по програмиране в гр. Бургас. Имаме рядката възможност да участваме активно в учебния процес, в това число с лекции, демонстрации, менториране на хакатони, преподаване на цели дисциплини, облагодродяване на кампуса. Учениците винаги са изключително щастливи да имат гост и да могат да научават от първа ръка за новите и интересни технологии.”

Георги Иванов допълва: „Съвсем скоро приключи и един проект, в който седем наши колеги активно се включваха със споделяне на знания, опит и менториране на няколко групи ученици от 11-ти клас, които работеха по две практически програми. За десетокласниците също има съобразена програма с развиване на практически знания, в която отново наши колеги помагат. В първата седмица на юни около 15 ученици представиха пред нас (като част от компетентно жури) реализираните и завършени проекти. Основната идея беше да им дадем професионална обратна връзка – какво са направили добре, какво е можело да се подобри и най-вече – как. Като възнаграждение за усилията предоставяме стажантска програма за тези ученици, която стартира в края на юли и ще продължи няколко месеца. Даваме им възможност в реални работни условия да се развият като екип и да изготвят свой проект -разбира се с наша помощ. С тях работят колеги от DevOps отдела, Delivery мениджъри, хора от търговския ни екип. Целта на стажа е да им помогнем и да им дадем ноу-хау как да превърнат проект, направен на C++ (в такъв етап на обучение са в момента), в такъв, който е базиран на нови и модерни технологии.”

Стигаме и до университетите. Как Scalefocus се включва в развитието и мотивирането на студенти?
Красимир Костадинов,
Chief Technology Officer

Следването в университет е финалната стъпка в академичния живот, която подготвя младите хора за реалния избор на професионален път. Ето защо в Scalefocus отделят изключително голямо внимание върху работата с университетите и подпомагането на студентите. Компанията има изградени дългогодишни партньорски отношения с редица университети в България и Северна Македония.

„За да се запали искрен интерес и да се създаде жажда за нови технологии, студентите трябва да имат възможност да работят с тях. Често правим обновявания на учебни зали именно с тази цел. Една от последните ни подобни инициативи беше модернизирането и изграждането на изцяло нов кабинет в Технически университет Пловдив.“ – споделя Красимир Костадинов, CTO на Scalefocus и Директор на Scalefocus Академия.

Той пояснява: “При работата си с университети активно търсим инициативи, насочени към стимулиране на креативността и иновативното мислене. В Бургас подкрепихме първия хакатон в областта на изкуствения интелект. Ежегодно се включваме като ментори и спонсори и в хакатоните, организирани от университета “Асен Златаров” в Бургас, както и в този на Американския университет – Hack AUBG.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Много често присъстваме в академичния живот на студентите и като ментори при разработване на дипломни работи и организиране на стажове. Колеги стават ментори на студенти и подпомагат учебния процес и чрез компетентни напътствия и съвети. Участваме в множество workshop-и, където споделяме интересни подходи за решаване на различни проблеми. Правим демонстрации на различни езици за програмиране и тяхното приложение, говорим за специфични и интересни нови технологии.

Повечето вътрешни лекции, обучения и семинари за споделяне на знания в компанията са отворени за гости, ученици, студенти и преподаватели от академичните среди. Като част от всички тези усилия, сме организирали стажове в компанията за повече от 100 студенти от различни университети в страната.

И не на последно място – активно развиваме нашата безплатна софтуерна Scalefocus Академия. Тя е предназначена за хора, които имат теоретична база знания и искат да развият практически умения в конкретна технология. Това не означава непременно, че трябва да са студенти, но ако са такива – програмата е гъвкава и предоставя възможност за осъвместяване на заниманията. Основната цел на Scalefocus Академията е да създава квалифицирани млади IT специалисти, които успешно се реализират на пазара на труда в България и Северна Македония, подпомагайки развитието на цялата IT екосистема в региона”, завършва Красимир.

Говорихме за целия образователен път. Какво се случва нататък?

Разбрахме за всички възможности, които Scalefocus предлага на учениците и студентите, но за да е истински ефективно образованието, компанията стига и по-далече, като активно работи с лидерите и преподавателите от образователната система. Именно те са хората, които трябва да са в крак с новостите и да дават добрия пример, да задават посоките.

Една от последните инициативи на Scalefocus в тази посока e участието в програмата Мениджърска академия за училищни директори“ – Бургас на Сдружение Образование България 2030. Двама колеги от Scalefocus – Цветан Смърдански и Георги Иванов, заедно с други успешни мениджъри от бизнес компании се срещат с училищни лидери от 16 училища в гр. Бургас, за да ги подкрепят в развитието на ключови лидерски умения. В първия ден от двудневното обучение Цветан Смърдански дискутира с участниците темата за ролята на мениджъра и ги запознава с инструменти за приоритизиране на задачите и отговорностите.

Вторият ден започва със сесията „Инструменти за даване и получаване на ефективна обратна връзка“, водена от Георги Иванов. Отличителното в подхода и на двамата е начинът на представяне и въвличането на аудиторията в темата. Целта е участниците не просто да слушат, а по време на програмата да приложат новоусвоените умения в близка до реалната среда – да овладяват успешно конфликти, да използват модели за планиране POLC и/или Матрицата на Айзенхауер. Училищните лидери се потапят в практически казуси, предизвикани са да излязат извън зоната си на комфорт, получават ценни съвети и се запознават с полезни инструменти, които могат да приложат в своята ежедневна работа, за да подобряват ефективността на своите екипи.

И тъй като в Scalefocus са смели, не спират дотук. От опит знаят, че развитието и иновациите идват с неспирна работа и стремеж да надскачат себе си. Това е и причината да отворят и вътрешните си инициативи за споделяне на опит и добри практики за външна и по-широка аудитория. Започват с Tech Savvy Talks. Това са регулярни събития, които стартират онлайн по време на пандемичната обстановка преди близо година. Всяко от тях е посветено на конкретна технология и даден казус. По време на сесията, лекторът запознава аудиторията с всички специфики и дава конкретни практически решения на проблеми, до които е достигнал в даден проект от работата си. Накрая на събитието има и Q&A сесия за допълнителна дискусия.

След 2 успешни сезона и голям интерес от страна на технологичната общност, от компанията правят и поредица събития на живо, отворени за външна аудитория. „За всеобщо щастие успехите бяха завидни и смятаме да продължим с тази практика. Развиваме и инвестираме в IT общността не само в България, но и в Северна Македония, където организираме поредица от онлайн и офлайн събития, последните от които посветени на Java общността там. Очертава се силен нов сезон и в България, който вече стартирахме с две събития в Пловдив и едно в Бургас, предстоят още няколко издания в София и Варна.“ – разказва Красимир Костадинов, който е и лектор на Tech Savvy Talks Live на 21 юли в София, посветено на IPC дистрибутирани системи в реалния свят. За повече подробности следете тук: Tech Savvy Talks by Scalefocus | Eventbrite

А резултатите от всички усилия?

“Те вече са видими. Статистиките го потвърждават – големият брой стажанти гимназисти, младите специалисти, които започват първата си работа в IT сферата след завършване на Scalefocus Академията, повишените академични резултати вследствие на менторските програми и обновените бази, подобряването на процесите при лидерските образователни програми. Това е една взаимосвързана екосистема. Работейки на всички нива от нея, развитието й е видимо, точно както е и с новите технологии, в които самите ние специализираме. Образованието е в основата на всичко.” – единодушни са Цветан, Георги и Красимир.

Ако и вие искате да сте част от компания, ангажирана с подобряване и развиване на образователната общност в България, разгледайте отворените позиции на Scalefocus в job board-a DEV.BG.