+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

112-40 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Как Scalefocus автоматизират процеси в помощ на ранната диагностика на рак

Да развиваш високотехнологични решения и да работиш с най-актуалните програмни езици винаги е било нещо, което мотивира IT специалистите. Какво се случва обаче, когато освен всичко това, можеш да помагаш за здравето и живота на другия? Отговорът е лесен – работата се превръща в още по-значима и вдъхновяваща.

Това мислят и хората от Scalefocus, работещи по проект в помощ на световна био технологична компания за работата ѝ относно ранно диагностициране на рак. Срещнахме се с Димо Капнилов, Portfolio manager, и Катерина Георгиева, Head of Technology, за да ни разкажат повече за този принос. Двамата споделиха за начина, по който са изградили процесите на работа, технологиите, между които се е наложило да лавират, и цялата организация на екипите.

Да допринесеш за ранното диагностициране на рак
Димо Капнилов

Работата на Scalefocus за био технологичния клиент започва с ангажимент, свързан с подобрението на един от продуктите на компанията, който дава възможност за ранна диагностика на рак чрез изследване на клетъчни проби.

„Клиентът ни разполагаше с хардуерно решение, което включва пет стъпки за подготовка и изследване на пробите, но една от тях все още изискваше ръчна намеса. Задачата на екипа ни беше да разработи решение, чрез което да автоматизира този процес“, обяснява Димо.

До този момент в работата на био технологичната компания такъв продукт не съществува и точно затова Димо и екипът му определят въвеждането му като голямо подобрение. Оказва се, че изграждането на цялата система от идеен до реализиран проект е иновация.

В работата си екипът създава няколко минимално жизнеспособни продукта, като използва различни технологии. „В хода на работата консултирахме клиента на всяка стъпка за предимствата и недостатъците на различните технологични решения, като продуктивността и представянето им бяха верифицирани и тествани. За нас е предизвикателство паралелното развиване на софтуер и хардуер. Това е и първия инструмент с embedded Linux за клиента, независимо, че всички останали техни машини оперират с Windows“, уточнява Димо.

Макар и още в процес на разработка, след приключването на проекта, се очаква с него да се постигне значително спестяване на време, защото когато се касае за здравето и живота, времето е от ключово значение, уверени са в Scalefocus.

“Нововъведението е полезно, защото по този начин целият процес по изследване е много по-консистентен и позволява на използващите го да се фокусират върху по-съществена работа, докато машините и софтуерът поемат своята роля. Спестяването на ръчния труд и пълното автоматизиране на процеса ще повиши качеството и точността на резултатите, което от своя страна трябва да доведе и да по-прецизно диагностициране,” споделя Димо.

Екип, работещ като добре смазана машина

Scalefocus следва стратегия за изграждането на екипи, която зависи от предстоящата разработка. Така се случва и с този проект “На база първоначално зададения технически проект Portfolio мениджърът дефинира екипа с нужната технологична експертиза и опит в съответната индустрия,” казва Катерина. От своя страна Technology мениджърите селектират правилните специалисти в технологиите .NET, IoT, DevOps, QE, Cyber Security инженери, както и BA и PM професионалисти.

В проекта, специалистите използват голямо разнообразие от технологии и това се оказва успешно, тъй като в хода на работа екипът взима решения с цел оптимални резултати и подобрения, а това налага преминаването от една технология към друга. Първоначално разработката стартира на QT, но в последствие се прехвърля на .Net. В процеса на работа се използват C++, QT, .Net, а в проекта се включват Quality инженери, Lab мениджъри и архитект.

Освен всичко това, изнесеният развоен център създава много добро взаимодействие с био технологичната компания и изгражда отлично сътрудничество в работата. „В процеса на развойната дейност на софтуера колегите ни работиха рамо до рамо с екипа на клиента и други външни сътрудници, отговорни за развитието на хардуера. Изнесеният развоен център подобрява значително сътрудничеството между R&D екипите на клиента ни и допринася за по-добра ефективност на развойните процеси“, разказва Димо.

Миграция на данни и модернизиран UI/UX

Остарелият софтуер и необходимостта от напредък в научноизследователската дейност се оказват основни предизвикателства, с които биотехнологичната компания иска да се справи, а екипът на Scalefocus се впуска и в тази трансформация. Освен проекта за ранна диагностика на рак, екипът развива и други дейности, свързани с подобряване работата на своя клиент.

“Направихме дигитална трансформация от старо поколение development management система (от далечната 2013 г.) към такава, която е последно поколение. Новото решение отговаря на процесите и на актуалните добри практики за software development life cycle. Преди достигане до финалния избор за система, направихме оценка на няколко такива. Методологията, която използвахме, беше на база теглови коефициенти за различните функционалности на база нуждите на клиента. Така достигнахме до най-подходящата – Azure DevOps Server и я внедрихме”, коментира Димо.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Тъй като доставчиците на здравни услуги трябва да спазват строги разпоредби за безопасност на данните, всичко се съхранява на място, а това гарантира, че информацията е подготвена за облака и може лесно да се прехвърли по всяко време.

Друга важна разработка, която Scalefocus предоставя, е модернизирането на UI/UX на новопридобития софтуер. Целта е да запазят функционалностите и да изградят интуитивно изживяване за потребители с различни технически компетенции. Всички софтуерни продукти на компанията следват концепцията на One Company Design – унифициран интерфейс, а обновеният софтуер има за цел да улесни работата на лабораториите и медицинския персонал. Резултатът е налице – модернизираният дизайн води до два пъти по-високи нива на производителност.

Разпределение на отговорностите и гъвкавост – ръка за ръка

Scalefocus разделят екипите си на бизнес и технологични, за да осигурят максимална ефективност на процесите в работата. Основният бизнес за услугите им е обособен географски в екипи, които отговарят за ЕМЕА и за Северна Америка, с вторично групиране по индустриални вертикали. В технологично отношение имат екипи, които покриват различни направления – Java, Integration, .NET, FrontEnd, Quality Engineering, DevOps, Data, Salesforce, SAP, Mobile, Go, Python, Professional Services и други.

Катерина Георгиева

„Това разделение на екипите и техните отговорности спомага от една страна за осигуряване на ясно дефинирани възможности и пътека за професионално развитие на колегите, а от друга – гарантира, че в работата по всеки един клиентски проект ще има оптимален синхрон в обезпечаването на бизнес и технологични изисквания, за да се постигнат възможно най-добри резултати“, обяснява Катерина.

Освен точната организация и доброто разпределение на екипите по дейност, в Scalefocus използват Scaling Agile. „На ниво изпълнение на проекта, ние сме напълно убедени в необходимостта от т.нар. Scaling Agile методологии, които надграждат стандартните Scrum практики и показват пълната картина за изпълнението на екипните задачи към стратегическите цели на клиента.“ уточнява Димо.

В компанията залагат и на сертифицирането на служителите в SAFe „Все повече виждаме навлизането на SAFe като рамка и защото той дава именно тази прозрачност, необходима за бърза адаптация към промените и скъсено време до пускане на пазара. В проекта, който ръководи Димо, тази рамка допълнително подпомага гъвкавостта и стиковането на технологичните и бизнес екипи спрямо променящите се нужди от страна на клиента в контекста на изисквания, срокове и екипен състав“, коментира Катеринa.

Основна цел на Scalefocus остава това да внася положителна промяна и да подобрява живота на хората чрез иновация и технологии. За тях проектът за ранна диагностика на рак е олицетворение на успешна работа в тази насока. „От една страна, чрез него имаме възможност за директен принос към борбата с рака – един социално значим проблем, който засяга огромен брой пациенти по целия свят всяка година. От друга страна, за екипа ни работата по проекта е страхотна възможност за професионално развитие и споделяне на знания, както и възможност за сътрудничество и обмяна на опит директно с клиента – аспекти, които са много мотивиращи за колегите ни“, обяснява Катерина.

Тя и Димо единодушно смятат, че всичко това е доказателство, че вървят в правилната посока, а това ги мотивира да запазят и надградят добрите практики и в бъдеще.

Мислиш, че подобни проекти са вълнуващи? Виж всички свободни позиции в Scalefocus и разбери как можеш да станеш част от компанията.