*Текстът е предоставен от REWE digital
Екипът на REWE digital в България от няколко години подема кауза да подкрепя българските ученици, които се представят феноменално на световни форуми по информатика. През тази състезателна година българските участници ни донесоха много поводи за гордост, хубави моменти и медали от EJOI, EGOI, IOI, BOI.
Ето какво ни разказаха техните ръководители:
Доцент Пламенка Христова – Ръководител на отбора на момичетата, започвайки от 2021 година, когато се провежда първата европейска олимпиада по информатика за момичета (EGOI)
Емил Келеведжиев – Ръководител на българския отбор за международни състезания. От 2000 г. до 2022 г. първо е заместник-ръководител и след това ръководител на българския отбор на Международната олимпиада по информатика (IOI), Балканската олимпиада (BOI) и Младежката балканска олимпиада (JBOI)
Илиян Йорданов – Новият ръководител на българските отбори за две от най-престижните олимпиади по информатика за ученици – IOI и EJOI.
Очаквахте ли толкова блестящо представяне на участниците?
Пламенка Христова: Все още нашето представяне на EGOI не може да се определи като блестящо, но работим върху подобряването му.
Емил Келеведжиев: За IOI поддържаме многогодишно представяне на високо ниво. Засега заемаме 4-то място в света по брой медали в отборното класиране за проведените до момента олимпиади, като се изкачихме от миналата година с едно място нагоре. В индивидуалното класиране имаме участник Христо Венев (в момента докторант в INSAIT), заемащ 2-ро място по медали за всички времена.
Илиян Йорданов: Нашият стремеж е всяка година да се подобряваме, но това става все по-трудно в последните години, защото много държави, които досега не са имали национални структури, вече създават такива и се справят все по-добре. Конкретно тази година сме много доволни от представянето ни на EJOI, защото за първи път можем да се похвалим с български шампион на европейската младежка олимпиада.
Каква е конкуренцията по време на подобен тип големи форуми?
Пламенка Христова: Въпреки, че EGOI е европейска, в олимпиадата участват отбори от целия свят. Тази година на олимпиадата в Швеция участваха 189 момичета, разпределени в отбори от 52 държави, от които 33 европейски.
Емил Келеведжиев: В IOI участват над 80 държави с най-добрите свои състезатели. Суперсилите са Китай и САЩ. Традиционно силни са Русия, Полша и Румъния. Напоследък все повече страни като Япония, Южна Корея, Иран, Тайван се стремят към върха.
Илиян Йорданов: Конкуренцията е ожесточена, особено на международната олимпиада – тази година имаше 350 официални участници. Освен това вече се провеждат и все повече онлайн състезания и нивото на участниците продължава да се покачва. Много години запазвахме 5-тото си място по общ брой медали от международната олимпиада, а от тази година сме на 4-то място. Голям успех е първото място по общ брой медали на европейската младежка олимпиада. Също на момичешката олимпиада сме на 4-то място по общ брой медали.
Каква е важността на информатиката в съвременния свят и как може участие в олимпиадите по информатика да влияе на развитието на младите ученици?
Илиян Йорданов: Информатиката е много важна част от съвременния свят. Ковид имаше ефект още повече да засили автоматизираността, а навлизането на ChatGPT може да промени и да направи отживелица част от досегашните професии. Олимпиадите по информатика развиват много добре логическото и комбинаторното мислене. След това повечето състезатели много лесно се превръщат в отлични програмисти за различни големи и престижни компании.
Какви умения и компетенции могат да придобият участниците в олимпиадите по информатика и как тези умения могат да им помогнат в бъдещата им кариера?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Участниците в олимпиадите по информатика придобиват много разнообразни умения и компетенции. Например, алгоритмично мислене, комуникационни умения, отлично владеене на поне един програмен език, устойчивост на стрес и дори умение за бързо писане на клавиатурата.
Илиян Йорданов: Участниците придобиват добри комбинативни умения – как с малкия набор от основни алгоритми и техники да решат някой сложен проблем, което на практика също е много важно. Освен това се учат да пишат код без бъгове по най-бързия начин, защото имат много ограничено време на състезанията.
Как организирате подготовката на отборите, които се готвят за олимпиадите по информатика?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Освен по места, за националните отбори се стремим да има поне една специализирана школа. През годината се поддържа и национална ранглиста, провеждат се контролни, които повишават нивото на подготовка на състезателите.
Илиян Йорданов: Подготовката става все по-трудна през последните години, заради липсата на средства. Стандартно правим по две лагер-школи, където подготвяме разширените отбори, като общият брой работни дни е осем.
Каква е най-вълнуващата история или успех, на който сте свидетели през Вашето участие в олимпиадите по информатика?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Винаги е вълнуващо, когато в последните секунди преди края на състезанието, участник от нашия отбор прави успешен опит, решава задача и рязко повишава своя резултат. Сравнимо е с усещането, когато любимият ни отбор вкара победен гол в края на продълженията.
Илиян Йорданов: За моя скромен опит като ръководител на международните състезания, най-вълнуващият успех е от тази година на EJOI – първото място на Андрей Стефанов. След първия ден беше на второ място, като на първо място беше Дамян Давков от Северна Македония. По време на втория състезателен ден, Андрей бързо успя да изпревари Дамян, но през цялото време Дамян му дишаше във врата и стояхме под напрежение почти до края дали Андрей ще успее да завърши като първенец.
Какви съвети и насоки бихте дали на младите ученици, които желаят да се включат в олимпиадите по информатика и да успеят в тях?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Да бъдат упорити, последователни в подготовката си, да се стремят да решават все повече състезателни задачи, да комуникират с останалите състезатели на тяхната възраст, за да споделят опита помежду си. Да работят самостоятелно.
Илиян Йорданов: Бих посъветвал младите ученици да не се колебаят и да се пробват на състезанията, където се стараем да даваме интересни задачи с различна трудност. Освен това там могат да изпробват уменията си, като се състезават с други ученици с подобни интереси. Макар в началото навлизането да става по-трудно, се придобиват много умения и щом учениците напреднат, могат да решават с помощта на компютърни програми най-разнообразни проблеми.
Колко важна е за участниците подкрепата от големи компании?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Тъй като голяма част от тези занимания все още не са достатъчно добре обезпечени финансово от държавата, спонсорирането на активностите, свързани със състезателното програмиране по директен начин, помага за изграждането на свръх компетентни специалисти, които след завършване на образованието си постъпват на работа във фирмите, които са им помагали.
Илиян Йорданов: Участниците много се радват да видят, че компаниите ги подкрепят и дори част от по-големите състезатели имат голямо желание за летни стажове при тях.
Какво ново предстои за тези звездни отбори от момчета и момичета?
Пламенка Христова и Емил Келеведжиев: Нова състезателна година, нови национални и международни състезания и олимпиади. Ще избираме три разширени национални отбори (старша възраст, младша възраст и отбор момичета), от които след подборни състезания ще определим национални отбори от по 4 състезатели за участие в 5 международни състезания: Международната олимпиада по информатика (IOI), Европейската младежка олимпиада по информатика (EJOI), Европейска олимпиада по информатика за момичета (EGOI), Балканската олимпиада (BOI) и Младежката балканска олимпиада (JBOI).
Илиян Йорданов: Отборът за IOI ще участва на Балканската олимпиада по информатика (BOI), която ще се проведе в Словения от 29 октомври до 3 ноември. Отборът за EJOI ще участва на Младежката балканска олимпиада по информатика (JBOI), която ще се проведе онлайн около средата на ноември. Единствено отборът на EGOI ще отдъхне малко, защото няма предстоящо състезание скоро.