+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

102-49 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Зад кулисите на PlovDev 2022: водещите на конференцията разказват какво да очакваш

*Текстът е предоставен от Proxiad SEE

Наближава едно от любимите есенни събития на IT общността в България – PlovDev. Тази година конференцията бележи своето 10-то поредно издание на 24 и 25 ноември от 14:00 до 17:00. На онлайн сцената ще ви очакват двамата водещи на събитието – Михаил Мерков, Тechnical Team Lead в Proxiad SEE, и Радостина Стоилова, Deputy Head of Service Center в Proxiad SEE. Конференцията отново е напълно безплатна, а регистрацията вече е възможна тук.

За да разберем как кипи подготовката преди всички останали, решихме да попитаме лицата на тазгодишното издание.

Но преди да продължим, нека първо те запознаем с тях: Радост има почти 20 години опит в IT индустрията в България. Споделя ни, че “през цялото време е имала и има щастието да е част от страхотни екипи и да е обградена от млади, интелигентни и целеустремени хора. В последните 13 години тя е част от Service center-a на Proxiad SEE, който специализира в Java, Spring Core/MVC/Data, Spring Boot, JPA/Hibernate, REST and SOAP web services, React JS. Преминала е успешно редица обучения за управление на хора и проекти.

Михаил на свой ред пък се занимава с програмиране от над 10 години. Всъщност, Proxiad SEE е първият му работодател в тази сфера. Занимава се с Java ЕЕ, Spring, Quarkus, Struts, Hibernate, Relational/Document Databases, Kafka, RabbitMQ, JavaScript, React, Angular, HTML, CSS и др. Специализиран е в разработката на решения с монолитна и микросървисна архитектура.

Какво смяташ, че трябва да знае всеки, който не е посещавал PlovDev досега?

Радост: PlovDev e безплатна техническа конференция, която се провежда в Пловдив за 10-та година и цели да събере на едно място IT общността в града за обмяна на опит и идеи. От 3 години насам PlovDev се провежда изцяло онлайн. За събитието каним лектори с опит в IT бранша, които разказват за новостите в него, споделят добри практики, полезни техники и т.н. Всяка година избираме благотворителна кауза, която подкрепяме. Обикновено тя е свързана с образованието в България.

А каква е тазгодишната кауза на PlovDev?

Радост: Тази година подкрепяме програмата “Училища за пример” на фондацията “ Заедно в час”, чиято мисия е всяко дете в страната да има достъп до качествено образование – независимо от това къде живее, кое училище посещава и какви са финансовите възможности на родителите му. В Proxiad SEE споделяме общата визия, че бизнесът, различните браншови организации, правителствените и неправителствените организации трябва да си взаимодействат в името на по-доброто образование за нашите деца. Това трябва да е наша обща мисия, не само като родители, но и като общество. Вярвам, че това взаимодействие и взаимопомощ са единственият начин децата ни да се превърнат в конкурентоспособни млади специалисти, които на свой ред да тръгнат по професионалния си път. Само личният ни пример ще ги накара в бъдеще да поемат щафетата от нас и да допринесат за едно по-добро образование в България.

Какво отличава PlovDev от останалите IT събития в България?

Радост: PlovDev e конференция с основен фокус върху теми за популярните езици за програмиране, сред които Java, Golang, .Net, както и иновациите в различни технологии. През годините добавихме и теми, свързани с DevOps, QA и Soft Skills. Посещавайки събитието, IT специалистите ще научат нещо наистина полезно и приложимо в практиката си. Основната разлика от останалите IT събития е, че докато другите конференции са насочени към бизнес развитието на сектора, PlovDev запазва своя фокус към IT общността. Ние даваме възможност на всеки, който чувства, че има какво да сподели с публиката, да кандидатства за лектор с интересна тема, вдъхновена от неговата практика. След внимателен подбор, избираме да представим на нашите посетители най-актуалните и интригуващите от тях.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Мишо, като Technical Team Lead и Senior Fullstack Engineer с Java какви теми би искал да чуеш по време на една конференция за IT специалисти в България?

Михаил: Това е доста интересен въпрос и честно казано няма правилен отговор, защото всеки специалист индивидуално се интересува от различни неща. За мен към този момент огромен интерес биха представлявали теми като Microservice architectures, Flutter, Managing of distributed transactions, Building of Java native applications with GraalVM, Kubernetes, DevOps, Quarkus. Общо взето, всякакви теми, чрез които може да се изградят модерни дистрибутивни системи. Именно затова избираме да дадем възможност на всеки изявен специалист да сподели своя интересна тема, а след прецизен подбор изготвяме разнообразна програма, която да отговори на очакванията на публиката ни.

А какво те впечатли най-много по време на последното издание на PlovDev, на което си присъствал?

Михаил: На първо място – организацията на събитието. Също няма да забравя ентусиазма, с който лекторите представяха своите интересни теми. Не на последно място, големият интерес към конференцията. В Пловдив няма толкова разнообразни и големи събития и когато видиш на едно място толкова много специалисти, които споделят същите виждания като теб, е доста приятно изживяване.

За кого е подходящо тазгодишното издание на PlovDev?

Михаил: През годините PlovDev се доказа като едно интересно събитие, което представя както технически, така и DevOps теми. Това прави програмата на конференцията полезни за всеки един работещ в тази сфера. Тази година няма да е по-различно – всеки, който е част от българската IT общност ще може да научи интересни нови практики и иновации както в технологичен аспект, така и в други сфери на работата ни.

Радост, ти си част от Proxiad още преди първото издание на PlovDev преди 10 години. Можеш ли да ни разкажеш за това как събитието се промени през годините и как си го представяш след още 10 години?

Радост: Идеята за PlovDev се породи съвсем естествено от липсата на подобни събития в Пловдив. По това време имаше само едно подобно мероприятие в града, но то беше с хардуерна и Linux насоченост. Нямаше форум, който да събере IT специалистите на Пловдив на едно място, за да могат те да обменят мисли и опит. Така се роди PlovDev и от 2012 насам се провежда всяка година. Събитието беше локално и присъствено до 2019, когато беше първата ни среща онлайн. Така за трета година PlovDev се провежда в изцяло дигитално. Това ни позволи да достигнем до хората от цялата страна, както и да имаме нови и интригуващи лектори. В годините решихме да привлечем и партньори към събитието. Тази година имаме „Златни“, „Сребърни“ и “Бронзови” спонсори, сред които са Uber, Progress, Intellias и Dreamix. Заедно с тях успяваме да увеличим приноса си към каузата, която сме избрали.

След 10 години PlovDev ще бъде още по-популярна в общността, хората ще продължават да намират ценни практики в него и ще се радват на възможността да се срещат с колеги и съмишленици. Зад гърба ни ще има още и още успешни каузи.

Не пропускай да се регистрираш за тазгодишното издание на PlovDev тук.