*Текстът е предоставен от Progress
Луната е единственият естествен спътник на Земята. Виждаме я често в небето и ни се струва, че е близо, а всъщност тя е на 384 403 км от нашата планета. Ако превърнем разстоянието в човешки крачки, дистанцията се равнява на общо 504 332 800 крачки. Защо ти казваме всичко това? Защото екипът на технологичната компания Progress си постави амбициозната цел да извърви разстоянието до Луната и съвсем скоро ще го направи. Ето и как започна всичко.
Around the World Challenge – 66 000 000 крачки
През 2021 г. в желанието си да останат физически активни в пандемичните условия, близо 40 човека от дивизията Developer Tools решават да поемат предизвикателството в рамките на една година да направят обиколка около Земята. Това означава да извървят дължината на Екватора, което се равнява на около 66 000 000 стъпки. И така следващите месеци са изпълнение с много движение и добро настроение, а участниците често планират групови разходки и походи в околните планини. Благодарение на отдадеността на всички, целта е постигната успешно още преди края на заложения период.
To the Moon Challenge – 500 милиона крачки
Вдъхновени от историите на участниците в Around the World Challenge, People екипът на Progress стартира ново предизвикателство, с което да мотивира хората в компанията да се движат по-често. Този път целта е още по-амбициозна – да се измине разстоянието до Луната (да, говорим за над 500 милиона крачки). Маратонът стартира на 15 март 2022 г. и ще приключи на 30 ноември 2022 г.
За допълнителен стимул, ако целта бъде постигната навреме, компанията ще направи дарение от $2 000 към организация, избрана от участниците. След оспорвано гласуване беше избрана една от най-големите организации в света за опазване на околната среда и биоразнообразието – The Nature Conservancy.
От март 2022 г. до сега в инициативата са се включили над 400 служители от 10 държави, сред които както запалени бегачи, които успешно завършват ултрамаратони, така и активни хора, за които спортът е хоби и предпочитат дългите разходки сред природата или в парка. Най-обичаните спортове сред участниците са колоездене, катерене, тичане, йога и плуване.
През очите на участниците
Едни от най-активните колеги в предизвикателството са именно от България. Попитахме ги каква е тяхната мотивация да се включат и тe ни споделиха:
Десислава Горчева, старши QA инженер
„Спортът е значима част от моя живот. Смятам, че той ни учи на дисциплина, концентрация, как да приемаме неуспехите и как да ставаме по-силни ментално. Една от причините да се включа в “To the Moon Challenge” е, че тези 504,332,800 крачки звучат невъзможни за постигане.
Смелостта да мечтаем за неща, които изглеждат непосилни, да се осмелим да пробваме нещо, дори с риск да не успеем, това за мен е много важно и точно това видях в това предизвикателство.“
Генади Сергеев, старши директор „Софтуерно инженерство“
„За мен физическата активност е нещо необходимо, с което да компенсираме часовете, прекарани пред компютъра, а ползите от нея са много. Включих се в To The Moon предизвикателството, защото ми хареса идеята да имаме групова цел, а и ми беше интересно да видя кой друг в екипите около мен обича да прави много крачки.
Един от най-запомнящите се спортни моменти за мен от последните месеци е участието ми в Pirin Ultra, който безспорно е един от най-интересните ултрамаратони в нашата част на света. Избрах си дистанцията от 66 км, която прави кръг около Пирин. Вертикалната денивелация е 4400м, а последните два часа беше пълен мрак. Физическото изпитание беше изключително тежко, но въпреки това успях да финиширам в средата на класирането с контролно време около 15 часа. С участието си също така допринесох със 105 274 крачки към екипното ни предизвикателство.“
Илиян Илиев, директор „Софтуерно инженерство“
“Включих се в инициативата, защото така или иначе тренирам активно, а и ми хареса идеята да допринеса към благотворителната кауза. Мотивацията ми да се движа редовно в началото беше свързана с това да съм по-силен и да изглеждам добре. По време на COVID-19 пандемията обаче разбрах истински какво ме кара да не пропускам тренировка – прекараните часове във фитнеса са моята медитация. Това е времето, в което съзнанието ми е спокойно и има възможност необезпокоявано да размишлява по различни теми.
Най-голямото ми спортно постижение от последните месеци беше успешното преминаване на туристическия маршрут хижа Мальовица – Страшното езеро – Йончево езеро в деня след като се включих в кръводарителската кампания на Progress. Радвам се, че го направих, въпреки че не препоръчвам тази „лека и приятна разходка“ според интернет с една банка кръв по-малко.”
Ива Евстатиева, Customer Advocacy мениджър
„Включих се в предизвикателството, защото се вдъхнових от възможността чрез движение да помогна за осъществяването на благотворителна инициатива. Един от най-любимите ми спортни спомени от последните месеци всъщност е от последния тиймбилдинг на компанията. С колегите бяхме разделени на екипи, на които бяха възложени различни задачи. Аз бях част от отбора на „Амбициозните“, а целта ни беше да обходим максимален брой (от общо 21) хижи във Витоша пеш за 6 часа. Времето, меко казано, не беше на наша страна – валеше и беше студено, но ние не се отказахме. Резултатът беше 28 000 крачки, 11 покорени хижи, много усмивки и най-вече удовлетворение, тъй като с похода ни събрахме средства за планински лагер за деца със специални нужди.“
До края на предизвикателството остават броени дни. Ако искаш да разбереш дали екипът на Progress ще успее да стигне до Луната, следи каналите на Progress Bulgaria във Facebook и LinkedIn.