Анализирахме данните за новите български компании, които са възникнали от 2020 година до момента, както и чуждестранните IT работодатели, които са отворили българските си офиси в този период. В проучването са включени компаниите, които имат профил в DEV.BG Job Board. Данните са към края на месец април 2023 година.
Виж целия списък в края на статията.
За последните малко над три години в нашия Job board са регистрирани общо 228 нови компании (84 от тях, създадени през 2020, 82 през 2021, 56 през 2022 и 6 от началото на 2023). 57% от тях за целия период са продуктови, 34% са service компании, а останалите специализират в IT консултиране и внедряване на софтуерни системи. Съвсем лека преднина имат чуждестранните компании (52%), пред останалите 48% български. В момента във всички тях работят над 5500 IT служители, а отворените позиции за работа (изчислени към края на месец април 2023г.) са над 330.
Очаквано, три от петте компании с най-големи IT отдели в страната към момента, са навлезли на пазара чрез сливания и/или придобивания на организации, които имат присъствие в България преди 2020 г. – DraftKings, DIGITALL, Schwarz IT. Организациите с органичен растеж в топ 5 са Commerzbank Digital Technology Center и WebPros Bulgaria. Топ 5 на компаниите с най-много отворени позиции в края на април 2023г. е: SpinUp, Commerzbank Digital Technology Center, Alemira, Schwarz IT и SUSE.
Общият брой регистрирани НОВИ позиции в нашия Job board в края на посочения период е 332. Първенец са микро* компаниите с 43% от всички отворени работни места, следват ги малките компании с 41% от местата, а накрая остават големите (10%) и средните (6%) компании.
*В Job board-a на DEV.BG разделяме компаниите според броя служители в IT отделите им на: микро (по-малко от 10 IT служители), малки (10-30 IT служители), средни (31-70 IT служители) и големи (70+ IT служители).
Разпределението на разкритите офиси по региони в страната не е особено хомогенно – най-голям брой са офисите в София – 77%, следвани от Пловдив (7%), Варна (7%) и Бургас (4%). Дали тази дългогодишна тенденция IT бизнесът да се концентрира в столицата ще се запази – предстои да разберем през 2023г.
Българските играчи
Новооткритите български компании за периода 2020г-2023г. показват пълна равнопоставеност между броя service и броя продуктови компании. Картата на България е шарена и София не е монополист при създаването на нови играчи на IT арената – от с. Оризари, през Троян, Враца, Габрово, Ботевград и чак до Варна – създават се нови IT позиции без ограничение по локация.
Българските компании с най-голям брой IT служители в края на разглеждания период са: Anthill, Expert Allies, TG Soft, CleverPine, 7777 gaming и др., а най-многобройни са микро компаниите, съставляващи 60% от всички регистрирани български компании през последните години.
Чужденците са добре дошли
При чуждестранните компании, разкрили офиси у нас за посочения период, голям превес взимат продуктовите компании (с 66% дял) пред service компаниите с по-скромните им 24%.
Повечето представителства са от вида микро компании (49%) и малки компании (29%), за сметка на средните и големите.
Най-силно представени за периода са компаниите от САЩ, Великобритания и Германия – те са с най-много на брой открити офиси. Запазва се тенденцията за засилено присъствие на американски и западноевропейски представители, но през втората половина на периода може да се открие и навлизане на свежи попълнения от Централна и Източна Европа, а дори и от Азия и Австралия.
Прилагаме няколко интересни наблюдения по години
2020г. – „Началото“
Въпреки, че никой не иска да си спомня за събитията от 2020г., IT секторът продължи да се развива през периода на пандемията. През 2020г. са създадени 49 български компании и 35 чуждестранни офиса.
От българските компании 49% са service ориентирани, а 43% са продуктови, като останалите са в сферите IT консултиране и внедряване на софтуерни системи. В София са открити 76% от общия брой нови БГ фирми, останалите се намират най-вече в Пловдив, Варна и Бургас.
От чуждестранните компании 26% са със service насоченост, а 71% са продуктови. Почти всички от разкритите офиси се намират в София. Рекордът за най-възрастна компания-майка се държи от английската Man Group, основана през 1783г. и навлязла у нас през 2020г с офис в София.
2021г. – „новото нормално“ или светлина в тунела
Докато светът се бореше с постковид усложненията на икономиката, общият брой новосъздадени компании в България за годината е 82 – почти колкото през 2020г., от които 34 са български, а 48 чуждестранни. От предходната година се променя и съотношението между броя на локациите на чуждестранните и българските компании – в полза на чуждестранните (59% от всички нови офиси).
При българските компании се запазва високият дял на столицата – 82% са установени в София, а останалите са разпределени между Пловдив, Варна и Бургас. Започват да се забелязват и офиси извън обичайните големи градове – създадени са няколко офиса в Пазарджик, Враца и Банско.
Чуждестранните представители се събуждат от своя постпандемичен сън през 2021г. и запазват традицията като откриват 67% от офисите си в София, а останалите в най-големите областни центрове.
2022г. – rollercoaster от кризи
През 2022г. разбрахме, че кризите никога не идват сами и винаги се стараят да ни изненадат. През годината у нас са създадени 56 нови компании, от които 25 са български, а 31 са чуждестранни. За годината преднина по брой взимат продуктовите компании с 59%, пред service компаниите (с 32%). Предпочетена локация за откриване на офис е отново столицата, изпреварвайки 4 пъти останалите големи градове.
През 2022г. три украински компании откриха своите офиси у нас – Sigma Software, CodeIT и Intellias като избраха за свои локации София и Бургас.
Конкретно при българските компании, разпределението по градове в страната е обичайното – 76% за София и равномерно присъствие в Пловдив, Варна и Бургас.
Чуждестранните компании през 2022г. също се насочват предимно към София (близо 84% от офисите са открити там), Пловдив, Варна и Бургас. Повечето компании-майки са в западноевропейски държави, а най-отдалеч идва OneUpOneDown – чак от Оукланд, Нова Зеландия.
2023г. – Ново начало
Данните за 2023г. са взети от job board-a на DEV.BG към края на месец април и загатват навлизането на нови тенденции в българския IT сектор. Всички нови играчи в сферата са микро компании. Огромна преднина имат service компаниите с 83% пред продуктовите (17%), обръщайки съотношението за пръв път в целия разглеждан период.
Продължава нарастването на дела на чуждестранните компании (67%) и се увеличава разнообразието на техния произход, обхващайки почти всички континенти – от Сибир до Ню Джърси и от Филипините до Нидерландия.
Предпочитаните локации за офиси в страната са отново София, Варна и Бургас.
Най-голям IT отдел има американската Orion Innovation, а най-младата компания за тримесечието е българската Dentobook като офисите и на двете са в София.
В заключение
Каквото не ни затрие, ни прави по-силни – IT секторът у нас продължава предпазливо да расте, макар и с определено забавяне. Въпреки световните сътресения, ежегодни кризи и дебнещият AI, нови компании продължават да откриват офиси и работни места през всяка от разглежданите години за периода 2020-2023г.
Наблюдава се навлизане на все повече чуждестранни компании – както от Източна Европа, така и от Азия и Австралия.
Нови локации и работни места се разкриват най-вече в София и големите областни градове и все още няма ясна тенденция към децентрализация. Кога ще се развие IT потенциала на по-тихите, екологични и СПА-ориентирани кътчета на страната – предстои да разберем.
Добре дошли на всички нови членове на job board-a на DEV.BG и нека силата на положителния тренд бъде с вас!