Стефан Добрев е бивш Director Software Engineering и Team Lead във фирма Progress (Telerik). Под негово ръководство фирмата изгражда някои от най-успешните си продукти: AppBuilder (Icenium) и NativeScript. От няколко месеца Стефан работи по свой собствен startup използвайки целия опит, който е натрупал при работата си с разработчици на софтуер.
Осева линия на времето
Заедно със свои колеги от университета Стефан участва в състезанието за проекти Imagine Cup на Microsoft. Те успяват да се преборят и да достигнат до финалите, които се състоят в Южна Корея. След завръщането си от световното първенство екипът взема решението да претвори в действителност проектът, с който участва в състезанието. Основават компанията Аваксо и създават продукта. Интересът към разработката им не закъснява и след 10 месеца идва предложение от компанията Telerik, които проявяват интерес да закупят компанията им. Сделката е сключена и четиримата основатели на Аваксо стават част от екипа на Telerik, а разработваният от тях продукт следва да бъде интегриран в продуктите на Telerik. Интеграцията се оказва невъзможна и четиримата основатели на Аваксо са разпределени в 4 от ключовите екипи на компанията. Не след дълго Стефан поема позицията на Team Leader. Той остава начело на различни екипи в компанията за период от около 7 години, а част от натрупания през годините опит ще предаде на предстоящото събитие „Практически съвети при изграждането на ръководни ИТ екипи“, което ще се състои на 8-ми ноември. Кои са най-честите предизвикателства, с които се сблъсква един ръководител на екипи и кои са предизвикателствата пред изграждането на екип с под екипи ни разказва Стефан Добрев в следващите редове.
Кое е най-голямото предизвикателство, когато се изгражда един екип?
Изграждането на екип има различни през времето предизвикателства, но едно от тях е винаги налице щом екипът има повече от един човек в него и това е взаимоотношенията между различните членове на екипа. Най-важното за един екип е да се чувства сплотен и цялостен. Всеки негов член да знае мястото си и с какво той помага на целия екип.
Единственият начин екипът да се справи през многото препятствия, които му предстоят, е да играе като един сплотен отбор. Точно това е и причината най-добрите кадри в екипа да са отборните играчи. На истински добрия екип не му трябват програмисти звезди (Кристиано Роналдо на JavaScript-a), а отборен дух и сплотен колектив. Това е най-важната рецепта при изграждането на екип във всяка една сфера.
Когато изграждаш екип от много хора е трудно да се уравновесяват различните личности и характери. Как успяваш да държиш екипа балансиран и максимално продуктивен?
Балансът е ключът към успеха. Изключително важно е екипът да има разнообразни членове във всяко едно отношение: пол, възраст, хобита, интереси.
Не е тайна, че в нашата индустрия преобладават мъжете. Именно затова е много важно един екип от разработчици да има поне една жена в състава си. Добре е в екипът да има хора, които обичат да вършат черната работа, както и такива, които обичат да правят прототипи и проучвания.
Колкото са по-”цветни” членовете на един екип толкова повече те ще се забавляват и ще усещат работа като удоволствие, а не бреме. Различните характери взаимно се допълват и по този начин екипът има потенциал да стане повече от сбора на хората в него.
Коя е най-голямата трудност в работата с под-екипи?
Работата с под-екипи крие малко по-различни трудности. Най-голямото предизвикателство е да накараш всички екипи да гледат в една посока. Изграждането на манталитет, че “общото благо” е по-важно от това на отделния екип е труден процес.
Как успяваш да държиш екипа си креативен и предприемчив? Как се изгражда дух на вътрешно предприемачество в екипа?
Наемаш правилните хора – умни, надъхани, които искат да успеят и ги оставяш да си свършат работата. Основната ти задача като лидер на екипа е да премахваш всички пречки, които спъват екипа, да върви напред. Например, когато имаш и една гнила ябълка в кошницата, това разваля всички останали, твоя работа е да я извадиш от там.
Знаем, че ти носиш предприемаческия дух в себе си. Какво те подтиква да създаваш нови неща?
Създаването на нови неща е невероятно преживяване. Винаги съм обичал да давам пример с художниците, които почват с празен бял лист и го преобразяват в произведение на изкуството.
Знаем, че едно от любимите ти занимания е да се потопиш и да пишеш код. Какво те мотивира да превърнеш писането на код в едно от любимите ти занимания?
Програмирането е занимавка за ума. Още от малък обичам да решавам логически задачи, ребуси, детективски загадки и писането на код е естественото продължение. Ако искате да разберете кои деца ще са бъдещите програмисти просто търсете тези, които обичат да играят стратегически игри, добри са по математика и имат изследователски нюх.
Абонирай се и стани част от потребителската група IT Team Leads.
Автор: Стеляна Луизова
Визия: Личен архив
Други интересни публикации:
Технологични потребителски групи – голямата идея зад събитията на DEV.BG
„Разработването на добър софтуер изисква търпение и упоритост“ – Дори Зидон, CoreTeam.io