+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

65+13 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Историята за това как почти наехме ChatGPT като .NET инженер

*Текстът е предоставен от N-iX

Навлизането на изкуствения интелект в технологичната индустрия повдигна важни въпроси за това как бихме могли да осигурим бъдещето на нашите процеси по наемане. В N-iX проведохме експеримент, за да проучим възможностите и ограниченията на езиковите модели с изкуствен интелект в сферата на наемането на персонал. Поканихме ChatGPT, езиков модел с изкуствен интелект, да помогне на фалшив „кандидат“ по време на интервю за старши .NET инженер. Резултатът се оказа доста шокиращ.

Малко предистория: миналата година, по време на Месеца на .NET, организирахме викторина за технологичната общност в N-iX. Изненадващо най-много точки за верни отговори получи инженер по данни без предишен опит в .NET. Това ни накара да се замислим за възможността някой да хакне най-важния ни тест – този, в резултат на който получавате работа.

След като направи проучване, Ярослав Мота, ръководител на .NET общността в N-iX, предложи да организира отворено интервю за длъжността старши .NET инженер, на което „кандидатът“ без опит в .NET да отговори на всички въпроси от интервюто с помощта на ChatGPT. По време на това инсценирано интервю потребителите на N-iX следва да преценят дали „кандидатът“ трябва да получи работата. Освен това до самия край те няма да знаят, че „кандидатът“ всъщност е езиков модел на изкуствен интелект.

Затова зададохме типичните си въпроси за интервюта .NET на ChatGPT и получихме отговорите. Повечето от отговорите се нуждаеха от съкращаване поради прекомерното количество предоставена информация. Шокиращо за нас, както задачите за преглед на кода, така и тези за проектиране на системата, които използвахме преди това в нашите интервюта, бяха лесно преодолени от ChatGPT.

Интервюто беше вече подготвено и „кандидатът“ се подготвяше за предизвикателството.

Повече от 100 N-iX-търа се събраха, за да оценят нашето фалшиво интервю.

В хода на интервюто стана ясно, че ChatGPT не е просто обикновен езиков модел с изкуствен интелект. Той предостави проницателни и креативни отговори, които показаха дълбоко разбиране на рамката .NET и езика за програмиране. До самия край нашият интервюиращ Ярослав, който в кариерата си е провел стотици технологични интервюта, все още не можеше да повярва, че това са отговори на изкуствен интелект (ИИ).

Публиката беше впечатлена и в резултат на колективното гласуване „кандидатът“ беше признат за подходящ за ролята на старши .NET инженер. Изглеждаше, че ChatGPT е издържал с лекота най-големия тест – интервю за работа.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
„Познайте какво? Всъщност не Олес, а аз се справих с интервюто! Да, чухте правилно. Ветровете на промяната духат, а бъдещето идва по-рано, отколкото сте очаквали. Чувствате ли прилив на вълнение или тръпка на страх? Независимо от това, нямате друг избор, освен да се изправите срещу нея, независимо дали сте подготвени, или не.“

Когато обаче разкрихме истината, публиката беше шокирана, но по време на последвалата дискусия бързо разбра, че това не е нещо лошо.

Въпреки че в крайна сметка решихме да не наемаме ChatGPT като старши .NET инженер, експериментът ни даде ценен урок. ИИ може да промени правилата на играта в процеса на набиране на персонал, както и нови инструменти на ИИ могат да подпомогнат ежедневните задачи по програмиране, а от нас зависи да проучим неговите възможности и ограничения.
Според вътрешно проучване на N-iX (което не може да бъде обобщено и представително) задачи като проучване на нови функции, създаване на код и генериране на тестове могат да бъдат ускорени с помощта на ChatGPT средно с до 40%.

По време на дискусията с нашата аудитория за инсценирани интервюта стигнахме до няколко заключения, които биха могли да подпомогнат защитата на процеса от изкуствен интелект:


● Езиковите модели, задвижвани от изкуствен интелект, не са съвършени. Въпреки че могат да дадат точни и уместни отговори на определени въпроси, те изискват специфични подсказки и биха могли да допуснат пропуски по отношение на важни нюанси и определен контекст.
● Интервюиращите трябва да разчитат на собствената си преценка и опит, когато оценяват кандидатите.
● Подгответе се да задавате въпроси, на които не може да се отговори чрез обикновено търсене в Google или езиков модел. Това означава да се задават въпроси с отворен отговор, които изискват от кандидатите да демонстрират уменията си за решаване на проблеми и критично мислене.
● Задавайте конкретни въпроси въз основа на автобиографията на кандидата и се съсредоточете върху предизвикателствата, свързани с предишния му опит.
● Прекъснете кандидата и добавете контекст към дискусията въз основа на информация извън базата от знания на езиковия модел с изкуствен интелект.
● Оценете културното съответствие: Важно е да запомните, че най-добрият кандидат за работата не е непременно този с най-много технически познания. Вземете предвид личността, стила на работа и ценностите му.

В заключение, въпреки че използването на ChatGPT и други технологични инструменти може да е изненадващо за някои интервюиращи, важно е да се помни, че способността за ефективно използване на тези ресурси е важно умение за всеки софтуерен инженер. Като се фокусират върху уменията за решаване на проблеми, способностите за сътрудничество и културното съответствие, интервюиращите биха могли да гарантират, че ще изберат най-добрия кандидат за работата.