*Текстът е предоставен от MY Synergy
MY Synergy е компания, фокусирана в предоставяне на специализирани консултантски и IT услуги в сферата на здравеопазването. Предлаганите комплексни решения и услуги са резултат от детайлен анализ и прецизен подбор на иновативни технологии, за да отговорят на специфичните потребности и високите очаквания на нашите клиенти с добавена стойност към техния бизнес.
Компанията е партньор на годината за 2022 г. на Microsoft за България и златен партньор на Microsoft по програмата за доставчик на облачни услуги (CSP). Нашата компания е първият партньор на Microsoft, включен в Microsoft Cloud for Healthcare специализация в Централна и Източна Европа, ключов партньор за решения за здравеопазване и доставчик на консултации в същия регион, и единствената компания на българския пазар, предоставяща разработка на софтуер за здравеопазване, базиран на иновативната платформа Power Platform.
Силно вярваме в синергията, която създаваме. Екипът ни се състои от високо квалифицирани специалисти, отдадени изцяло на нашата мисия да „Анализираме, оптимизираме и автоматизираме процесите в здравеопазването чрез дигитални продукти и решения“. Всеки от нас отделя специално време за обучения и курсове, които допълват и подобряват професионалния ни живот, като по този начин се опитваме да окажем положително влияние и на хората около нас.
Ето защо предлагаме поредица от уебинари, на които споделяме новости, знания и опит от дигиталния свят. Присъединете се към нас на някоя от следващите дати, за да научите повече за облачните решения на Azure. Участието е напълно безплатно, но изисква задължителна регистрация!
- Azure Disaster recovery, assessment, best practices, architecture – 20-ти септември от 11 часа – Регистрация
- Azure Security and Management for on-premise and cloud data datacenters – 23-ти септември от 11 часа – Регистрация
- Как да настроите Azure Virtual Desktop за минути? – 28-ми септември от 14 часа – Регистрация
В следващите редове ще прочетете за един от нашите проекти, който споделяме с вас с голямa радост и вълнение!
Как MY Synergy подобри IT инфраструктурата на медицински университет, създавайки по-добро сътрудничество както на вътрешно ниво, така и международно?
Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен) е един от четирите големи медицински университета в България. Институцията приема стотици нови студенти всяка година, докато хиляди участват в интензивни медицински курсове. МУ-Плевен е активен член в глобалния академичен обмен чрез редица специализирани мрежи, фокусирани върху преподаватели, студенти и медицински иновации.
За да извършва ефективно всички тези свои дейности, МУ-Плевен имаше за цел да подобри цялостната си IT инфраструктура и да оптимизира голяма част от ежедневните си дейности.
Подобряване на производителността чрез стандартизация и унификация на процесите в организацията са част от стратегическите приоритети на ръководството за развитие на учебното заведение. Основна роля има и сигурността на данните, необходима да защитава новоусъвършенстваната IT инфраструктура.
Стартирахме проекта с GAP анализ. Разговаряхме както с лицата, вземащи решения, така и със служителите на оперативно ниво. Навлязохме дълбоко в организационните процеси, направихме детайлен преглед на бизнес целите на университета и обмислихме внимателно чрез какви тактики ще се постигнат стратегическите цели на клиента. Както винаги, това включваше и анализ риска.
Крайният резултат от този предварителен етап е създаването на 3-годишна IT стратегия в паралел със стратегическите цели на университета. Стратегията включва пътна карта за реализация, с конкретни мерки и препоръки за постигане на успех. Мерките и препоръките са разделени в 3 категории: 1) подобряване на IT инфраструктурата; 2) увеличаване на производителността на потребителите; 3) информационна сигурност.
Подобряване на IT инфраструктурата: единна идентичност
В началото на проекта липсваше централизирана идентичност на потребителите, използващи приложенията в рамките на университетската IT инфраструктура. Въведохме унифицирана идентичност, внедрена в локална директория на Microsoft, базирана както на физически сървъри, така и AzureAD. Двата домейна бяха синхронизирани, за да работят съвместно без проблеми.
Служителите на университета вече влизат в различните приложения, използвайки универсални идентификационни данни чрез Single-Sign-On. Това означава, че преподавателите и служителите от администрацията на МУ-Плевен имат достъп до своите имейли, Wi-Fi, HR, счетоводни и други приложения за продуктивност чрез една самоличност.
Решаващо на този етап от проекта беше желанието на клиента за достъп до eduGAIN. eduGAIN е мрежа за обучение, преподаване и използване на данни, съсредоточена около използването на една единствена идентичност. Това дава възможност на МУ-Плевен да се включи в глобален обмен на знания, включващ хиляди медицински изследователи, практици и милиони студенти.
Тази част от проекта беше основата, върху която изградихме останалата част от инфраструктурата. Въвеждането на единна идентичност реши много организационни проблеми и проправи път към следващия етап – подобряване на производителността.
Повишаване на производителността: организация на дейностите
След като приключихме с внедряването на единна идентичност за служителите на МУ-Плевен, преминахме към останалите вътрешни дейности. Миграцията на пощенската услуга към облака беше първата, с която екипът ни се справи успешно. Изборът за нова облачно базирана услуга за електронна поща беше Exchange Online на Microsoft – система, която предоставя много по-голям капацитет за съхранение, по-добра сигурност и гарантиран достъп.
Следващото в списъка беше внедряване и конфигурация на SharePoint. Преместихме данните от локалните сървъри на университета и се погрижихме да използваме пълните възможности на SharePoint. Това означава не само подобрена сигурност, но и повече място за съхранение, интеграция на OneDrive и възможност за създаване и споделяне на работни области по проект с външни доставчици на услуги. На тази стъпка сигурността не може и не трябва да бъде надценявана!
И все пак, колкото и важна да беше подобрената сигурност, най-голямата промяна тук беше интегрирането на единната самоличност в рамките на Microsoft Teams и Moodle. Тъй като служителите на МУ-Плевен вече можеха да влизат в различните приложения за продуктивност, използвайки универсални идентификационни данни, успяхме да свържем групите на MS Teams с ресурсите на Moodle. Дефинирахме динамични потребителски групи в Microsoft 365 и им предоставихме достъп до специализирани данни и услуги чрез Azure.
Информационна сигурност: Azure framework
До този момент голяма част от работата по сигурността вече беше свършена. Хостването на големи части от IT инфраструктурата в Azure означава, че сигурността на данните е осигурена.
Но за да гарантираме високото ниво на сигурност, имплементирахме Azure data security center, допълнен с Azure Defender и Azure Sentinel. Тези два модула са от съществено значение за всяка организация, работеща с големи масиви от информация, тъй като осигуряват множество нива на защита.
Двуфакторна идентификация, облачно базирано архивиране, наблюдение и докладване в реално време, както и AI анализ на сигурността са само част от функциите, които влизат в действие тук.
Заключение
Проектът на МУ-Плевен беше класически пример за изграждане на капацитет и подхода на MY Synergy към този вид предизвикателство.
Имахме структуриран подход (пътна карта в резултат на GAP анализ), който наблягаше на приемствеността и използваемостта на наличната инфраструктура. Въвеждането на единна идентичност (етап 1) доведе до разширени възможности и веднъж реализирани, тези допълнителни функции подобриха общата производителност на институцията (етап 2).
IT решенията са предназначени да обслужват бизнес цели. Те не трябва да съществуват сами по себе си. Чрез включването на необходимата инфраструктура успяхме да повишим нивото на сътрудничество в самата организация, както и нейния капацитет за сътрудничество с външни партньори.