*Текстът е предоставен от Milestone Systems
Стоян Тодоров, Еngineering manager на Mobile server и Web client екипите в Milestone Systems България, разказва за първата мини конференция в компанията.
Стоян е част от екипа на Milestone Systems от почти 8 години, започва като Junior Software Engineer, още докато е втори курс „Софтуерно инженерство“ във ФМИ на СУ, веднага след като завършва една от академиите за IT кадри. Описва себе си като човек, който винаги е бил привлечен от технологиите, иновациите и обича да разрешава загадки, а по- късно в кариерата си и различни проблеми. Страстта му е да търси начини да помага на екипите да работят в синхрон и така да постигат предизвикателни цели в динамична среда.
В мисията си да решава предизвикателства, Стоян привлича последователи. Именно такова е и организирането на мини конференцията за Mobile & Web отдела.
Ето какво разказва той за тази инициативата.
Хората
Mobile и Web екипът ни се състои от 30 човека – стажанти, product owner-и, софтуерни инженери, quality assurance инженери и UX дизайнери. Разработваме мобилните и уеб приложения на XProtect,основния продукт на Milestone Systems за видеомениджмънт, които се използват от клиентите ни в различни индустрии в целия свят – от директор на училище до оператори, следящи за сигурността на летищата.
Функционално отделът ни се дели на 3 екипа, като всеки е с фокус върху различна технология.
Mobile server (backend) екипът, с основна технология .Net, е сравнително малък, но ключов за това да предостави достъп на мобилното и уеб приложения до всички функционалности на системата. Това е и екипът на така наречените „ветерани“ – всички колеги са част от него вече повече от 5 години.
Уеб приложението (екип Web client) ни използва Java script, HTML и CSS, като интересен аспект е, че не е базирано на библиотека или framework. Използваме web components, за да отделим функционално елементите и да преизползваме кода им в приложението. Екипът се състои от 5 човека като се гордеем, че двама от колегите ни започнаха като стажанти, а след 6 месеца вече достигнаха нивото за Junior софтуерен инженер и quality assurance инженер. Към момента екипът се състои от двама QA и двама софтуерни инженери и сме в очакване на новия колега в ролята на софтуерен инженер.
Мобилните ни приложения са native – Swift, Kotlin, Objective C и Java, като има трима iOS и трима Android програмисти, със силната подкрепа на 5 QA инженера. Мениджърът на екипа е в Milestone Systems от повече от 10 години, като е един от първите 10 служителя в компанията.
Важна част от развитието на продуктите ни има и UX екипът, работещ върху цялостния look&feel на приложенията ни.
И в трите екипа се гордеем с организационната ни култура. С колегите сме открити един към друг и поощряваме конструктивния спор, за да достигнем до най-доброто решение за бизнеса. Поддържаме приятелска атмосфера, в която се учим един от друг и насърчаваме развитието и сътрудничеството помежду си.
Идеята
Един от любимите ми цитати е „People that grow create organizations that grow“.
Развитието на хората е от изключителна важност и следва да бъде приоритет както за тях, така и за мениджъра им. Успешната колаборация с колегите, начинът, по който различните екипи се чувстват отговорни за продуктите си, е неизменна част от постоянния процес на израстване. За да подпомогна това, исках да избегна традиционните обучения и с екипите да преминем през споделено преживяване. Tака се роди идеята да създадем мини конференцията.
Докато разсъждавах върху въпросите, които исках да засегнем, мислех и за това кои колеги са разпознати като „евангелисти“ по дадената тема в компанията. Не останах изненадан, че когато ги поканих веднага получих отговор – „Да, това е супер!“.
Така успяхме да организираме събитието в рамките на две седмици – с готова agenda, дата и място, и любопитна публика. Конференцията се проведе на живо в офиса ни и постигнахме 100% присъствие. Всички се вълнуваха, че ще прекарат време заедно в различна обстановка и без да мислят за ежедневните задачи. Разбира се, имаше и пица 😀
Успехът
Целта ми беше да накарам хората да бъдат любознателни и да не спират да търсят иновативни решения на проблемите. Да създам общност от like-minded хора, които могат да разчитат един на друг, да ги свържа с лекторите, които с удоволствие биха отделили време за тях, както за неформален разговор, така и в ролята на ментори. Затова лекторите ни бяха колеги от различни части на организацията, които споделиха опит, своята гледна точка и вдъхновиха екипите. Разгледахме soft skills тема – „Как да даваме обратна връзка?“, конкретни практики за планиране и рафиниране, различен подход към работата в екип и достигане на общата цел.
Макар и „мини“ нашата конференция оказа позитивно влияние – всеки един от екипите посочи събитието като едно от смислените неща, случило се в рамките на последния спринт.
Дали сме извлекли максимума? Това ще разберем с времето, а работата ми като мениджър ми дава шанса да се грижа за развитието на хората, което е дългосрочна задача.