*Текстът е предоставен от Manpower
Вследствие на пандемията, много компании преминаха към изцяло дистанционен режим на работа, с цел съкращаване на разходите и запазване на работните места. Технологиите дадоха необходимите инструменти за работа в новата среда, подсигурявайки системи за взаимодействие, обмен, управление на дистанционни екипи, разтоварване и почивка, и дадоха качествени и количествени измерители за работата и ефективността на хората и процесите.
Предвид 80 годишния опит на ManpowerGroup в предоставяне на гъвкави работни решения, в това лице и на аутсорсинг такива, компаниите продължават да се доверяват на експертизата на Manpower България, както и на колегите от Manpower в регион Югоизточна Европа и да търсят гъвкавите форми на наемане посредством контракторски, В2В и други форми на договори. Иван Шербанов, Оперативен мениджър в Manpower Югоизточна Европа, разказва за един от най-актуалните IT проекти на компанията.
Златната среда – как динамичният IT пазар на труда и дистанционната работа като новото нормално доведоха до създаването на този проект?
Много от нашите партньори в IT сферата решиха да се възползват от талантите, до които имаме достъп посредством офисите ни в клъстера, където работят IT специалисти и IT рекрутъри. Създадохме уникална екосистема с IT контрактори от целия регион, които да работят по проекти на нашите партньори, давайки възможност на тези специалисти да „преминат границите“ на проектите, до които имат достъп в страната, в която живеят. По този начин компаниите достъпват талант извън пределите на страната и умножават многократно броя специалисти, с които могат да взаимодействат по отворени и бъдещи проекти. Това предимство им дава смелост да поемат нови и по-предизвикателни проекти, да разрастват своя бизнес, да диверсифицират портфолиото си и да инвестират повече.
През март месец започнахме работа с клиент (Bid Data and Cloud Platform), който планираше да открие два офиса – в България и Хърватска, като първите 80 специалисти трябваше да започнат работа постепенно в тези две локации. В момента сме наели вече 35 специалисти на изцяло контракторски и В2В принцип, като екипите се управляват напълно дистанционно. Обратната връзка на програмистите и компанията е изключително положителна – от една страна те получават американско ноу-хау с много гъвкава схема на работа и много добри условия за работа по американски стандарт, а от друга страна работодателят получи достъп до едни от най-нишовите специалисти. Наистина изглежда като „златната среда“ за всички страни.
Нещо повече, подобен тип решения предоставяме и за IT компании, които искат да навлязат на пазара с младши специалисти с малък или без никакъв опит. За тях създаваме специализирани IT Академии, в които наемаме и обучаваме талантите в продължение на 3 до 6 месеца на специфични технологии и програмни езици, работа в екип, работа в отдалечена среда, след което компаниите могат да вземат информирано решение кога да влязат в страната с готов, подготвен за бизнес нуждите им, екип.
Какви са спецификите на работа като контрактор от страна на работодател и служител?
Специфичното при наемане на този тип контрактори от офисите ни в клъстера е свързано от една страна с предварителното информиране и съгласуване на партньорите ни с местното трудово законодателство, данъците, работните графици, администрация и от друга – с очакванията на тези таланти и специалисти относно IT проектите, по които имат интерес да работят, дигиталните решения, които да създадат в полза на обществото, идеите, които искат да реализират, предпочитаните от тях условия на работа.
Данъците се внасят в съответната държава по наемане или сключване на договор /В2В/.
Самият контрактор има договор с нашата компания в съответната държава и ние се грижим за превеждане на договореното възнаграждение – часова или дневна ставка, месечно възнаграждение, сума по проект и т.н., както и останалите придобивки.
Цялата информация сме систематизирали в споделено пространство, за да може процесът да върви ефективно при взаимодействие с тази растяща IT екосистема от контрактори.
Бъдещето е сега – какво иска да постигне Manpower с въвеждането на тази нова инициатива в портфолиото си от услуги?
Тази инициатива кореспондира на очакването на специалистите да имат достъп до повече като брой, по-разнообрани и по-добре платени проекти, без да бъдат лимитирани от предела на страната, в която пребивават, както и да имат възможност за допълнителна, по-гъвкава и дистанционна активност по проекти, които самите те подбират. Нашата визия е за въвеждане на технологии, които да улесняват тази интеракция. Това кореспондира и с мисията ни от една страна да даваме на хората, с които взаимодействаме, начин да намират по-интересна, по-качествена и по-гъвкава заетост, а от друга – да помагаме на бизнеса да расте и интегрира повече от световното ни ноу-хау.