*Текстът е предоставен от Luxoft
Основната тенденция, която ще набере скорост през следващите пет години и радикално ще промени начина на шофиране, са софтуерно дефинираните превозни средства (SDV).
Уникалната комбинация от познания за автомобилната индустрия, софтуерни решения за автомобили и опит в разработването на софтуер поставя Luxoft в идеална позиция да помогне на производителите на автомобили да се ориентират в сложността на софтуерно дефинираното бъдеще на автомобилите.
Пълната автономия ще промени правилата на играта, но до нея има още десетилетия. Можем да очакваме, че автономните функции ще бъдат въвеждани с течение на времето. Възможностите, които това ще създаде за хората по време на пътуване, са огромни – от работа в автомобила до гледане на филми и забавление, докато сте в задръстване – цялото преживяване в автомобила ще бъде революционизирано. Освен това безопасността по пътищата ще се подобри значително – с премахването на човешките грешки и постоянната комуникация между автомобилите пътищата ще бъдат по-безопасни от всякога.
Постигането на пълна автономия обаче представлява голямо предизвикателство за производителите на автомобили. В момента най-напредналите превозни средства са на ниво 3, докато пълната автономия е на ниво 5 – напредването на тези два етапа изисква способността да се събират, прехвърлят и интерпретират безпрецедентни количества данни. Това води до предизвикателства, свързани с мощността на обработка, възможностите за свързване, киберсигурността и др. И всичко това трябва да се извършва в реално време!
Това са области, които традиционно не са били в компетенциите на автомобилните производители – постигането на необходимата технологична трансформация в рамките на компанията е предизвикателство.
Джон Мeйкин, директор „Глобална стратегия и растеж“ в Luxoft, казва, че автомобилната индустрия е огнище на иновации, като различни технологии, първоначално разработени за автомобилите, намират приложение в по-широк обществен план. Дори за хора, които не са шофьори, тези технологии оказват значително въздействие върху различни аспекти на ежедневието. Ето някои от най-значимите примери:
GPS и навигационни системи: Технологията на глобалната система за позициониране (GPS), която се превърна в жизненоважна за съвременната навигация и проследяване на местоположението, беше усъвършенствана и популяризирана чрез навигационните системи в автомобилите. Днес GPS е повсеместно разпространена в смартфоните, които се използват не само за лична навигация, но и за множество приложения, изискващи услуги за определяне на местоположението.
Технология на батерията: Напредъкът в технологията на батериите, обусловен от търсенето на електрически и хибридни превозни средства, доведе до по-ефективни и издръжливи батерии. Тези батерии сега се използват в потребителската електроника, електрическите инструменти и решенията за съхранение на енергия за системите за възобновяема енергия.
Сензорна технология: Превозните средства са оборудвани с множество сензори за подпомагане на паркирането, за избягване на сблъсъци и др. Тази сензорна технология се използва в системите за сигурност, интелигентните домове и здравните устройства (като преносимите монитори).
Изкуствен интелект и машинно обучение: Стремежът към автономни превозни средства доведе до значителни инвестиции в изкуствен интелект и машинно обучение с приложения, които се простират далеч отвъд шофирането и оказват влияние върху секторите на здравеопазването, финансите и обслужването на клиенти чрез подобрени алгоритми за прогнозиране и автоматизация.
Намаляване на отпадъците и рециклиране: Автомобилните компании все повече се фокусират върху устойчивото развитие, което води до иновации в техниките за рециклиране и намаляване на отпадъците, които се прилагат в различни отрасли за подобряване на екологичните резултати.
Дистанционна диагностика и телематика: Технологията, използвана за наблюдение на състоянието на автомобила и предоставяне на данни в реално време на шофьорите и механиците, е адаптирана за използване при наблюдение на структурната цялост на сградите, състоянието на промишлените машини и дори за проследяване на здравословното състояние на пациентите в медицинските заведения.
Свързаност: Автомобилите все повече се превръщат в свързани устройства, част от интернет на нещата (IoT). Този стремеж към свързаност на превозните средства съвпада с по-широката тенденция към интелигентни, свързани устройства в нашите домове и градове.
Елементите V2I (vehicle-to-infrastructure), включително превозни средства, пешеходци, велосипедисти и структури, използвани за управление на трафика, като светофари и пътни портали, могат да окажат значително въздействие върху автомобилната индустрия. Чрез обмена на съобщения станциите V2I могат да обменят помежду си важна информация, като например предупреждения за сблъсък, блокиране на пътя, състояние на светофара и др.
Тази информация в реално време ще става все по-важна за бъдещите поколения автономни превозни средства (АВ), за да оптимизират плановете си и да предприемат подходящи действия въз основа на непосредствената си заобикаляща среда. Това повишава безопасността и подобрява ефективността (което подпомага и екологичната устойчивост).
Ако искате да се присъедините към екипа на Луксофт България разгледайте всички отворени позиции на компанията в Job Board-a на DEV.BG и започнeтe своето ново кариерно пътешествие с най-новите технологии от IT сектора.