Следете новините от IT сектора в поредицата на DEV.BG – важните инвестиции, събития и постижения в сферата на технологиите.
Инвестиции и придобивания
Broadcom придоби VMware за 69 млрд. долара
Broadcom (американският производител на полупроводници) придоби VMware (компанията за облачни изчисления и виртуализация) за 69 млрд. долара, след поредица от одобрения от международни регулатори, последен от които – китайският антимонополен регулатор. Той постави редица условия, за да се случи това – VMware софтуерът да остане съвместим с хардуерни решения от китайски производители и VMware клиентите да не бъдат ограничавани в избор на сървърно оборудване с компоненти от Broadcom, като запази и право на одит над дейността на Broadcom. За приключване на сделката, Broadcom заема 28,4 млд. долара, като част от тях ще се използва за погасяване на дългове на VMware, както и за оборотен капитал. Акциите на VMware ще спрат да се търгуват на Нюйоркската фондова борса.
LucidLink набра 75 млн. долара финансиране
LucidLink, българо-американската софтуерна компания, набра 75 млн. долара финансиране от серия С, с водещ инвеститор американският фонд Brighton Park Capital, а сред участващите фондове в инвестиционния рунд са Headline, Baseline Ventures и Adobe Ventures. Компанията специализира в осигуряването на незабавен достъп до данни и сътрудничество в реално време, а сред клиентите и са Adobe, A&E Networks, Whirlpool, Shopify, Buzzfeed, Spotify, холивудски студия, големи телевизионни оператори, агенции за дигитална реклама, архитектурни фирми и компании за игри. В предишните три рунда, включително и в най-ранното финансиране, участва българският фонд BrightCap. С инвестицията LucidLink ще ускори продуктовите си актуализации, ще разшири възможностите за клиентите си чрез персонализиране на продуктовите си решения.
Eilla AI набра 1,5 млн. долара финансиране
Eilla AI, български стартъп – платформа с генеративен изкуствен интелект, набра 1,5 млн. долара финансиране в сийд рунд, воден от Eleven Ventures (1,1 млн. долара) и подкрепен от Fuel Ventures. Инвестицията ще се използва за увеличаване на екипа и развиване на дейността, която подпомага професионалистите, занимаващи се със сливания и придобивания, рисков капитал и дялови инвестиции, автоматизирайки процесите, анализите и вземането на решения. Изцяло българският екип е базиран в Лондон, а съоснователите на компанията идват от Велико Търново. Продуктът се използва от съветници и инвеститори от над 50 банки за сливания и придобивания и фондове за рисков капитал.
Icanpreneur получи 830 хил. евро инвестиция
Icanpreneur, първият Accelerator–as-a-Software, получи 830хил. евро инвестиция в pre-seed рунд, воден от Sofia Angels Ventures, с участието на MFG Invest, както и настоящи и нови бизнес ангели. Българският стартъп, оценен на 5 млн. евро, ще използва средствата за подсилване на своя растеж и развиване на продукта и дейността си.
Cloud Tech набира 500 хил. евро инвестиция
Cloud Tech, българският стартъп зад облачната система за управление на счетоводство и финанси Nula.bg, започва кръг за набиране на капитал, отворен до края на 2023г, с цел да привлече 500 хил. евро инвестиция, необходима за развиване на платформата, въвеждане на допълнителни AI базирани услуги, както и разрастване към международни пазари. Софтуерът на Nula.bg позволява споделена работа в облака, автоматизация на процеси, оптично разпознаване на символи (OCR), съчетано с изкуствен интелект, и има интеграции с НАП, с Търговския регистър, НОИ и всички банки в България.
Melon вече е Kin + Carta
Българската софтуерна компания Melon, основана през 2003 г., с екипи в София, Велико Търново, Скопие и Прищина, официално се ребрандира като Kin + Carta (глобална консултантска компания за дигитална трансформация). Основните услуги на B Corp сертифицираната Kin + Carta са в областите Cloud and Platforms, Data & AI, Experience & Product, Managed Services, Strategy & Innovation, в индустрии като автомобилостроене, търговия, финанси, здравеопазване, публичен сектор, с екип от над 2000 души в 19 офиса по света. Сделката за близо 17.7 милиона паунда беше направена още през март 2022 г., а близо година и половина се осъществява интеграция на екипи и ресурси на двете компании. Около 150 души от екипите в Югоизточна Европа вече работят по проекти на клиенти на Kin + Carta, екипите в София, Велико Търново, Скопие и Прищина са около 15% от глобалния екип, а основен технологичен фокус са data и генеративен AI.
БАСКОМ представи БАСКОМ Барометър 2023
БАСКОМ (Българската асоциация на софтуерните компании) представи своя редовен годишен доклад за състоянието на IT сектора в България – БАСКОМ Барометър 2023, на събитие, на което присъстваха Доброслав Димитров, председател на УС на БАСКОМ, министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова и заместник-министърът на икономиката и индустрията Ивайло Шотев, председателят на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) Илия Кръстев, Георги Брашнаров, член на Консултативния съвет на БАСКОМ. Основните изводи от доклада сочат, че секторът внася данъци и осигуровки 3 пъти над средното за страната, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата, както и значим фактор за задържане на младите хора в България. Данните показват още, че продължава двуцифреният ръст на приходите в софтуерния сектор, и очакваният ръст за 2023 г. ще е 12,1%; дават прогноза, че за 2023 г. ръстът на дела на софтуерния сектор в БВП отново ще се увеличи и ще достигне близо 4,5%, а секторът ще внесе общо над 2 млрд. лв. данъци. По-подробна информация можете да откриете в БАСКОМ Барометър 2023.
От DEV.BG
Нова категория с обяви в DEV.BG Job Board
Вече можеш да разглеждаш актуалните позиции за Customer Support в платформата за работа. Интересуваш се от възможностите в тази сфера? Виж ги още сега на https://stage2.dev.bg/company/jobs/customer-support/.
За втори пореден месец през платформата ни минават над 20 000 кандидатури за работа.
Разрастване
Phoenix Pharma IT Services с 500 хил. лева инвестиция за офис в София
Phoenix Pharma IT Services получи 500 хил. лева инвестиция с връчване на сертификат клас „А“ от зам.-министърът на иновациите и растежа Веселина Минчева, за откриване на офис в София, разкриващ 80 работни места за разработване на софтуер. Дейността по инвестиционния проект ще включва компютърно програмиране, поддръжка на инфраструктура, анализ при разработка на софтуер, а за екипа от специалисти ще се осигури необходимото IT и офис оборудване и обучения. Компанията ще бъде и сред първите, които ще използват възможностите за високопроизводителни изчисления на новия български суперкомпютър „Хемус“.
RingCentral идва в България
RingCentral, глобален доставчик на решения за бизнес комуникации, базирани в облака, открива в България център за поддръжка и развитие. Базираната в САЩ компания използва изкуствен интелект за комбиниране на телефонни разговори, съобщения, контактни центрове и видео срещи. В следващите седмици компанията планира отваряне на офиса си в София, а вече е започнал и подборът на IT специалисти. Центърът в София ще работи за развитие и поддръжка на всички продуктови решения на RingCentral.
Infosys откри нов център в София
Infosys откри нов център в София, а целта през следващите 4 години е привличане на до 500 души, които да работят по глобални проекти – Infosys Cobalt, Cloud Solutions, Infosys Topaz AI & Automation, Data and Insights, IoT, 5G и софтуерно инженерство. Освен за дигитална трансформация на компании от различни сектори, тяхното преминаване към AI базирани решения и облачни технологии, и обслужване на локални, европейски и глобални клиенти, центърът ще бъде и хъб за идеи за иновативни решения, както и за разрастване на екипите.
LatticeFlow разширява присъствието си в САЩ
LatticeFlow, съоснованият от българи технологичен стартъп, разработващ AI платформа, разширява присъствието си в САЩ чрез създаване на LatticeFlow USA. Новото звено ще се ръководи от опитни професионалисти в технологичната индустрия – Дейв Хенри, старши вицепрезидент „Бизнес развитие“ (работил в Pyramid Analytics, Pentaho, Boeing Computer Services), Рити Руф, директор „Продуктов маркетинг“ (работила във VMware, Oracle, Google), и Нейт Рийд, водещ инженер „Решения“ (работил във VMware, Microsoft). Разрастването ще позволи гарантиране на безопасност и надеждност на AI системите за американски правителствени агенции, като американската армия и Националния институт за стандарти и технологии (NIST).
Програми и обучения
Телерик Академия обяви прием за Alpha QA
Телерик Академия обяви прием за Alpha QA за 2024 г., като това ще е единственото издание на програмата за подготовка на QA (Quality Assurance) инженери. Кандидатстването е отворено до 24 февруари 2024, като има и безплатен подготвителен курс по основи на програмирането за желаещите без предишен IT опит (записване до 7 януари 2024). Кандидатите с базови IT познания могат да се явят на предварителен изпит за прием в Alpha QA на 9 януари. Програмата продължава 6 месеца, във вечерна лекционна форма и е практически насочена, с реални казуси, а в изданието ще се включат и двама нови водещи лектори с дългогодишен QA опит – Димо Митев, QA Архитект в Progress, и Мирослав Христев, ръководител на екипа за автоматизация на качеството в DraftKings. По време обучението участниците ще се срещат и с IT компании.
Националният STEM център ще бъде изграден в София Тех Парк
Националният STEM център към Министерството на образованието и науката ще бъде изграден в София Тех Парк, в близост до Суперкомпютъра, като се предвижда да бъде в зона 5 от територията на научно-технологичния парк. Новата сграда ще има лаборатории по различни STEM направления, зали за събития и обучения, зала за дигитални и аудио визуални изкуства, учебни работилници, зони за спорт и игра, зони за хранене и почивка, пространства за съвместна и споделена работа, както и общежитие за настаняване на гостите и обучаващите.
Събития, състезания и награди
Impetus Capital инвестира по 300 хил. евро в 3 компании след състезание
Impetus Capital, българската компания за дялово и рисково финансиране, ще инвестира в 3 компании по 300 хил. евро срещу 10% от капитала, след състезание и решение, взето от жури. Надпреварата се нарича Kármán Line (Линията на Карман, условната граница между земната атмосфера и космическото пространство), а състезанието е насочено към основатели на компании от spacetech, mobility tech и retail tech секторите, с фокус регион Югоизточна Европа, за компании, регистрирани в България, Румъния или Гърция, или с основатели от тези държави. Необходимо условие е компаниите да са създадени преди по-малко от седем години, с продажби под 1 млн. евро и с цел за разширяване в Европа и/или САЩ. Кандидатстването за участие е до 15 януари 2024 г., а на 22-ри януари ще бъдат обявени и финалистите. На 6 март ще се състои финално събеседване на живо с жури, в състав Виктор Манев, управляващ съдружник в Impetus Capital, и двамата партньори на фонда Стефан Юлс и Уаале Адепожу, и публика, в София.
Proggy-Buggy, състезание по програмиране на DataArt, ще се проведе на 9 декември
Proggy-Buggy, международно блиц състезание по програмиране на DataArt, ще се проведе онлайн на 9 декември, в него могат да участват професионалисти и ентусиасти-аматьори, и да решат 13 задачи в сферата на програмирането в рамките на 42 минути. Участниците може да се включат индивидуално, или в отбор с максимум трима участника. От компанията планират и награди, участието е безплатно, но с необходима предварителна регистрация. Proggy-Buggy се провежда от 2014 г., а до момента в него са взели участие над 10 000 участници от повече от 60 държави по света.
Alcatraz AI с награда Detektor за най-добър продукт
Alcatraz AI получи международната награда Detektor за най-добър продукт в сферата на ID и контрола на достъп. Софтуерната компания, създадена от Венцеслав Гайдарджиев, развива продуктът Alcatraz AI Rock – устройство малко по-голямо от телефон, с три вградени камери – инфрачервена, цветна и 3D, с патент за тройно лицево разпознаване. Освен хардуер, Alcatraz AI разработва и и софтуер за комуникация между устройствата и съхранение на информация в облака, а голяма част от разработките се правят в българския офис. Компанията има офиси в Калифорния и Индианаполис, както и десетки клиенти, основно Fortune 500 компании.
Има ли нещо, което смятате, че можем да добавим? Пишете на [email protected]. Информирайте ни и за всичко интересно, което се случва в IT индустрията в България.