Започваме годината, споделяйки новините, които ни грабнаха вниманието през последния месец на 2023. Макар и празничен и кратък в работен план, той пак успя да събере в себе си значими събития.
Инвестиции и придобивания
TokWise набра 3 млн. евро инвестиция
TokWise, българската SaaS платформа набра 3 млн. евро инвестиция в рунд, воден от Encavis (немски компания-производител на възобновяема енергия). В рунда участват и Vitosha Venture Partners, InnoEnergy KIC и Innovation Capital. Основана през 2018г, платформата предоставя AI-базирано решение, свързва активи с пазари на електроенергия, обслужвайки производители на възобновяема енергия, доставчици на зелена енергия, търговци и промишлени потребители. Инвестицията ще подкрепи TokWise в пътя към растеж и достъп до нови пазари в Европейския съюз. За немската Encavis, инвестицията означава по-голям достъп до експертизата на българския стартъп в търговията с електроенергия.
Kikimora.io привлече 993 хил. евро финансиране
Kikimora.io, българският стартъп за киберсигурност продукти, привлече 993 хил. евро финансиране от фондове и бизнес ангели – сред които Vitosha Venture Partners (350 хил. евро) и IMPETUS Capital (200 хил. евро), BGO Software, 103 хил. евро чрез Seedblink, общо 80 хил. евро от ангел-инвеститорите Ива Ташева (съосновател на белгийската консултантска компания в областта на киберсигурността Cyen) и Бойчо Бойчев. Инвестицията ще се използва за подобрение на решението за управление на уязвимости, привличане на допълнителни инженери и разработчици, маркетингово позициониране. Красимир Коцев основава компанията SoCyber през 2018г и получава финансиране през април 2022 г. за разработване на Kikimora.io и разширяване на SoCyber към международни пазари. През декември 2023 г. Kikimora.io и SoCyber се преструктурират – основна компания е акционерно дружество с продукта Kikimora.io, а SoCyber става дъщерна компания.
Бианор Холдинг придобива Bulbera
Бианор Холдинг придобива 100% от Bulbera, софтуерна компания в сферата на здравеопазването, телекомуникациите и електронната търговия, като това е четвърта сделка за холдинга от началото на 2023. Екипът на Bulbera се състои от специалисти с над 15-годишен опит в IT индустрията, в Стара Загора и Велико Търново, които ще се присъединят към този на дъщерното дружество ITIDO. Стефан Господинов, основател и управител на Булбера, ще участва в управлението на инженерните екипи на ITIDO на позиция вицепрезидент, „Разработка на софтуер“. Сред клиентите на Bulbera са Telenor, Nokia, L’Oréal, Takeaway.com и други, а придобиването ще доведе до допълнително диверсифициране на клиентите и локациите, както и портфолиото от услуги, предлагани от Бианор Холдинг.
Sentur привлича инвестиции в България
Sentur, платформа за дигитално ментално здраве, привлича инвестиции от IT лидери и бизнес ангели в България, сред които съоснователите на Telerik и Телерик Академия Христо Косев (съосновател и на Healee) и Бойко Яръмов (съосновател и на Campus X), Христо Борисов (съосновател и главен изпълнителен директор на Payhawk), Александра Мечкова (изпълнителен директор на Телерик Академия), Павел Илиев (главен технологичен директор в Modeshift), Зоран Арсовски (основател на VertoDigital) и Веси Ташева (основател на Vessy.com). През 2024 Sentur планира набиране на Seed рунд, за да разшири пазара си към предлагане на решения за големи организации, клиники, специализирани центрове. Създадената в България платформа, със седалище в София и Денвър, САЩ, използва изкуствен интелект и подходи за грижа за ментално здраве и лечение на психологични травми, като по-голяма част от клиентите на компанията са в Северна Америка и Австралия, а през изминалата година добавя над 1000 нови клиенти и увеличава 12 пъти приходите си.
IBM придобива платформи на Software AG за 2,13 млрд. евро
IBM обяви, че придобива корпоративните технологични платформи на Software AG StreamSets и webMethods, осигуряващи интеграция на приложения и данни, управление на интерфейс за програмиране на приложения (API) и други приложения, за 2,13 млрд. евро. Със сделката IBM подсилва решенията си за изкуствен интелект и облачни услуги. През месец декември мажоритарният собственик на Software AG, компанията за дялово инвестиране Silver Lake, обяви решение да направи Software AG непублична компания – акциите ѝ ще се изтеглят от фондовата борса.
От DEV.BG
Още повече категории с IT обяви в DEV.BG!
Вече можеш да разглеждаш актуалните позиции за Product Owner и Hardware and Engineering в job board-a, подредени специално за теб. Виж ги още сега:
Product Owner – https://stage2.dev.bg/company/jobs/product-owner/
Hardware and Engineering – https://stage2.dev.bg/company/jobs/hardware-and-engineering/
Разрастване
Nasekomo и Siemens Bulgaria в стратегическо партньорство
Агро biotech scale-up-а Nasekomo и Siemens Bulgaria ще си партнират в дигитализацията на био преобразуването чрез насекоми, което обявиха на Конференцията на ООН за изменението на климата COP 28. Сътрудничествотото ще е основа за изграждане на насекомна индустрия 4.0, която да покрие нуждите от протеин, като качество и количество, с бързи темпове. То ще бъде и в подкрепа на Nasekomo и нейния франчайзинг – изграждане на мрежа от фабрики в Европа и по света, а в първата му фаза предстои създаване на високотехнологичен размножителен център, захранващ с млади насекоми мрежата от фабрики за биоконверсия. В такъв център се предвижда роботизиране и дигитализиране на всички биологични и технологични процеси, чрез машинно обучение и технологии като дигитални близнаци на живите насекомни ларви в производството. Siemens ще е в помощ на Nasekomo за изграждане на автоматизирана система за събиране на данни от 200 планирани производствени обекта с интелигентно управлявани операции и AI анализи. Производството на протеин чрез насекоми използва по-малко ресурси и прилага устойчив кръгов модел – всеки 1 тон насекомен протеин има потенциал да спестява чрез биоконверсия 10 тона CО2, което би означавало спестени 150 милиона тона емисии на CO2 годишно в световен мащаб при 15 милиона тона продукция.
Събития, състезания и награди
72 кандидатури са получени за „Наградите на БАИТ” за 2023 г.
72 кандидатури от компании, институции и личности, са получени за „Наградите на БАИТ” за 2023 г. Най-оспорвана категория е “Младежка награда” със 17 кандидатури по теми, свързани с актуални за България събития и глобални предизвикателства, а най-малките участници са петокласници от Бургас. 16 компании са заявили участие за категория “Успешен български ИКТ продукт/услуга” (сред които автоматизирани решения на базата на изкуствен интелект, IoT продукти, софтуери за интелигентно управление на финанси, електрически превозни средства, в сферата на медицината, е-търговия, обучения, кариерно развитие и др. По 10 кандидатури има за категориите “Журналистически принос” и “Публична администрация”, 7 – за “Образователна награда”, 6 – в категория “STARTUP”. За “Успешен ИКТ проект в полза на българската икономика” се състезават 6 кандидатури. Журито започва оценяването, а номинираните ще са ясни след средата на януари. Те ще имат възможност да направят и видео представяне на церемонията по връчване на наградите през февруари.
България ще бъде домакин на Международна олимпиада по изкуствен интелект
България ще бъде домакин на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence, IOAI), от 9 до 15 август 2024 г. в Бургас. България основава олимпиадата, а събитието е подкрепено от българското правителство, МОН и община Бургас, с основен партньор Сдружението за олимпийски отбори по природни науки (СООПН). Събитието е насочено към ученици от цял свят, създаващи, използващи и развиващи изкуствен интелект, и ще се проведе в 2 кръга – научен (споделена задача) и практически. Първите 10 регистрирани страни ще получат 60% отстъпка от таксата за участие, а отборите трябва да са съставени от четирима ученици до 20-годишна възраст, избрани чрез национални състезания. В научния комитет и създаването на задачите ще участват представители на водещи университети. Предвиден е и безплатен онлайн подготвителен курс за селектираните участници.
INSAIT влиза в AI Alliance
INSAIT влиза в AI Alliance – първият глобален алианс за изкуствен интелект, обединяващ десетки технологични компании, сред които Meta Platforms и IBM (инициирали обединението), Oracle и Intel, академични институции и изследователски организации (като Университета Корнел, Университета Дартмут, ETH Zurich, Imperial College London), с фокус върху отговорно използване на изкуствения интелект. INSAIT е единственият представител от Източна Европа. Членовете на Алианса, много от които имат собствени продукти за изкуствен интелект, подкрепят отворения код – безплатно споделяне на технологията, сътрудничество между компании, академичната общност и независими програмисти. AI Alliance има планове да си партнира и с правителства, граждански и нестопански организации в AI сферата.
AWS дари 1 млн. долара на INSAIT
AWS (Amazon Web Services) дари 1 млн. долара на INSAIT (Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“) за осигуряване на възнаграждение на изследователи, стипендии за докторанти и студенти, създаване на професорска длъжност по automated reasoning. Стратегическото партньорство между изследователите и инженерите на INSAIT и AWS цели да привлече изследователи в сферата на изкуствения интелект и формалните методи.
Има ли нещо, което смятате, че можем да добавим? Пишете на [email protected]. Информирайте ни и за всичко интересно, което се случва в IT индустрията в България.