*Тeкстът е предоставен от EPAM.
Роботи, програмиране със Scratch, иновативни софтуерни продукти, стартъп екосистема, електрически автомоболи, много усмихнати хора – малки и големи, които се събраха заедно, за да си поговорят за технологиите на бъдещето, които до голяма степен са и част от настоящето. Фестивалът Port to the Future превърна Пристанище Бургас в сцена за най-актуалните hi-tech теми в момента.
На 28 май, ЕПАМ България, с подкрепата на Община Бургас и Пристанище Бургас, организира събитието фестивал на науката и технологиите Port to the Future, което представи как високите технологии намират своето приложение във всяка една сфера от нашия живот: в градската ни среда – чрез електромобили, зарядна инфраструктура, градски транспорт; в бизнеса – иновативните стартъп проекти в България; образованието и какви са професиите на бъдещето; и разбира се – най-акутиалните теми в софтуерното инженерство. Всички тези теми бяха обсъдени и разгледани от различни ъгли в дискусионните панели по време на събитието, които можете да гледате тук.
В амбициозното начинание да се представят технологиите на бъдещето, EPAM България подкрепиха и много партньори: Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации – Бургас, Coding Kids Burgas, Robo League Bulgaria, PARA – Professional Association of Robotics and Automation, Училище по роботика „Robopartans“, DizzyRiders.bg, Bova Car, Association of the Bulgarian Leaders and Entrepreneurs – ABLE , Dronamics, MindFit, JUG.BG – Bulgarian Java User Group Page, DEV.BG. Всички те се обединиха около амбициозната идея да представят технологиите на бъдещето – и смеем да твърдим, че успяха да ангажират дори и най-малките с тази кауза.
Какво стои зад идеята Port to the Future разказва Владимир Начев, Country Head на EPAM България.
Много бързо това, което днес ни се струва научна фантастика, утре не е. Неща, които до вчера сме мислели за невъзможни – днес вече са част от ежедневието ни. От връзката и общуването с любимите ни хора в реално време, обмяната и съхранението на данни, до пазаруването. Трудно е да разграничим кое е бъдеще, кое е нещо ново, с каква скорост влизат новите технологии в ежедневието ни. Точно затова решихме да организираме феситвала Port to the Future и да обсъдим тези акутални теми от света на технологиите, които са навсякъде около нас. А всъщност много често зад технология, приложение, софтуер, който използваме всеки ден, стои EPAM – което ни мотивира още повече да организираме подобен тип събития и дискусии.
Един ден край брега на морето с много игри и програмиране със Scratch
Програмирането, представено като детска игра за най-малките посетители на събитието. Като част от глобалната програма на EPAM България – eKids, през целия ден бяха организирани работилници и игри със Scratch. Scratch е компютърен език, разработен специално за деца на възраст 6 – 12 години, който се ползва безплатно, a eкип от доброволци от EPAM Systems разработва първия по рода си интерактивен курс по Scratch, специално създаден за ползване от учителите, които го преподават. Ментори от EPAM, заедно с ученици от Coding Kids Burgas, които също преподават Scratch на своите по-малки връстници, въведоха децата в света на технологиите, благодарение на Scratch работилниците.
Драган Станковски, Senior Project Manager в ЕПАМ България и eKids ментор, ни разказа повече за eKids работилниците в рамките на събитието.
Решихме да организираме Scratch работилниците в две посоки – работилници за начинаещи, в които да покажем основните функции за програмиране на децата, които досега нямат опит със Scratch, както и да организираме работилници за по-напреднали. С помощта на допълнителни платки, представихме програмирането физически и визуално – за да могат децата нагледно да видят резултата от кода, който са написали. Успяхме да им покажем как благодарение на програмирането могат да управляват дрон, да свирят на пиано, да управляват игри. Направихме нагледна визуализация на взаимодействието със софтуера, представена под формата на интерактивни игри.
Още за образователните инициативи по програмиране, които се провеждат в Бургас, с менторство от EPAM България, можете да прочетете тук.
Фестивалът Port to the Future – едно от многото събития, които EPAM България планира за годината.
Обмяна на опит и знания и създаване на общност, обединена около технологиите на бъдещето – това е сред основните цели на компанията, която се приветства от всички. Точно затова на всяко събитие, можете да се запознаете с различни представители от отделите на EPAM – софтуерни инженери, Data и Cloud експерти, рекрутъри и още много.
Ивайло Пашов, Solution Architect в EPAM България, споделя своите впечатление за инициативите в компанията и какво го мотивира да ги подкрепя.
Културата в компанията изключително много ми допада. Имаме много събития и обучения, а EPAM винаги приветства нови идеи, ако искаме да организираме вътрешно или външно събитие, което много ми допада. Всички работим дистанционно и от различни точки на страната, и имаме още по-голям стимул да организираме инициативи заедно – да се забавляваме, както и да учим нови неща.
До Port to the Future и обратно с електрическото BMW iX
Електромобилността – все по-популярна тема от ежедневието ни, също беше на фокус по време на събитието. С електрическото BMW iX до Бургас и обратно пътуваха DizzyRiders. Впечатления от пътешествието и моменти от събитието през обектива на DizzyRiders, гледайте тук.
Фестивалът Port to the Future успя за един ден да превърне Пристанище Бургас в сцена за технологиите на бъдещето. А при EPAM България предстоят още много интересни събития в различни точки на страната, които можете да следите на тяхната Facebook страница.
A ако и вие искате да се присъедините към екипа на EPAM, тук ще откриете всички отворени позиции.