+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

72-54 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

От инженер до мениджър: 5 съвета за успешно кариерно израстване

Какво е общото между програмирането и управлението на екипи? На пръв поглед – нищо. Но в даден момент от кариерата си всеки инженер е изправен пред избора да продължи своето техническо развитие вертикално или да разгледа IT Management обявите в DEV.BG и да поеме по хоризонталната кариерна стълбица към ролята на инженерен мениджър.

Истината е, че не всеки инженер има избор между двата кариерни пътя, тъй като в някои компании опциите за вертикален растеж са ограничени. В такъв случай инженерите трябва бързо да се преориентират от разработката и дебъгването на приложения към изграждането на силни технически екипи. Ключова роля в успешния процес на подобно кариерно израстване играят меките умения.

За да разберем кои са нужните меки умения и как инженерите могат да ги развият, за да се превърнат в успешни технически лидери, разговаряхме с Ясен Трифонов, Инженерен Директор в LeanPlum – компанията, която разработва софтуер за мобилни маркетингови технологии и наскоро беше придобита от CleverTap, Васил Поповски, Главен Технологичен Директор в marketplace платформата за интериорен дизайн DesignTechnologies, и Виктор Данчев, Главен Технологичен Директор в компанията за наносателити EnduroSat.

Всеки един от тях е направил успешна трансформация в израстването си в мениджър. Васил има повече от 20 години опит като програмист и мениджър в някои от най-големите софтуерни компании в България като VMware, SAP, и Leanplum, вече част от CleverTap. Ясен пък започва пътя в Leanplum като софтуерен стажант, а Виктор в EnduroSat като физик.

Вижте кои са техните 5 съвета за успешно кариерно израстване в мениджър на технически екипи.

Бъди подготвен за трудно начало
Ясен Трифонов

Ясен споделя, че в началото се е сблъсквал с немалко предизвикателства, свързани с правилното управление на очакванията в екипа и поддържането на високи нива на мотивация. Както той, така и Виктор признават, че едно от основните предизвикателства за тях като нови инженерни мениджъри, е било да се въздържат от това сами да пишат код. Виктор добавя, че му е било трудно да поставя крайни срокове на екипа си и да следи за тяхното изпълнение.

Балансът между меки и технически умения е ключов

Въпреки че емоционалната интелигентност, емпатията, комуникацията и критичното мислене и са изключително важни умения за всеки един лидер, твърдите технически умения също са от огромна важност за инженерните мениджъри. В някои редки случаи е възможно технологичен мениджър да няма предишен инженерен опит, но в повечето пъти техническият опит е задължителен за успешното управление на технически екип. Васил Поповски подчертава, че тъкмо подобен баланс на уменията помага на инженерния мениджър да спечели доверието на екипа си.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Намери ментор, който да ти помогне да израснеш в ролята
Васил Поповски

“Всеки инженер, който има амбиция да се развие като мениджър трябва да потърси менторство от вече утвърдени технически лидери. Намирането на правилния модел за подражание е много важно, защото помага на инженерите да видят как на практика да прилагат меки умения,” казва Васил Поповски.

Той споделя, че в DesignTechnologies има преходна роля, наречена Associate Manager, която позволява на бъдещи лидери да работят рамо до рамо с действащи мениджъри. По този начин те биват плавно въведени в ролята и имат възможност да тестват готовността си да бъдат лидери в безопасна среда.

Запитай се от къде идва мотивацията ти
Виктор Данчев

“Решението да продължиш кариерния си път като мениджър не бива да бъде базирано на това дали ще получиш по-голяма заплата,” казва Виктор Данчев. Според него компаниите трябва така да подредят политиките си за компенсация, че за един инженер да няма значение дали ще се развива вертикално или хоризонтално. Вместо това бъдещите мениджъри трябва да бъдат водени от желание да вдъхновяват своите екипи.

Намери си страничен проект, ако искаш да продължиш да програмираш

Както Васил, така и Ясен, и Виктор споделят, че те все още обичат да пишат код, но съсредоточават желанието си да програмират в разработването на странични проекти – било то за хоби или за да улеснят работата на екипите си. Те не съветват инженерните мениджъри да се намесват в работата на програмистите на всекидневна база, защото по този начин се превръщат в “single point of failure (SPOF)” или казано по друг начин се превръщат в прът в колелата на цялата система.

Тази статия е част от съвместен проект междy DEV.BG и The Recursive (дигиталната медия за иновации и технологии от Югоизточна Европа).