+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

68-35 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

IT Teams Challenge: Тайната зад изграждането на успешен и силен IT екип

Най-добрият начин да научиш нещо винаги е бил един: играта. Особено когато трябва да тренираш отборния дух и да накараш различни специалисти да работят в синхрон, въпреки различията в характерите, уменията и нагласите. Затова Fourth и Точка 2 (научи повече за тях тук) обединиха усилия в обща инициатива – IT Teams challenge.

Състезанието представлява поредица от еднодневни събития, по време на които участниците придобиват нови умения, споделят опит помежду си и имат възможност да изградят нови познанства с колеги от сферата. Шест служители от Fourth и шест професионалисти от други компании сформират екип, който има обща мисия – да се сплоти, да започне да работи като едно цяло и да победи Хари и Петя от Точка 2 в играта „Празният стол“. Всичко това – в рамките на само няколко часа.

Теодора Атанасова

“Идеята за IT teams challenge се роди спонтанно, по много естествен начин, тъй като Fourth и Точка 2 споделят една обща мисия, а именно изграждането на силни IT екипи. Вече проведохме 3 успешни събития и обратната връзка от всички участници до момента е изключително позитивна. Много сме горди, че успяхме заедно с дългогодишните ни партньори от Точка 2 да създадем един нов и иновативен формат – IT Teams Challenge e инициатива, чрез която не само инвестирахме в обучение и развитие на колегите от Fourth, но и успяхме да достигнем до страхотни специалисти извън компанията, които научиха повече за нашия екип и начин на работа.
Предстои да обявим и наградим отбора, който се е справил най-добре в предизвикателството ни,” разказва Теодора Атанасова, People Operations Partner във Fourth.

А ние се срещнахме с част от екипа на Fourth, взели участие в предизвикателството – Георги Стаматов, Senior Software Engineering Manager, Величка Жежева, Q&A Tech lead и Стилиян Велинов, QA. Ето какво ни разказаха те за вълнуващото преживяване и за това какво според тях прави един IT екип наистина добър:

Бихте ли разказали за събитието, в което участвахте, и за самия IT teams challenge; какво представляваше то и каква беше вашата роля в него?
Величка Жежева и Георги Стаматов

Георги: IT teams challenge е еднодневно събитие, което е разделено на две части – практическа (игра) и теоретична (дискусия). През първата част имахме възможност да участваме в играта „Празният стол“ и да се сблъскаме с трудностите, свързани с изграждането на ефективен екип. Играта е бърза, динамична, итеративна. Екипите трябва да изградят бързо връзки и доверие помежду си. Интересно е, защото освен умствено, предизвикателството е и много емоционално. Втората част представляваше deep-dive дискусия, на която обсъждахме теми, които представляват интерес за участниците и са свързани с предизвикателствата при създаване и работа в екип.

Величка: В рамките на 3 часа отборите в “Празния стол” минават през различни фази, които в реалния свят обикновено отнемат цели 6 месеца. Накратко: участниците играят срещу Хари или Петя и целта им е да ги победят в мисловна и стратегическа надпревара, комбинираща ключови индивидуални и екипни умения.

Какво научихте от колаборацията между Fourth и Tochka 2 и как тя ви помогна да подобрите уменията си?

Георги: За мен събитието беше изключително интересно и ползотворно. Интересно – с това, че трябваше за доста кратко време група от хора, които не се познават и имат различен опит зад гърба си, да постигнат целите си. Това което смятам, че ни помогна да подобрим уменията си, са теорията и разясненията, които Хари и Петя ни даваха като обратна връзка по време на играта. Така имахме възможност не просто да учим “суха теория”, а да учим чрез преживяванията си.

Стилиян Велинов

Стилиян: Събитието беше много полезно поради няколко причини: на първо място имах възможност да се видя с колеги от Fourth, които досега не бях срещал лично (особеностите на настоящата ситуация); също да се запозная с хора извън Fourth, на различни позиции, с различен опит и работещи за различни компании; освен това си припомних наистина колко е важно да се спазва екипната стратегия, за да се постигне обща цел. Самосиндикалните действия, дори само на един участник, са достатъчни да провалят целия екип. Както Петя и Хари от Точка 2 ни споделиха, процесите, на които станахме свидетели за няколко часа по време играта, в реалния живот могат да отнемат месеци. Фазите, през които минава еволюцията на един екип, обаче, си остават същите.

Величка: Дискусиите ми дадоха възможност да разширя познанията си, да чуя и друга гледна точка, да споделя опит и да разбера дали и други са се сблъсквали със същия проблем и как са успели да го решат. Тема, която обсъждахме и която много ми допадна, е “The 6 types of working genius”. Супер ценно е да знаеш кои са силните страни на всеки един член на екипа и да можеш да ги развиваш. Има хора, които са по-креативни и винаги дават идеи. Други пък могат да открият рискове и недостатъци в тези идеи. Дарбата на всеки човек е различна и може да допринесе по свой начин за общия успех на екипа.

Какво прави един IT отбор наистина добър? Да поговорим за факторите, които повишават ефективността му – може ли да изброим най-важните според вас?
Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Стилиян: Мисля, че най-ключовият фактор в работата на един ефективен екип, е доверието. Доверие се изгражда, когато покажеш уязвимост, но отсрещната страна не се възползва от това, а напротив – реагира с готовност за помощ. Ако знаеш или дори само имаш опасения, че идеята която даваш може да бъде отхвърлена още в момента на изричането ѝ, или пък ще доведе до нежелано отношение спрямо теб, то е доста вероятно да не я споделиш. Също така, смятам за важно хората да умеят да приемат критика, както и да дават градивна такава.

Величка: Един IT екип е добър, когато има ясно дефинирана цел, която иска да постигне и взаимодействието между хората в екипа е добро. Когато има доверие, подкрепа, уважение, открита комуникация и обща цел, екипът е способен да постигне много. За да се повиши ефективността в един екип, никой не трябва да се страхува да експериментира и да се учи от грешките си. Целият екип трябва да вижда смисъл в това, което прави и да знае как работата на всеки един допринася за постигането на общата цел. Най-силни са тези екипи, в които конфликтите не се избягват, а се решават по правилния начин и членовете на екипа нямат лоши чувства един към друг.

Какво се прави, ако в един IT екип има особен характер; човек, на когото му е трудно да комуникира с останалите по някаква причина. Има ли правилна стратегия за приобщаването му?

Георги: За мен първото и най-важно нещо е да се разбере характерът на този човек и причината да комуникира трудно с останалите – дали това се дължи на поведението му, компрометирана работна етика или липса на подходящи умения. Най-добре е мениджърът и конкретният служител да проведат една или повече 1:1 срещи, за да се установи първопричината. Едва след това може да се мисли за конкретно решение и стратегия.

Величка: Когато в екипа има човек, на когото му е трудно да комуникира с останалите, трябва да се разбере, каква е причината за това – от самото начало ли е имал проблем с комуникацията или проблемът се е появил в последствие; ако затруднението идва от начина на изказ възможно е въпросният човек да е по-директен и да не осъзнава, че думите му не са подходящи и не се приемат правилно от останалите членове на екипа. Точно тук идва мястото за даване на навременна и конструктивна обратна връзка.
Ако проблемът е липсата на комуникация, то вероятно човекът е по-затворен и предпочита да бъде по-скоро слушател, отколкото активно действащо лице. В подобни ситуации е важно да предразположим такъв тип хора да споделят свободно своята гледна точка, а това се постига чрез изграждане на подходящата среда и доверие в екипа.

Какви други инициативи за личностно развитие провежда Fourth? Такива, през които сте минали и може да споделите опита си; и също програми, от които смятате да се възползвате в бъдеще?

Величка: Fourth организира доста смислени и интересни обучения. Бих искала да се спра на две от тях. Първото е “Giving Feedback”. По време на обучението имах възможност да приложа различни техники за даване на обратна връзка, като стоях и от двете страни – на даващ и получаващ. Този опит е ценен и ми даде възможност да се развия като професионалист и личност. Второ обучение, в което участвах, е “Presentation Skills”. Бях силно впечатлена от “tips and tricks”, които ни бяха показани по време на самото обучение. Също така, самата аз имах възможност да направя презентация и да приложа наученото.

Георги: Fourth подкрепя развитието на своите служители и чрез разнообразни вътрешни програми. През 2019 година кандидатствах по нашата “Learning and Development” програма и посетих “Product Leadership skills training” в Лондон. Също така, като част от екипа на Fourth, имах възможност да присъствам на няколко конференции. Една от тях беше„Agile Testing Days“ в Потсдам, Германия. Освен придобитите познания, по време на тази конференция успях да се срещна със специалисти от цял свят, с които да обменя опит и да разширя своята мрежа от контакти.
Изключително полезен е и достъпът ми до платформата LinkedIn Learning, която предоставя огромно разнообразие от курсове, даващи ми възможност да разширя познанията си, както в професионален, така и в личен план. Също така, очаквам с нетърпение и SEETEST 2021, когато ще взема участие като представител на Fourth.

Стилиян: Aз съм част от компанията от декември 2020 г. Освен в тазгодишния IT Teams Challenge, за този период взех участие и в една доброволческа инициатива за подпомагане на възрастни хора в село Мраморен, Северозападна България. Такива инициативи те изваждат от ежедневието, дават ти възможност да срещнеш колегите си в неформална обстановка и те карат да се чувстваш пълноценен.
Друга, изключително забавна и полезна инициатива на компанията, е Wellness week. Време, през което можеш да поспортуваш заедно с колеги, да се разходите в планината или да научиш някоя “засукана” рецепта от колегите шеф-готвачи.

Какви са критериите за участие в състезанието IT teams challenge може да видиш тук, а за да се запишеш в waiting list за следващи събития е необходимо да изпратиш е-mail до: [email protected].

Обявените позиции за работа във Fourth са винаги на разположение на познатото място – Job Board-a на DEV.BG.