*Текстът е предоставен от Банка ДСК
Разработването на модерни решения и управлението на данните заеха ключова роля и днес „кариера в банка“ не означава задължително да разбираш от финанси и да работиш в офис.
В същото време, търсенето на кадри на пазара на труда става все по-предизвикателно, което по естествен път доведе до създаване на вътрешни обучителни академии, в рамките на които служителите могат да развият определени умения и да повишат експертизата си.
Един такъв пример е обучителната програма Data Analyst certified training program, която е част от Дигиталната академия на Банка ДСК, включваща различни обучения в сферата на дигиталните технологии.
Разработена от екип „Обучение и развитие на хората“ в сътрудничество с ITCE – водещата в България IT трейнинг компания, програмата вече има две успешно реализирани издания, а до края на годината ще завърши и третият випуск. В нея могат да се включат както служители на Банка ДСК, които вече работят с данни, за да придобият по-задълбочени умения, така и такива, които заемат други позиции, но искат да продължат кариерното си развитие в областта на анализа на данни.
Обучението следва сертификационната програма на Microsoft и е адаптирано за нуждите на Банка ДСК. Въвеждащият модул разглежда базовите понятия, а след него участниците преминават през лекции по Querying Data with Microsoft Transact SQL и модули за Power BI и Data Visualization with Power BI. Ключово предимство на пътеките за учене е, че те напълно пасват към конкретни роли в екипите на Банка ДСК и съчетават гъвкава модалност – включително самоподготовки, лабораторна среда, обучения с опитни инструктори, практически тестове и подготвящи сесии за сертификационен изпит.
Продължителността на обучението е 3 месеца, а лекциите се водят в работно време, на живо и онлайн. В края на програмата участниците преминават през международно признатия изпит на Microsoft – PL-300 Microsoft Power BI Data Analyst.
Към момента 10% от завършилите са сменили своя кариерен път и вече са преназначени на позиции, свързани с анализа на данни, а над 80% от участниците са повишили експертизата си и продължават да се развиват на настоящите си позиции.
Силната подкрепа от страна на висшия мениджмънт на Банка ДСК и ежедневното съдействие на екипа за обучение на банката са сред основните причини за големия интерес към Дигиталната академия. През месец ноември ще стартира четвъртата група за Data Analysts, предстоят и нови програми и обучителни пътеки в IT сферата.
Пенка Терзиева е Главен експерт в дирекция „Пазар ежедневно банкиране“ в Банка ДСК. Успешно преминава както обучението за Data Analyst, така и сертификационния изпит на Microsoft PL-300 Power BI Data Analyst.
Какво те мотивира да се включиш в обучението за Data Analyst?
Смятам, че човек трябва постоянно да се развива, да търси и да научава нови неща. Анализът на данни е област, която по принцип ми е на сърце, и за късмет обучението стартира в точния момент, когато търсих нови предизвикателства за себе си. Програмата ми изглеждаше и като много добра възможност да надградя знанията и уменията си така, че да подпомогна и текущите си служебни задължения на позицията, която заемах.
Какво ти хареса и какво те изненада в програмата?
Хареса ми начинът, по който беше организирано обучението. Графикът беше съобразен така, че да мога да съчетая обучението със служебните и семейните ангажименти, без да се налага да правя компромиси с едното или другото. Смятам, че темите бяха наистина добре подбрани и съобразени с огромна част от аудиторията, които нямаха IT опит.
Какви са бъдещите ти цели след завършването на обучението ти?
Възможността, която Банка ДСК ми дава, да практикувам наученото в работата си и да затвърдя и доразвия знанията си, е от огромна полза за мен. Това ми дава стимул да продължа в тази посока и да развивам техническите си умения за работа с данни. Вече съм набелязала няколко теми и сертификационни изпити за преминаване.
Габриела Тодорова и Олга Чакърова са част от екипа „Обучение и развитие на хората“ в Банка ДСК и координатори на Data програмата. Благодарение на техния професионализъм и ентусиазъм, все повече служители на банката избират възможностите за преквалификация и повишаване на експертизата, които банката предлага.
Защо и как бе създадена Дигиталната академия на Банка ДСК?
От една страна, програмата беше създадена, за да отговори на засилващата се бизнес нужда за IT и Data експерти в банката, но ключово беше желанието ни да развием потенциала на всеки един служител, като му предоставим възможността да се обучава в работно време в една от най-желаните и динамични сфери, а именно дигиталната.
Какви са целите и предизвикателствата за вас като координатори на програмата?
В началото срещахме много предизвикателства, защото всичко беше непознато не само за нас, но и за участниците. Сега сме доста по-уверени и сигурни в успеха на програмата. Виждаме, че усилията, които полагат нашите участници, се отплащат и сме много щастливи от факта, че вече имаме колеги, които поеха по нов кариерен път, съвсем различен от предходния. Като екип, който се занимава с обучението и развитието на служителите, за нас това е най-важното – да предоставяме равни възможности за кариерно израстване и промяна в позитивна посока на всеки един колега.
Какви съвети бихте дали на следващите участници в обучението за Data Analyst?
Да вярват в себе си и във възможностите си и да бъдат проактивни. Да искат да научават нови неща, да задават въпроси и да се възползват от цялостното изживяване, което предоставя програмата.