+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

98-47 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Ивайло Христов, DataArt: Варна е град с огромен потенциал, продължаваме да търсим специалисти за офиса ни там

*Текстът е предоставен от DataArt

Ивайло Христов е HR мениджър във варненския офис на глобалната софтуерна компания DataArt. Притежава дългогодишен опит както като експерт по човешки ресурси, така и като рекрутър. Ето какво споделя той относно опита на DataArt една година след отварянето на офис в града, какви специалисти се търсят там, какви са плановете за развитие и как се отразяват на компанията икономическите, политическите и технологичните предизвикателства в регионален и глобален план:

Вече една година DataArt има развоен център във Варна. Как оценявате развитието на офиса за тази една година?
Ивайло Христов, HR мениджър

През изминалите 12 месеца успяхме да привлечем страхотни хора с дългогодишен опит с някои от най-популярните технологии. Това беше и една от основните ни цели – да изградим силно ядро от специалисти, които имат желание не просто да изпълняват своите служебни задължения, но и да спомогнат за развитието на DataArt Варна.

Освен привличането на нови колеги, положихме големи усилия и в интеграцията на колегите, релокирали се във Варна от Украйна и Русия. За нас бе изключително важно тези хора да се отърсят от ужаса на войната, принудила ги да напуснат домовете си и да ни припознаят като сигурна опора, на която могат да разчитат, докато са в града. DataAart изигра доста съществена роля в това отношение, тъй като оказа огромно съдействие както с логистична, така и с психологическа подкрепа.

Има ли специфики в работата на софтуерния бранш във Варна, които го отличават от останалите големи градове?

Mасовото навлизане на дистанционната работа неминуемо спомогна за развитието на софтуерния бранш във Варна. Все повече компании започнаха да търсят специалисти в града за изцяло дистанционна работа, което отвори вратите за местната IT общност към много повече възможности. Нещо, което бих казал, че е специфично за локалния пазар, е лоялността на хората към текущия работодател. IT специалистите във Варна не са склонни да сменят работата си често, което прави моята задача още по-предизвикателна и интересна. Именно затова се фокусираме не само в привличането на таланти, но и в задържането им, в тяхното професионално развитие и мотивация.

Какви са плановете на DataArt за развитие на варненския офис с оглед на днешните икономически предизвикателства и продължаващата война в Украйна?

Продължаваме активно да търсим специалисти с опит с най-различни технологии – .NET, Java, DevOps, React, Angular, Node.js, Data Engineers – както и с нетехнически профил – project мениджъри, бизнес анализатори, хора с маркетингов профил. Несигурната икономическа обстановка несъмнено забави развитието на офиса и сви търсенето, но това до голяма степен е логично с оглед на сериозния процент наети през последните 2 години и цялостния икономически растеж след COVID-19.

Що се отнася до войната в Украйна, Варна продължава да бъде предпочитана дестинация за релокация за много колеги от засегнатите страни. Вратите ни са винаги отворени за тях и екипът ни полага необходимите грижи, за да бъде интеграцията им успешна.

Има ли специфични технологии, за които е по-лесно да се намерят софтуерни специалисти във Варна? Какъв е профилът на кандидатите в града?

Най-често срещаният профил е на Middle+ разработчици или хора с над 3 години опит в съответната технология. Що се отнася до технологичния им профил, бих казал, че в града има добри специалисти с .NET, Java, PHP, JavaScript, както и QA експерти.

Как виждате бизнес климата и конкуренцията във Варна що се отнася до софтуерния бранш? Достигнал ли е градът своя пълен потенциал?

Смятам, че град като Варна с 4 университета, които имат специалности в сферата на компютърните науки, все още не е достигнал пълния си потенциал. Въпреки силната конкуренция при привличането на таланти, ако бизнесът и образованието на местно ниво си сътрудничат активно, варненската IT общност ще продължава да се развива. Освен многото опции за дистанционна работа за хората в града, голяма част от компаниите, които вече имат добре развити екипи в София, поглеждат към Варна като естествена следваща стъпка за разширяване присъствието си в България. Да не забравяме, разбира се, и добрите примери за технологични компании, основани във Варна и опериращи на международните пазари. Всички ние спомагаме за развитието на местната екосистема и таланта на хората в града и вярвам, че този процес ще продължи.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Как протича процесът по подбор в DataArt и през какви етапи преминава?

Процесът на подбор при нас е относително стандартен. Състои се от първоначален разговор с рекрутър, проверка на нивото на английски език, техническо интервю и накрая – среща с представители на проекта.

Всяка стъпка от процеса има различна цел. Разговорът с рекрутъра е по-скоро опознавателен и за двете страни. Проверката нивото на английски представлява разговор в свободна форма, който е неформален. При нас нивото на английски език е важно, тъй като работим с клиенти предимно от Западна Европа и САЩ. След това идва най-интересната част – техническото интервю. То се води от колега, който е експерт в дадената технология и е преминал обучение за водене на интервюта и оценка на кандидатите. Разговорът обикновено продължава около час и половина и се състои от теоретична част, казуси и, в някои случаи, кратки live coding сесии.

След като техническото интервю приключи и колегата-експерт опише обратната си връзка в структуриран вид, рекрутърът споделя профила на кандидата с представителите на проектите в DataArt, които в момента търсят специалисти с подобен профил. Ако някой от тях прояви интерес, следва финалната стъпка, която е среща с представители на проекта. Това в повечето случаи са проектен мениджър и Senior developer със съответната технология. Срещата отново е с опознавателен характер и има за цел да запознае кандидата със спецификите на проекта, а колегите от своя страна да преценят дали той би паснал в екипа.

Има ли нещо, което отличава Варна по отношение на процеса по подбор в сравнение с този, който описахте?

Тъй като при нас процесът по подбор е структуриран на глобално ниво, в основата си той е еднакъв за всички локации. Това, което ни отличава на локално ниво, е личният подход, който прилагаме спрямо всеки кандидат. Фокусираме усилията си върху конкретна технология за определен период от време и се стараем не просто да намерим правилния човек, а да изградим дългосрочна връзка с всеки потенциален кандидат. Наясно сме, че много често хората не са отворени към нови предизвикателства в конкретния момент и предпочитаме да не бъдем прекалено настоятелни в подхода си. За нас е по-важно човекът, който се опитваме да привлечем, да ни запомни с добро, за да може, когато настъпи моментът за промяна, да си спомни за DataArt.

Как се отразява на бизнеса на DataArt силното навлизане на инструментите, базирани на изкуствен интелект, и очаквате ли те да променят пазара на труда в IT сектора както в региона, така и в глобален план?

Навлизането на AI базираните инструменти налага адаптиране, за да можем да отговорим на нуждите на нашите клиенти. DataArt разполага с доста опитни специалисти в сферата на изкуствения интелект и дори имаме създадено технологично звено “AI & ML Center of Excellence”. То има за цел да консултира нашите клиенти по темата с цел увеличаване на приходите, оптимизиране на разходите и цялостното ускоряване на дигитализацията на техните продукти, услуги и процеси посредством информирани решения на база данни и тенденции.

Що се отнася до влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда, както всяка технологична революция, със сигурност и тази ще има своето отражение. Според мен заявките, че машините ще вземат работата на хората, е пресилена. Да, много професии ще изчезнат, но на тяхно място ще се появят други, за които в момента дори не можем да си представим. Същите опасения е имало и с навлизането на компютрите, след това на интернет и ето, че хората сме се адаптирали и използваме технологията като инструмент за икономическо развитие. Аз гледам на навлизането на изкуствения интелект като на една добра възможност компаниите да автоматизират своите процеси, така че да използват пълния потенциал на хората в екипа си, а не просто тяхното време и енергия.