*Текстът е предоставен от DataArt
Компанията планира поредица от инициативи, свързани с темата
DataArt, глобална технологична компания, която проектира разработва и поддържа софтуерни решения, стартира проект, посветен на историята на информационните технологии в България. Целта на проекта е да популяризира някои от най-интересните и значими събития в областта на технологиите у нас – от появата на първия компютър до масовата употреба на изчислителни устройства.
Началото на проекта ще бъде поставено чрез съвместна инициатива между DataArt и списание „ВИЖ!“ с пускането на онлайн платформа, съдържаща богат набор от статии, снимки и документи, свързани с историята на информационните технологии.
Читателите ще могат да научат повече за първите стъпки в областта на изчислителната техника в България, за началото на образованието в сферата на информатиката, за първия компютър „Витоша“, за моделите ИМКО и „Правец“, за калкулаторите „ЕЛКА“, за първите у нас аркадни и видеоигри и дори за началото на електронната музика в страната. Освен онлайн, съдържанието ще бъде представено и в ноемврийския брой на сп. „ВИЖ!“.
Като част от инициативата, DataArt предвижда поредица от семинари и лекции, посветени на IT историята в България. Те ще са част от глобалния проект „DataArt IT Музей“, който отделя специално внимание на историята на информационните технологии в Източна Европа.
„DataArt IT Музей“ е проект, чието начало е дадено преди повече от десет години благодарение на усилията на Глеб Ницман, който е част от екипа на компанията още от създаването ѝ. Днес колекцията на виртуалния музей на DataArt включва няколкостотин артефакта: компютри, периферни устройства и техните отделни компоненти, мобилни телефони, носители за съхранение, софтуер и сувенири. От 2019 г. екипът започва да записва интервюта и да събира фото- и видеоматериали за историята на изчислителната техника и информационните технологии в Източна Европа.
“България днес е сред водещите IT дестинации в Европа, а това до голяма степен се дължи и на развитието на технологиите през миналия век и основите, които тогава са поставени в областта на изчислителната техника и образованието. DataArt е глобална компания, която се стреми към иновации и разработва технологии на бъдещето, но за нас е важно да познаваме историята на дигиталните технологии и да ценим постиженията на инженерите и учените от миналото. Ето защо проектът, посветен на историята на IT, е от специално значение за нашия екип и ще продължим да го развиваме“, споделя Алексей Помигaлов, ръководител на проекта “DataArt IT Музей“.
За DataArt:
DataArt е глобална технологична компания, която проектира, разработва и поддържа персонализирани софтуерни решения, даващи възможност на клиентите да развиват своята дейност. Известни със своите задълбочени познания и отличен технически опит, екипите на DataArt създават нови продукти и модернизират сложни системи в различни сфери като телекомуникациите, финансовата индустрия, здравеопазването, туризма, медиите, хазарт и гейминг, IoT и др.
DataArt е спечелила доверието на някои от водещите световни компании, включително Nasdaq, S&P, oneworld, Alliance, Ocado, ArtNet, Betfair и Skyscanner и други. DataArt е организирана като глобална мрежа от компании за технологични услуги, която обединява експертния опит на над 6000 професионалисти в 22 локации в САЩ, Европа и Латинска Америка.
А в Съединените щати, Европа и Латинска Америка, като клиенти включват големи световни марки като Intersport, Unilever, Ocado, NASDAQ, Turquoise и Flutter Entertainment.
За списание “ВИЖ!”
„Виж!“ е независима медия за култура и изкуство, която издава месечно печатно списание от 2012 година насам. Изданието е разпознаваема платформа в културното и медийното пространство със свой отличим почерк, който набляга на силна визуална идентичност и съвременни, авторски текстове.
Целта на „Виж!“ е да бъде свързващо звено между творческата общност и нейните публики, да представя интересните, смислени и актуални проекти и теми в сферата на културата, както и да дава поле за изява на млади творци от различни области на изкуството. Всеки брой на списанието е тематичен и се разпространява безплатно в София, Пловдив и Бургас, а през летните месеци и на територията на Южното Черноморие. „Виж!“ има една издадена книга (съвместно с ИК “Жанет 45”), организатор е на няколко групови изложби, творчески конкурси и литературни четения.
Заглавна снимка: Изложение в Пловдив в началото на 70-те години на ХХ век / Фотограф: Виктор Петров