*Текстът е предоставен от CluneТech
Според проучване на кариерния сайт Dice средната продължителност на работа на IT специалистите в една фирма варира между 1.1 и 4.2 години, като най-кратък е престоят на специалистите в технологични компании от типа disruptor като Facebook, Airbnb, Uber и т.н. В допълнение към това технологичният сектор има едно от най-високите нива на текучество спрямо останалите индустрии – 12.9 % (LinkedIn).
В противовес на общата картина на пазара на труда ирландската финансово-технологична група CluneTech се радва на значително по-добри нива на задържане, като според данни от септември 2022, 30% от IT служителите ни работят в компанията над 5 години. За да разберем какво задържа колегите в технологичните ни отдели, проведохме проучване кои са най-важните фактори на работната среда сред IT специалистите с над петгодишен стаж в осемте компании от групата на CluneTech. В допълнение поговорихме с трима дългогодишни служители, които споделиха своята гледна точка по темата.
Иван Саръстов, Web Developer, Taxback.com & Sprintax
„Усещането за принадлежност е ключовият фактор, който ме задържа“
От колко време работиш във фирмата?
От 7 години. Започнах на същата позиция като junior – тогава работих върху две мобилни приложения. След около половин година се включих в Taxback.com проекта, а още година след това – в Sprintax Calculus (тогава Sprintax TDS), по който продължавам да работя и до сега. Когато започнах работа във фирмата, все още бях студент и първите 2 години работих на половин работен ден. През 2017-та завърших и преминах на пълен работен ден.
Кои са факторите, които те задържаха в Taxback.com и Spintax толкова време?
Работата, с която допринасям, е значима и ценена – виждам как всяка нова функционалност създава добавена стойност и привлича нови клиенти, което ме мотивира и ми носи удовлетворение от свършената работа. Чувствам се лично ангажиран към екипа и проекта. Като екип можем сами да избираме технологиите, с които да работим, което е възможност, както да придобиваме нови знания като екип, така и да се учим един от друг. Мога да изразявам свободно мнението си, то е важно и има значение при вземане на решения, свързани с проекта. Работната среда е приветлива, колегите са сговорчиви, няма конфликти – това значително намалява стреса и прави работата по-приятна. Всичко това съвкупно ми дава усещане за принадлежност, което според мен е ключовият фактор, който ме задържа.
Ирина Милева, Senior Website Architect в TransferMate Global Payments
„Високото качество, поддържано през годините, е основен и най-силен мотиватор в процеса на работата ми.“
От колко време работиш във фирмата и през какви позиции си преминала?
Работя в компанията от почти 20 години. Започнах като уеб програмист. След това – старши уеб програмист, архитект и старши архитект на уебсайта на компанията.
Какво си завършила?
Информационни технологии към икономически университет, имам и средно икономическо образование, които се оказаха и решаващи за кариерното ми развитие.
Желание, труд, постоянство и добра работна култура гарантираха израстването ми като кадър в компанията и най-вече факта, че обичам работата си и това, което правя за себе си и хората около мен.
Кои са факторите, които те задържат в TransferMate Global Payments вече толкова години?
- Високото качество на работа, поддържано през годините като основен и най-силен мотиватор;
- Изключителен екип от колеги на всички нива в компанията – добронамерени, с великолепно чувство за хумор, помагащи;
- Нисък процент на текучество в отдела през годините работа;
- Амбицията и непрестанното развитие на компанията.
Чувстваш ли се предизвикана интелектуално и професионално във фирмата? Смяташ ли, че успяваш да „вдигаш нивото“ и че като дългогодишен служител имаш все още с какво да допринесеш за екипа, проектите и фирмата като цяло?
Всеки ден.
С какво смяташ, че TransferMate Global Payments успява да задържи служителите си?
Конкурентоспособност и гъвкавост на трудовия пазар, съчетано с високи резултати на финансовия продукт, предлаган от компанията.
Съществува схващане, че хора, които не сменят позицията си години наред, са такива, които не са амбициозни или са такива, които никой не иска на друго място. Смяташ ли, че това е вярно и защо?
Въпрос на баланс, честата смяна на позиция не винаги е гаранция за силно професионално развитие. Задържането на една позиция за по-дълъг период позволява навлизане и познаване на материята в дълбочина. В дългосрочен план обаче пълният застой може да се окаже и негативен. Компанията предлага различни и гъвкави опции за кариерно развитие, в зависимост от желанието на служителите си.
Колко време е „добро време“ човек да се задържи в една фирма? Има ли формула според теб и кога се налага някой да предприеме крачка към смяна на фирмата?
Аз лично съм привърженик на японския модел, но все пак смятам, че всеки има правото сам да избира пътя за кариерното си и лично развитие.
Йордан Карапеев, Integrations QA Lead, Immedis
„На първо място е екипът. Звучи банално, но според мен това е решаващ фактор.“
От колко време работиш във фирмата?
Малко над 5 години.
През какви позиции си минал в компанията до момента?
Първата ми позиция бe Quality Assurance, след това се основа екип по автоматизирано осигуряване на качеството – позицията ми бе сменена на Automation QA, около година след това стартира и проект по интеграции – позицията ми бе променена на Integrations QA. Когато екипът се разрастна, заех текущата си позиция – Integrations QA Lead.
Кои са факторите, които те задържат в Immedis?
На първо място е екипът. Звучи банално, но според мен това е решаващ фактор. С добър екип може да се постигне много повече и освен това ежедневието е по-приятно. Друг важен фактор е възможността за развитие. Освен че осигурява конкурентноспособност в дългосрочен план, добавя и необходимото за всеки човек разнообразие.
Чувстваш ли се предизвикан интелектуално и професионално във фирмата? Смяташ ли, че успяваш да „вдигаш нивото“?
Аз бях късметлия да бъда част от динамичен малък и млад екип, който се разрастна експоненциално, така че отговорът ми категорично е „да“.
Чувстваш ли, че като дългогодишен служител имаш все още с какво да допринесеш за екипа, проектите и фирмата?
Определено! След време се развива лично отношение към проекта или проектите, от които сме част.
С какво смяташ, че Immedis успява да задържи служителите си?
Стабилност, справедливи условия и уважение.
За CluneTech
CluneTech e ирландска финансово-технологична група от осем компании и глобален лидер в сферата на възстановяването на данъци, паричните преводи и международния payroll. Фирмата отваря първия си офис в България през 2001 година и към днешна дата дава работа на близо 1000 души, от които над 200 работят в технологичните отдели на различните ни бизнеси. Служителите на CluneTech имат възможност да избират да работят отдалечено, хибридно или в офисите на компанията във Варна, Велико Търново или Шумен. През ноември компанията беше включена в списъка с 30-те най-активни IT работодатели на DEV.BG, а към днешна дата фирмата търси да наеме DevOps инженери, .NET програмисти, Business Analyst, Project Manager-и и Quality Assurance специалисти. Повече за CluneTech може да научите от профила на компанията в DEV.BG.