+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

73+56 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Как да намерите първата си работа в ІТ сектора: 10 проверени съвета за начинаещи

*Текстът е предоставен от Ciklum

Евгений Яценко
Senior QA Automation Engineer в Ciklum

Търсенето на първа работа в IТ сектора е много труден процес, особено за тези, които искат да сменят сферата си на дейност. И все пак е по-лесно да навлезеш в новата индустрия след като знаеш с какво и как да започнеш. През 2015 година взех решение да пренасоча кариерата си към IТ. Тогава бях новак, а сега имам екип от десет QA-инженери, който лично съм подбрал и изградил от нулата през годините.

Моите съвети за успех са следните:
  1. Систематизирайте обучението си
  2. Много е важно да направите план за обучение още преди активно да пристъпите към смяна на професията. Тук има три основни метода на подход:
    ● самостоятелно обучение, което изисква планиране;
    ● индивидуален график за обучение под ръководството на ментор;
    ● специализирани курсове.

Много хора избират именно този последен вариант. Специализираните курсове могат да бъдат относително кратки (2-3 месеца) или по-продължителни (до 6 месеца).

При по-продължителните курсове някои теми се разглеждат много подробно. Този формат обаче, може да Ви отвлече от основните познания, важни за позицията на Junior QA.

Ето Ви пример: поради педантичното обсъждане на принципите за изграждане на мрежите има вероятност да изпуснете главните моменти на QA Core, тоест основите за тестване, които ще са Ви по-нужни за в бъдеще.

Курсовете, които траят 2-3 месеца, са най-оптималният вариант, според мен. Лекторът разбира, че времето му е ограничено и се старае да направи програмата си така, че да ви преподаде главното — точно това, което специалистите по подбор ще търсят в CV-то Ви и за което ще Ви питат на интервютата.

По-нататък, в зависимост от ситуацията и изискванията ще можете да развиете конкретни навици. Например, знанията за базите данни SQL или задълбочени познания за API. В повечето компании осъзнават факта, че като младши специалист не можете да знаете всичко. Не се притеснявайте, ще имате време за обучение и развитие в съответствие с изискванията на определения проект.

Изберете си подходящо време

Трябва точно да изясните за себе си, в какъв момент ще сте най-способни да учите най-бързо. Всички имаме определени фази на активност и именно върху тях има смисъл да се фокусирате. Трябва да приемете, че обучението ще изисква доста време и трябва да сте максимално концентрирани, за да усвоявате и да запомняте добре изучавания материал.

Освен това, не забравяйте, че пазарът си има своя динамика и активност. Например Вие завършвате курсовете си през декември и веднага започвате да изпращате CV-то си, но обратната връзка е минимална или никаква. Така става, именно, защото активността през този период намалява: публикуват се по-малко обяви за вакантни места и много от сътрудниците са на почивка. И тук проблемът не е е във Вашето CV или липса на знания, а в общия статус на пазара.

Търсенето за QA расте ден след ден. Така че, ако отдавна сте искали да влезете в IT, точно сега е много подходящ момент за това!

Бъдете решителни, когато търсите работа

Търсенето расте, а заедно с него расте и конкуренцията. Моят съвет е да не чакате да Ви се обадят, действайте смело напред. Какво значи това? След като сте изпратили CV-то си до отдел Човешки Ресурси, изчакайте няколко дни. Но Ви съветвам същевременно да търсите контакти на мениджъра, който се занимава с подбора и наемането на екипа в отдела, който ви интересува.

Ако намерите контакт, пишете му/ѝ в LinkedIn, на пощата, обадете се по телефона, ако успеете да го намерите. Съобщете на този човек, че сте изпратили CV-то си и сте готов за интервю. В повечето случаи специалистите по подбор реагират положително на подобни съобщения и инициативи. Когато търсих първата си работа през 2015 година, също така ми се наложи да пиша на HR-специалисти, за да не си губя времето в очакване на обратна връзка.

Не лъжете потенциалните си работодатели

Избягвайте измислени компании и проекти. Интервюирал съм вече много пъти — повярвайте, личи си, когато някой разказва за несъществуващи работи. Дори и да планирате да се криете зад NDA, при всички случаи ще Ви помолят да споделите поне в най-общи черти (но с технически детайли), с какво сте се занимавали, за какво сте отговаряли именно Вие, какво и как сте тествали.

Още един съвет: търсете алтернатива на длъжност „freelance” в СV-то. За повечето работодатели това е едно клише, което се подразбира повече като: „аха, значи без опит”. По-добре е да го замените с нещо като „самозаето лице”, „работа по проект” (или self-employed, project work). Това води до съвсем друга реакция и предизвиква повече доверие от страна на потенциалния ви работодател.

Анализирайте опита си

Всички ние се сблъскваме с уеб и мобилни апликации независимо от професията си: бариста, държавен служител, полицай. Всеки има смартфон. Всички ние поръчваме нещо и купуваме в интернет. Възможно е, дори да сте изучили нови апликации покрай работата си, или пък сте участвали в доработки. Когато започнете да изучавате тестването, Вие ще можете да разберете, че така или иначе сте изпълнявали ролята на тестър в миналото.

Намерете нещо, което може да допринесе за Вашия опит в тестването, и се опитайте да си набавите задачи още в първите дни на Вашето обучение. Как да направите това? В днешно време съществуват мнозина IT компании. Намерете техните имейли и помолете за обратна връзка. Напишете им, че сте начинаещ в тестването и бихте тествал продуктите им в етапа на тяхното пускане или първоначално въвеждане в експлоатация и сте готови да предоставите своята помощ.

Това е достатъчно смела стъпка, и тя Ви характеризира като решителен човек, който има за цел да бъде QA-инженер. Дори това да не стане веднага, все пак могат да ви запомнят и в бъдеще това задължително ще изиграе своята роля.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Направете добро CV

Сега е лесно да намерите мнозина сайтове, които предоставят отлични шаблони на CV-та. Важен съвет тук е да използвате само английски. Дори ако не го знаете, обадете се на приятелите си, които владеят езика или намерете фрийлансър-преводач, който да ви помогне срещу символичен хонорар. CV-то на английски изглежда солидно и може да ви направи по-забележими.

Не претоварвайте CV-то си с информация, то трябва да заема не повече от 1-2 страници. Не е нужно да описвате подробно целия си опит, изложете само основна информация. Посочете най-главно нещата, които се отнасят до тестването. И, разбира се, пишете само истината.

Ако не знаете какво да напишете, потърсете в някой от сайтове за търсене на работа, намерете съответната длъжност и вижте какви са изискванията. След като ги проучите, ще ви бъде по-лесно да разберете какво да посочите в CV-то си. Също така можете да проверите какво е актуално сега като технологии и да акцентирате върху тези теми. Избирайте само позициите, които отговарят на нивото Ви. Що се отнася до снимката, това е по Ваше усмотрение. Вие можете и да не добавяте снимка си в CV-то, а вместо това препратки към LinkedIn или други социални мрежи.

Попълнете профила си в LinkedIn

Задължително е да си създадете профил там. Той ще ви служи като още един вариант на автобиографията, затова ви препоръчвам и него да попълвате на английски. Отделете внимание на всяко едно поле. Като допълнение можете да прикачите CV-то си. Има секции за образование и курсове — посочете там цялата актуална и налична информация. LinkedIn дава възможността да търсите директно специалистите по подбор и да пишете на тях.

Практика при първите Ви стъпки

Вече сме говорили за това, но все пак ще Ви напомня, че е важно да започнете да пишете до фирми, веднага, след като сте тръгнали на курсове и сте започнали да изучавате тестването. Възможно е писмото Ви да ги подбуди да организират бета-тестване на продукта. Ако успеете добре да презентирате себе си, могат да ви предложат работа. Също така има много платформи, апликации и сайтове, където ще можете да изпробвате навиците си на тестване и да намерите тестови проекти за практически упражнения.

Много от вас имат познати със собствени сайтове, бизнес или уеб апликации. Попитайте ги, може би някой ще поиска Вашата помощ. На курсовете Вие ще можете да се свържете с други разработчици, да проверите техните работи и в бъдеще да посочите това в CV-то си като ваш проект.

Не изоставяйте целта си

Да се запишете на курсове и да ги завършите — това е само началото. След това идва периодът на интервютата: някои веднага успяват да си намерят работа, други пък не. По време на всяко едно интервю запомняйте въпросите, на които не сте отговорили, внимателно слушайте върху какво се набляга. Всичко това ще Ви помогне за Вашата нова роля

Задължително си правете изводи, искайте обратна връзка. Благодарение на това ще можете да коригирате навиците си и това, което сте смятали за слабото Ви място, ще се превърне във вашето предимство.

На следващите интервюта вече ще се чувствате значително по-уверени. За да усетите цялата обстановка на тестването е необходимо да попаднете в работна среда. IT не е някакъв оазис. Тук, както и навсякъде другаде, трябва да работите. Изкарайте поне една година като QA. Ако сте работили 2-3 месеца и сте разбрали, че нещо не е наред — не бързайте да напуснете.

Истинската работа, разбира се, се различава от курсовете — тук сте изправени пред реални проекти и имате реален екип. За да сте наясно дали това е за Вас или не, ще ви трябва поне една година.

Разбира се, вие можете същевременно да търсите свое направление, защото QA е много широко понятие. Вие можете да тествате уеб, мобилни апликации, десктоп, да упражнявате тясно направление за тестване на търговски и специализиран софтуер. Има автоматизация, има мениджмънт, ако ви харесва да търсите някои уязвими точки, можете да изберете penetration testing.

Четете книги за тестване

Тук всичко е лесно: влизате в Google, търсите „топ 10 книги за тестване” и си избирате тази, която Ви харесва най-много. Ако сте учили самостоятелно, четейки книги за тестване, можете да посочите това в CV-то си.

Обърнете внимание на методологиите и разработките по тестване. Например книгата „Agile тестване” на Джанет Грегори и Лайза Криспин ще Ви помогне да научите Agile-подхода към разработката, с който подход работят повечето IT екипи днес. Ще намерите и много примерни разработки на разрешаване на различни проблеми, свързани с тестване.

Освен това можете да отделите внимание на методологическите препоръки от ISTQB. Неголям обем на материала (до 70 страници), но с всички основни моменти и терминология. Отличен вариант за начинаещите тестъри.

Обобщение

Извод: да търсите първата си работа като QA-инженер не е толкова страшно, колкото може да Ви се стори на пръв поглед. Дори пазарът да е прегрял, все пак фирмите не очакват младшият специалист да има навици и опит като на старши. Дайте си време да се научите, да навлезете в темата и да натрупате опит. И най-важното — бъдете честни, главно пред себе си.