От Елена Иванова
В DEV.BG/Digest сме споделяли истории за завои в кариерата към IT бранша, а около 6000 кандидатури месечно по обявите в DEV.BG Job Board доказват притегателната сила на този сектор. Интересът към технологичните професии става все по-осезаем – само през септември, броят на изпратените кандидатури в DEV.BG Job Board се е увеличил с 60% спрямо същия период миналата година.
Мотивирани от възможността за по-добър баланс между работа и личен живот, по-високо заплащане, и позитивната работна култура, хора от всякакви възрасти и с различен професионален опит правят 180-градусов завой към технически кариери. Често започвайки от нулата.
Въпреки, че подобна кариерна трансформация изглежда рискова или трудно постижима, днес ще ви разкажем историите на трима софтуерни инженери, които доказват обратното.
Стефан Петров завършва програмата на Телерик Академия с Java през 2019 година. По време на обучението е на 42 и има повече от петнадесет години опит като машинен инженер в различни области – от изграждането на мега яхти до проектиране на процесни системи за електроцентрали и фабрики. Записва се, защото дъщеря му е била в Училищна Телерик Академия и останал заинтригуван от програмирането.
Ния Цанева е на 26 години и завършва Alpha Академията на Телерик преди няколко месеца. Има диплома по английска филология, но никога не е работила по специалността си, защото осъзнава, че не се припознава в ролята на преподавател. Известно време работи като customer и tech support и това пробужда интереса й към света на технологиите.
Велислав Ценов също е част от послената Alpha кохорта на Телерик Академията. На 24 години от Враца, той наскоро завършва Американския Университет в България с профил Бизнес Администрация и за кратко работи като бизнес консултант в компанията в сферата на енергетиката, ROITI. “Програмирането и технологиите винаги са ми били страст – още от времето, когато бях малък и се опитах да нахраня един касетофон със супа,” шегува се той.
Защо решават да прескочат в IT сферата, как са направили прехода и какво са научили по пътя – вижте в интервютата.
Кога и защо разбрахте, че имате нужда от смяна на кариерата? Защо се насочихте към IT индустрията?
Стефан: Откривайки страстта си към програмирането на 42-годишна възраст, считам себе си за човек, който късно процъфтява в индустрията. Вълнувам се от възможността за преход, защото IT секторът непрекъснато се развива и насърчава своите професионалисти да растат заедно с него. Виждам работата си като строене с тухли Лего. Вълнуващо е, когато различни части се съберат, за да образуват полезен продукт или инструмент. Носи страхотно чувство на лична гордост и усещане за постижение.
Ния: Докато работех като tech support, ми стана интересно как се случват нещата „от другата страна“. Започнах с онлайн курсове за начинаещи и установих, че програмирането ми е интересно. Отдавна знаех за Телерик академията и реших да кандидатствам там.
Велислав: До някъде аз вече работех в IT индустрията, но не пряко. Работех с DevOps екипа на един наш клиент и до голяма степен следях процесите. Радвам се, че попаднах в екип, където работех с различни интерфейси и системи, защото това ме накара да проявя по-задълбочен интерес към технологиите.
Кои бяха най-големите предизвикателства, с които се сблъскахте, и уроците, които научихте?
Стефан: Промяната в кариерата в по-голямата си част означава да започнеш отначало. Работейки като машинен инженер в продължение на петнадесет години и сега като софтуерен инженер в продължение на три години, усещам промяна в обема на професионалния ми опит. Промяната в кариерата е огромен скок извън зоната ти на комфорт. Но оставането в зоната на комфорт не е добро решение в дългосрочен план, защото не ни позволява да изграждаме ценни умения.
Ния: Мисля, че най-трудно ми беше в самото начало, когато за пръв път се сблъсках с напълно непознати за мен концепции. Научих, че не бива да се отказвам, щом ми е интересно и съм решена да постигна нещо. Разбира се, подкрепата на приятелите и семейството също е много важна на този начален етап.
Велислав: Все още не съм навлязъл изцяло в работната среда на софтуерното инженерство, затова до момента най-голямото предизвикателство за мен беше самото решение да стартирам в тази сфера. Най-важният урок, който научих в процеса е, когато се сблъскаш с трудност, е много важно да се замислиш защо си започнал и къде искаш да стигнеш.
Бяха ли ви полезни предишният ви опит и умения в новата ви роля?
Стефан: Смяната на кариерата в друга област не означава, че трябва да изоставите всичките си професионални умения. Твърдите и меките умения, които вече притежавате, имат стойност там, където отивате.
Ния: Определено да. От една страна работата ми като tech support ми помогна да се ориентирам в сферата и да науча някои основни неща. От друга, университетът ми помогна да съм последователна в ученето и изгради умението ми да се съсредоточавам за дълго време, което определено е нужно в индустрията като цяло.
Велислав: Предишният ми опит до голяма степен допринесе за успешната ми кариерна трансофрмация. Работата на програмиста изисква да можеш да работиш в екип – да комуникираш с колеги и клиенти и да знаеш как да приоритизираш дадени задачи пред други. Това, че в предишната ми позиция комуникирах с много хора ми помогна да изградя меки умения. Благодарение на това в момента мога ефективно да работя по разрешаването на проблеми, да търся и да приемам обратна връзка.
Какъв съвет бихте дали на някой, който мисли да направи преход към IT кариера?
Стефан: Ако подозирате, че професионалният ви път не съвпада с вашите интереси, страст и потенциал, обърнете внимание на уменията си, за да разберете какво трябва да направите, за да може успешно да промените кариерата си.
Ния: Go for it! Ако по време на обучението осъзнаеш, че това не е за теб, не губиш абсолютно нищо.
Велислав: Бъди упорит.
А каква е сегашната ви позиция? Трудно ли беше да намерите тази работа и да свикнете?
Стефан: В момента работя като full stack разработчик (Java, Angular). Намирането на работа в IT индустрията за мен не беше трудно и Телерик Академия има изключително важна роля в този процес. Мисля, че отдадеността и страстта ми към ученето ми помогнаха много.
Ния: В момента работя като Junior Software Engineer в Gtmhub. Намирането на работа след Телерик се случи доста бързо, в рамките на една интензивна седмица с няколко интервюта. Разбира се, все още имам много за учене, но има чудесни и подкрепящи колеги, които много ми помагат, а това е много важно за един Junior.
Велислав: Тази седмица започвам работа като front-end software engineer (Angular) в Gtmhub. Нямам търпение да се впусна в това приключение и да разбера как се изгражда един от най-добрите софтуерни продукти в България. Самият процес по търсене на работа след завършване на Академията беше сравнително кратък, за мой късмет. Дължа това на партньорската мрежа от технологични компании на Телерик Академията.
Тази статия е част от съвместен проект междy DEV.BG и The Recursive (дигиталната медия за иновации и технологии от Югоизточна Европа).