+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

92-64 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Atos кани университетите в Метавселената

*Текстът е предоставен от Atos

Мариана Пейчева, мениджър Стратегически партньорства в Atos ни разказва за Метавселената и предизвикателството, което компанията отправя към университетите.

Мариана, каква е визията на Atos за Метавселената?

Цифровите технологии все повече разширяват границите на конвенционалния начин на живот. Метавселената означава нови начини на работа чрез хибридни виртуални и физически процеси, както и нови начини на общуване между хора и роботизирани същества чрез добавена реалност и интерфейси между мозък и компютър (BCI).

В Atos сме наясно, че отключването на тези нови виртуални измерения означава разкриването на нов начин за общуване, водене на бизнес и дори съществуване.

Това ще предизвика бизнес лидерите да откриват нови възможности във виртуалния свят. От друга страна те ще трябва да управляват обществени, етични и икономически рискове, които съпътстват потенциалните предимства.

Затова и в Atos, проучвайки тези предимства на виртуалните измерения от бизнес гледна точка, ние разглеждаме и евентуалните последици. Медалът винаги има две страни. Виртуалната природа на данните позволява взаимодействия без граници, но от друга страна стоят човешките притеснения относно поверителността и сигурността на данните.

Ние трябва да защитим сигурността и правата на хората и бизнесите, като междувременно използваме и тази възможност да преосмислим начина, по който работим.

Можем да установявам нови подходи, които може би са по-малко чувствителни към някои от притесненията за реалния свят. Възможно е да се освободим от ограничения във физическия свят като виртуализираме начина, по който работим и живеем.

В какво се състоят проучванията на Atos относно Метавселената?

Ние проучваме цялостната концепция. Появата и съзряването на BCI допълнително ще разшири практическите и етичните граници между физическите и виртуалните измерения. VR преживяванията ще се простират отвъд основното предаване на картина и звук до решения, които са способни на двупосочна сетивност, взаимодействие, приспособяване към нашите настроения и задействане на широк диапазон от мозъчни реакции.

Организации като DARPA, Meta и Европейската комисия инвестират сериозно в развитие на технологията BCI и очакваме значителен напредък в тази област на виртуалното измерение. Очаква се разработката да се съсредоточи специално върху ползите за хората с увреждания и върху психичното здраве. В крайна сметка може да се окаже възможно да имаме напълно виртуализирани преживявания, имплантиране на спомени и изкуствено задействане на освобождаването на ендорфини, нещо, което беше почти постигнато при мишки преди десетилетие.

Каквито и да са техническите възможности и етичните дебати, Метавселената ни води по пътя на подобрението и ще ни даде един нов начин за себеизразяване чрез използването на цифрови технологии. В някои отношения виртуалното става неразличимо от реалното.

Докато разширяваме границите и се налага да преминем към нови виртуални парадигми, следва да имаме предвид и страничните ефекти. Технологиите може да не застрашават открито нашите вярвания, благополучие или начини на живот, но техните приложения могат да имат непредвидени вредни ефекти или да бъдат използвани за злонамерени цели.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Обикновено новите технологии трябва да преминат през теста на обществото – приемане. Етичните стандарти за това как се прилагат такива разработки първоначално ще бъдат оформени от индивидуални бизнес цели и ценности. Ние считаме следното за основни принципи за устойчиви цифрови технологии:

• Привеждане в съответствие с общоприетите обществени вярвания и ценности.
• Осигуряване на ясна полза за устойчивост и опазване на ресурсите на нашата планета.
• Създаване на фундаментално доверие между индивидите и вътрешните колективи, избягване на заплахи за нашето благополучие, поверителност и живот.

Механизмът за обществена обратна връзка може да бъде бърз и окончателен или бавен и много обсъждан. Неминуемо закони и стандарти ще се прилагат и управляват от регулаторите и агенциите. Kак това ще работи във виртуалното измерение, остава да видим, но очаква се, че предстоящото развитие ще разтегне насоките на конвенционалната мъдрост повече от всякога.

Още от разработването на първия инструмент за работа, хората се стремят да разширят своите възможности. Човешката еволюция ще продължи да ни движи напред, вече не само във физическия свят, но и в дигиталния.

Atos It Challenge е първото интернационално състезание за студенти посветено на технологичните иновации. Разкажи ни повече за него.

Целта на тазгодишното Atos IT Challenge е да създаде приложение, което демонстрира практически случай на използване на Метавселената, който да носи стойност за бизнеса.

Най-общо казано студенти от целия свят могат да сформират екип, който да разработи идеята. Нужна е единствено регистрация в страницата на IT challenge и описване на дадената концепция.
Научната общност на Atos, която се състои от 170-те най-добри бизнес технолози от организацията, предоставя своята подрепа на студентите, за да им помогне в развитието на идеите.

Класираните на първите три места получават парични награди и възможност за работа и развитие в компанията. Първото класиране излиза през декември 2022г., при което ще останат 15 екипа и те ще преминат към фаза на разработка. На втори кръг от подобора ще бъда избрани между 5 и 8 екипа, докато накрая се класират победителите на първите 3 места.

Журито се състои от топ ръководители и експерти на Atos по темата. Те избират отборите победители и финалисти, които ще бъдат поканени да присъстват на церемонията по награждаването. Възможни области на изследване са изкуственият интелект, цифровите близнаци и цифровите светове, екосистеми от данни, икономики и др.

Идеите могат да бъдат свързани с използване на системи за виртуална реалност, добавена реалност или смесена реалност за осигуряване на нови работни среди за бизнеса, симулирана виртуална икономика за Метавселената и специфични за пазара приложения, например в здравеопазването, финансите, производството, транспорта, търговията на дребно и др.

За пълна информация относно състезанието и условията – https://www.atositchallenge.net/.

Какво би ни казала за финал?

Метавселената е концепция, която буди любопитство, вълнение, притеснения и провокира изцяло нов подход към света и бизнеса. Очаквам и следя с нетърпение всички разработки по въпроса и вярвам, че България има потенциала да бъде водеща локация за такъв тип иновации. Аз и колегите ми от Atos се надяваме да видим в състезанието тази година участници и от българските университети. Заповядайте!