+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

101+58 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Най-значимата технологична компания, за която вероятно никога не сте чували

Знаехте ли, че развитието на технологиите и иновациите във всяка една индустрия по света до голяма степен в момента зависи от една единствена компания?

ASML – най-големият производител на литографски машини в света

Какво означава това? Най-вероятно, сега четете този текст през устройство, в което се ползва чип, произведен от машина на ASML. Oснована през 1984г., ASML е пионер в литографията и световен монополист в производството на машини за чипове с над 90% пазарен дял. Всички големи и добре познати производители на процесори по света използват именно технологията, която ASML предоставя. Това означава, че смарт часовникът на ръката ви, телефонът в джоба ви, смарт пералнята и хладилникът вкъщи, както и почти всяка друга електроника, която използвате, вероятно нямаше да съществува, без работата и приноса, които ASML има към развитието на съвременните технологии.

Компанията наброява близо 30,000 служители в 16 страни по света. Има огромен R&D екип, който непрекъснато разработва нови и подобрява настоящи технологии. Въпреки това, през последната година все по-често се говори за световен недостиг на чипове. Вярно ли е това?

Краткият и категоричен отговор е: да. До 2 години (а според някои прогнози и още през 2022г.) ще има глобален недостиг на чипове, които се използват повсеместно в различни електронни устройства. Това ще се отрази негативно върху високотехнологичните индустрии, а оттам – и върху глобалната икономика. Без да преувеличаваме – оказваме се в ситуация, в която цели производства и сектори може да се наложи да спрат работа, защото няма достатъчно производство на чипове.

Българската следа

Ако пък познавате ASML, то вероятно не знаете, че една компания в България вече 13 години дава своя принос, знания и експертиза в голям брой софтуерни проекти, които се изпълняват в корпорацията.

Strypes е създадена през 2008г. и по модела на много други компании по това време, стартира своя бизнес у нас със скромен екип от няколко души и един много горещ таван в центъра на София. През годините нещата се развиват много добре, появяват се нови клиенти, предимно от Нидерландия.

Компанията отбелязва чудесни резултати и през 2014 година привлича вниманието и става част от ICT Group – нидерландска група от компании, предлагащи различни технологични решения за различни индустрии в Европа. Понастоящем, освен в Нидерландия, Strypes има екипи в офисите в градовете София, Пловдив и най-новата локация – Морската гара в Бургас. От миналата година картата става все по-разнообразна и за компанията работят хора от всички точки на страната.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Мисия „ASML”

През всички тези години работа рамо до рамо с екипа на ASML, българските разработчици участват в редица разнообразни проекти. Бъдещето буквално се случва пред очите и с помощта на специалистите у нас.

В ASML има десетки отдели, които имат различни функции и оперират като самостоятелни организации. Структурите са толкова обширни, че всяка една организация може да се разглежда като отделен клиент с различни проекти.

Екипът на Strypes работи с много от подразделенията, като създава редица приложения, софтуерни и инфраструктурни решения, множество нови функционалности. Може да се каже, че работейки с ASML, българските разработчици са пряко отговорни за развитието на едно от най-специфичните производства и внедряването на редица иновации в целия технологичен сектор.

През 2019 година ASML заслужено отрежда на Strypes дълго чаканото място в групата на “предпочитаните партньори” – нещо, което малко компании са успели да постигнат, поради високите изисквания и множество критерии за подбор на доставчици на ASML.

През 2021г. Strypes отбелязват друг значителен успех – броят на хората в България надминава 400 човека. Зад това стоят както всички добре познати преимущества, които компанията осигурява – придобивки, работна атмосфера, гъвкаво работно време, работа от разстояние и други бонуси, така и иновативните и предизвикателни проекти, по които се работи.

Днес екипите в България осигуряват редица услуги и решения с фокус дигитална трансформация, отдалечена диагностика и мониторинг, разработка, поддръжка и управление на различни приложения, ИТ инфраструктурни и DevOps проекти. В тези проекти българският екип всъщност попада във “вихъра на иновациите” и получава възможност да работи по новите технологии, наред с вътрешния екип на ASML.

Езиците, които се използват, са основно Python, C, JavaScript (Node.js, Vue.js, Nuxt.js, React, Angular), Java (Spring, Boot, JavaFX, Kotlin) и др.

Искате ли да надникнете зад завесата на ASML? Посетете Youtube канала им, в който регулярно публикуват интересни материали.

Интересно ли ви е да научите повече за софтуера, който стои зад всичко това? Запознайте се отблизо с “най-значимата компания, за която никога не сте чували”. Можете да научите повече за Strypes тук.

Задайте своите въпроси към специалистите, които работят по проектите на ASML на [email protected].

Вижте кои са свободните позиции на компанията в DEV.BG IT job board тук.