*Текстът е предоставен от AMPECO
Както често се случва в живота, историята на AMPECO започва на път. През лятото на 2018 Орлин Радев и Мартин Спасов отиват до Германия. Идеята им е не просто да си купят електрическото BMW i3, но и да разберат какви са нерешените проблеми в електрическата мобилност. Оказва се, че не са никак малко, пътуването към България продължава 36 часа и е изпълнено с неволи, неработещи зарядни станции и отказани плащания.
Това затвърждава убеждението на двамата приятели за проблемите и предизвикателствата, свързани със зареждането на електромобилите. Те разбират, че има огромен потенциал за бизнес, който да запълни празнината между ентусиастите с електрически коли и зарядната инфраструктура.
Скоро след това Орлин посещава eMove 360, едно от най-големите търговски изложения за мобилност в света, с друг свой приятел – Стефан Иванов. На eMove 360 кристализира отчаяната нужда на компаниите, които произвеждат и инсталират зарядни станции, от интелигентен софтуер за управление. Софтуер, който да осигури безпроблемно зареждане и шофиране за крайните потребители.
„Бяхме заинтригувани и се захванахме да проучим какви решения се предлагат на пазара – никое от тях не отговаряше на нашите очаквания“, казва Орлин днес.
Той споделя впечатленията си със своя приятел от детинство – Александър Алексиев, с когото вече са стартирали общи компании. Проблясва искрата и идеята за AMPECO започва да се избистря. „От години си говорехме как един ден ще се захванем да създадем високотехнологичен софтуерен продукт. Моментът беше дошъл”, казва Александър.
Така Александър, Мартин, Орлин и Стефан обединяват усилия и през 2018 основават AMPECO. Те знаят, че за да успеят, им трябват безупречни разработчици и привличат за бизнеса двама от най-добрите софтуерни инженери, които познават — Венелин Горнишки и Борислав Борисов. Съоснователите на компанията стават шестима. На някого може да му се сторят прекалено много, но за AMPECO 6 се оказва магическото число. Особено, когато зад него стоят двама предприемачи с по 15 години опит в технологичната сфера, един гуру по продажбите и бизнес развитието, и трима изключително талантливи софтуерни инженери.
Така се получава екип, който има потенциала да създаде платформа за управление на зарядни станции за електрически автомобили, а и да я наложи глобално.
От 2018 до началото на 2020 екипът на AMPECO работи по изключителния си продукт и започва да трупа международни клиенти. Траекторията е само нагоре. Започва подготовка за инвестиционен рунд. И тогава светът затваря.
Агресивни в пандемията
Ковид-19 спира всичко. В локдауна клиентите на AMPECO замразяват плановете си. На основателите на фирмата, пандемията пък дава възможност да огледат ситуацията и да планират бъдещето. Опциите са много, но те взимат най-рискованата.
„Представихме си какво бихме направили, ако бяхме набрали нужното финансиране, разказва Орлин. И после направихме същото. Наехме още хора, станахме по-агресивни в продажбите и маркетинга. Решихме бързо да изхарчим каквото имаме, и ако ще се проваляме, нека да е скоро. Е, не се провалихме”.
Откровеността и ясната визия се отплащат. Основателите на AMPECO казват на всички кандидати, че заплатите са сигурни само за няколко месеца. Въпреки това в компанията се влива много свежа кръв, AMPECO се удвоява още през първата година от пандемията и в момента за компанията работят близо 50 души. В крайна сметка огромният потенциал на сектора и посветеността на екипа надделяват над несигурността.
Днес AMPECO успешно разработва софтуерна платформа за управление на зарядни станции за електрически превозни средства, която се използва от едни от най-големите играчи на глобалния пазар. Компанията продава продукта си на мултимилиардни фирми, а в момента софтуерът на AMPECO е в основата на работата на над 15000 зарядни станции в целия свят. Екипът в София решава трудни задачи, но и удовлетворението да подпомага бъдещето на електрическата мобилност е голямо.
Работната среда
Много фактори допринасят за успеха на AMPECO, но решаващи са структурата на разработващия екип и следването на правила за добри практики.
За разлика от много други компании, където екипът е смесица от специалисти на различни нива и умения, в AMPECO работят само опитни програмисти. Екипите са организирани без тийм лийдове и се прилага т.нар. pair programming, при който задачите се разработват от двойка програмисти.
За съоснователите е важно, че в България развиват продукт, който предопределя по-зеленото бъдеще на планетата, а и захранва смяната на парадигмата в мобилността и енергията.
„Няма друга IT компания в България, която да решава такива проблеми. Това означава, че човек, работейки тук, след пет години ще бъде част от онзи рядък 1% с опит в тази индустрия у нас”, казва Стефан Иванов, CRO на AMPECO. Нещо повече, създавайки голямa технологична компания, със силни корени в България, основателите се надяват да вдъхновят други фирми за е-мобилност да излязат на пазара.
„От самото начало сме с желанието и представата, че създаваме компания, която ще отваря врати и ще прокарва пътя за други. Toва е силно заложено в ДНК-то на AMPECO от самото началото ”, казва Орлин Радев.
Какво следва?
През 2022 AMPECO ще се фокусира върху разширяване позициите си на американския пазар и налагане на компанията, като глобален доставчик на интелигентен софтуер за зарядни станции. Очаква се екипът да се разрасне от 50 на 120 служители до края на следващата година, за да осъществи амбициозните си планове за растеж.
Eкипът програмисти, около CTO-то Александър Алексиев, ще имат ключова роля за този растеж. Да, днес, три години след епичното прибиране на Орлин Радев и Мартин Спасов от Германия, зарядната инфраструктура в Европа е доста по-стабилна, но истината е, че секторът е в самото начало на своето развитие.