+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

70-34 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Кои ще са топ 10 на най-търсените умения и професии до 2025г.?

*Текстът е предоставен от Adecco Bulgaria, автор: Ирина Йончева

Пандемията от COVID-19, преходът към зелена икономика, и технологичният напредък промениха изцяло начина ни на работа. Те направиха дигитализацията от съществено значение за развитието на всеки бизнес, а дигиталните умения като задължително условие за кариерното развитие на служителите. Докладът на World Economic Forum’s Jobs Reset Summit, предвижда, че до 2025 г. хората и машините ще работят същото количество часове. Автоматизацията ще измести или модифицира около 85 милиона работни места – предимно там, където преобладават ръчни и рутинни, повтарящи се задачи.

„По-важно от всякога е хората да осъзнаят, че собственото им развитие зависи основно от тях самите. Повишаването на квалификацията и преквалификацията са отговорност както на компаниите, така и на служителите. Нуждата от масово повишаване на квалификацията по отношение на дигиталните умения беше потвърдено и от глобалното ни проучване Resetting Normal. В него 69% от анкетираните, 14 800 респонденти от 25 държави, споделят, че искат допълнителни възможности за надграждащо обучение в тази област“, коментира д-р Ирина Йончева, HR директор на Adecco България.

Какво се случи на IT пазара у нас през последните 2 години и има ли промяна в търсенето на специалисти със специфични умения?

Ирина Йончева

Експертите от Adecco България споделят, че преди появата на COVID-19 и в първите няколко месеца на пандемията най-търсените специалисти са били програмистите, DevOps и QA инженерите. От средата на 2021 година обаче, те наблюдават ръст в търсенето на експерти във всяка област на информационните технологии. Все по-често сред запитванията на техните клиенти са нуждите от наемане IT бизнес анализатори, IT проектни мениджъри, експерти в киберсигуността, системни аналисти и дори роли като CTO и мениджъри на софтуерни екипи, които преди кризата компаниите успявали лесно да намерят сами. Едновременно с това от Adecco България отчитат, че поради несигурността, породена от пандемията, нагласата за смяна на работното място е била доста ниска през 2020 година. Интензивността на пазара се завръща с пълна сила още през миналата година, като потенциалните кандидати отново връщат силната си роля в преговорите. Те се стремят да договорят възможно най-добрите условия, за да компенсират евентуални неудобства от смяна на работното място. Това е и причината заплатите в сектора да растат с между 5 и 15% на годишна база.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

На база на съществените промени на пазара на труда, които настъпиха през последните години в глабален мащаб и засилената дигитализация на процесите, HR експертите от Adecco Group прогнозират, че познания в следните десет сфери ще бъдат най-търсените към 2025 г.:

• Анализ на данни и облачни услуги (облачните услуги вървят ръка за ръка с анализа на данни, а работните места в облачните изчисления варират от архитекти и разработчици, до учени по данни)

• Изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML)

• Анализ на масиви от данни (Big Data Science)

• Дигитален маркетинг и разработването на стратегии в тази област

• Автоматизация на процесите

• Бизнес развитие

• Дигитална трансформация

• Информационна сигурност (включително киберсигурността)

• Разработка на софтуер и приложения (UX/UI, блокчейн програмиране)

• Интернет на нещата (IOT)

Въпреки това, най-търсените професионални способности са комбинация от твърди и меки умения. Така че, освен технологични познания, списъкът включва още:

• Способност за разрешаване на проблеми;
• Емоционална интелигентност – умение да разбираш себе си и другите;
• Предприемачество и поемане на рискове;
• Гъвкавост и адаптивност;
• Нетуъркинг;
• Поддържане на психично здраве – справяне със стреса, депресията и тревожността.