+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

110-57 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Петър Петров, AWS Practice Lead в Адастра България: AWS – предизвикателства, предимства и развитие с технологията

*Текстът е предоставен от Adastra Bulgaria

Предизвикателствата от бизнеса, свързани с данните

Съвременният свят е бърз. Има ли някой, който да се съмнява в това? Всички сме свидетели с какви скорости се променят нещата днес и това не е заради самия свят. Технологиите са тези, които позволяват света вече да е по-динамичен и бърз. Тяхното развитие ни показва повече възможности за промяна. Осветява кътчета, които не са били видими доскоро. Дава ни възможност за по-смели и по-успешни бизнес решения…

В основата на всяко бизнес решение стоят данните

Светът генерира данни откакто съществува, но днешните технологии дават възможност да регистрираме тези данни в мащаби, несъизмерими с мащабите, например от само няколко десетилетия назад. Само за последната година ние, хората, сме генерирали повече данни от предходните няколко години сумарно. Съответно трябват и технологии, които да обработват бързо и качествено информацията и след това да ги анализират, за да достигнем до бизнес смисъла и да превърнем тези данни в информация.

Разрастването и бързото развитие на технологиите се случва на всяко ниво. Хардуерът става по-бърз и с по-голям капацитет. Транспортните среди също става по-бързи. Възниква необходимостта от по-голяма достъпност на данните. Вече има възможност процесите по изчистване, обработка и анализ да са отдалечени от мястото на възникване на данните. Визуализацията и консумирането на информацията също поставят нови изисквания за достъпността по всяко време и от всяко място.

Заедно с казаното до тук, винаги стои въпроса за сигурността на целия процес. За всеки бизнес е важна конфиденциалността. Защитата на информацията от всякакво естество се нарежда на ключово място при проектирането на процесите и приложенията, които ги обслужват. Множество регулации и стандарти са създадени, за да гарантират спазването на изискванията на бизнеса за сигурност в днешно време.

В неотдавнашното минало решенията се вземаха основно на базата на анализ върху вече минали ситуации, решения и резултати. Стандартният Data Warehouse все още заема основно място в тази област, но с една малка промяна. Data Warehouse бе обогатен с полу-структурирани и неструктурирани данни и се появиха нови решения – Data Lake и Data Lakehouse. Компаниите вече искат да вземат решения на момента, докато клиентите им са все още в магазина или на сайта. Streaming data и real-time или near real-time обработка позволяват това. Възможностите на Predictive analysis правят възможен един вид поглед в бъдещето, което провокира сериозен интерес.

Освен това, бизнесът днес не само иска да прави всичко това, но иска да го прави по колкото се може по-ефективен начин – по отношение на гъвкавост, иновативност и цена.

Предимствата на AWS
Петър Петров, AWS Practice Lead

Стартирайки през 2006г. Amazon Web Services (AWS) трайно следва пътя на лидер в предлагането на cloud услуги. Наред с останалите си конкуренти, AWS предлагат платформа, която задоволява възможно най-много от изискванията на компаниите за събиране, обработка и анализ на всякакви възможни данни и превръщането им в бизнес информация. Модулният принцип на услугите позволява да се реализират много разнообразни проекти и решения.

AWS e платформа, която постоянно реализира промени и подобрения в услугите си. Основната причина и двигател на промените в платформата е самият бизнес. Когато възникне бизнес необходимост, AWS разработват услуги, които да помогнат на бизнеса и да му предоставят решение за удовлетворяването на тази нужда. Лично аз вярвам, че това е най-правилата посока за развитие на cloud технологиите в наши дни.

Ключови преимущества

Мога да отбележа някои от ключовите за AWS преимущества, а именно:
cost-efficiency (pay as you go) – заплащат се само услугите за времето, което са използвани, което значително намалява капиталовите разходи;
scalability – лесно хоризонтално и вертикално мащабиране на ресурсите в зависимост от натоварването;
reliability – наличността на услугите тук е 99%;
shared security model – позволява надеждност и гъвкавост при осигуряването на сигурността на процесите в облака.

Партньорска мрежа

Освен технология и услуги от най-високо ниво, AWS инвестира и в развитието на партньорска мрежа – AWS Partner Network (APN). Това е мрежа от партньори, които разполагат с нужната експертиза и подкрепа от страна на AWS, които помагат на бизнесите да започнат своя „cloud journey“, подпомагайки ги с опит. По лично мнение, това е много добро място за споделяне на идеи и знания, както и да се обсъждат различни решения. Мое основно вярване е, че споделянето на знания е в основата на добрия екип, който се явява основата на успешния проект. А успешния проект е в основата на успешен бизнес. Adastra е част от тази партньорска мрежа и с удоволствие участва в много инициативи на APN.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
Актуални тенденции

Много често се наблюдава желание от страна на нашите клиенти да преместят текущите си приложения, работещи в тяхна среда, към облака. Такива задачи спадат към миграционните проекти. В някои от случаите се търси директно преместване, без да се променят технологии или бизнес логика. Основният плюс за бизнеса тук е по-ниската цена, която той заплаща за инфраструктурата и поддръжката й във времето. Можем да отбележим, че тук бизнесът не се възползва от всички възможности, които AWS предлага. В други ситуации се прави преместване, но част от функционалността се променя, за да се възползва новото решение от възможностите, предлагани с по-нови технологии. Тук, с неголеми инвестиции от страна на бизнеса за разработка, освен намалените разходи за инфраструктурата, има възможност да се подобри например бързодействието.

Наблюдава се една тенденция да се разшири Data Warehouse идеята и да се добави към Data Lake. Основната разлика е в типа на информацията, която се съхранява, обработва и анализира и в двете решения. Докато в Data Warehouse се съхраняват структурирани данни и говорим за дескриптивен анализ на вече минали събития, Data Lake вече обхваща и полу-структурирани и неструктурирани данни и е много добра основа за изграждане на Advanced analytics модели, които отговарят на въпроси като: „Какво е вероятно да се случи в бъдеще?“ или „Как можем да реагираме адекватно на бъдещо събитие?“. Със широката си гама от хранилища на данни (например NoSQL, graph или time-series бази данни) AWS дава възможност данните да бъдат съхранявани и управлявани по най-ефективен начин спрямо тяхното естество.

Гъвкавостта при ползването на AWS услугите позволява иновативен подход при създаване на нови продукти, решения, процеси или бизнес модели. Компаниите все по-често се обръщат към streaming data flows, IoT, predictive analysis.

Потоците от данни са още една област, към която бизнесът проявява интерес. В наши дни термина „Internet Of things“ добива все по-голяма популярност. Мога да кажа, че интересът е от съвсем малки проекти, като например проект за Умна къща, до големи производствени решения, следящи процесите с десетки хиляди сензори. Такива потоци от данни не само ни дават възможност да имаме пълна картина на състоянието на всеки един етап от процеса, но и с помощта на AI да се правят прогнози за работоспособността или евентуални аварии, като се търсят взаимовръзки в целия поток от информация. Развитието на мобилната мрежа за пренос на данни дава възможност все повече обеми от данни да бъдат прехвърляни от нестационарни обекти. Достъпността на облака, от друга страна, много лесно може да събира тези данни и да извърши съответните анализи почти в момента на възникването им. Това дава съвсем друг поглед на възможните бизнес решения.

Развитие с AWS в Адастра България

Адастра България, като част от Adastra Group, е фокусирана върху неограничените възможности, които cloud услугите предлагат. В днешни дни няма бизнес област, която да няма нужда от дигитализация или нов поглед на процесите. Ние не се ограничаваме с определена индустрия или конкретен проект, което води и до различни проектни възможности за нашите консултанти с технологията. Към момента си търсим още нови колеги, които да имат познания по бази от данни, да са писали на някакъв програмен език (примерно: Python) и да имат опит с технологията или поне да имат желание да се развиват с нея. Най-важното за нас е колегите, които да искат да се занимават с AWS, да притежават отворен поглед за всяка нова възможност и да им харесва, това което правят. Като част от подготовката за работа с AWS при нас се използват различни методи за добиване на знания и възможности за различни сертификации. Основната ни цел в работата ни е не само да решим конкретен казус или задача на нашите клиенти, но и да предложим различни варианти, както за оптимизирането, така и за развитието на идеите на бизнеса. За тази цел ще поставя в центъра основната дума, която работи за нашия успех, а именно Екипът.

Какво е нужно да има един Eкип?

Любопитни хора, отворени за нови идеи и знания.
Това е нещо, което помага на добрия екип, за да се развива. Технологиите се усъвършенстват постоянно и бързо, затова е важно да сме в крак с тях, да знаем какво могат да предложат. Обучението ще подкрепи тези хора със знание. Тук ще отбележа, че практическата част е доста важна според мен. Това помага да генерираме идеи за използването на технологията. Всички тези принципи са залегнали във вътрешните ни обучения в Adastra Academy.
Подкрепата между колегите в екипа също е важна.
Стараем се да насърчаваме колегите да си споделят, да дават идеи, без да се притесняват от това дали ще са правилни техните предложения или не, защото никога не знаеш от къде може да дойде най-доброто решение, а и когато има комуникация, нещата винаги стават по-лесно.
Споделяне на знания и опит.
Споделянето на знания допълнително помага в израстването на колегите. Винаги се опитваме екипите ни да са изградени от колеги, които са на различно ниво на усвояемост на технологията. Всеки по пътя си трупа опит, прави грешки и ги поправя. Вярвам, че именно споделянето на опита стои в основата на всеки „best practice”, който някъде сме забелязали.

Но най-важното е човек да върши работата си с удоволствие…