+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

111+14 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Accenture реализира проект на SAP за кръгова икономика

Accenture и SAP са компании, които си партнират на глобално ниво от над 10 години, а през 2021 българският офис на Accenture заема ключова роля в разработката на SAP Responsible Design and Production (RDP) продукт. Тази co-development инициатива цели премахването на отпадъци и намаляване на замърсяването, циркулирането на продукти и материали и регенериране на природата. Всичко това е част от главната мисия за създаване на устойчива кръгова икономика, в която Accenture силно вярват, защото в нея „нищо не се губи и всичко има стойност“.

Сферата, за която се развива решението, екипът определя като изключително нова, без ясно изградени процеси и установени практики, които да се следват. Затова приемат предизвикателството да проправят път в тази посока, а това прави работа им още по-вълнуваща и значима.

За да научим повече за продукта и неговата разработка, се срещнахме с едни от водещите хора в екипа на Accenture, допринесли за реализирането на RDP – Ирина Тончева, Product Оwner, Светлин Халваджиев, Delivery Lead Responsible Design and Production и Васил Косев, Development Architect.

„Едва 9% от материалите в производството се рециклират, ние променяме това“
Светлин Халваджиев

През февруари тази година българският екип на Accenture и SAP започват активна работа по RDP решението, а още през август излиза негова бета версия, предвидена за малък и добре дефиниран брой от потенциални клиенти. Решението се изгражда във взаимодействие с най-големите бизнес играчи на световната сцена в индустрията за пакетирани стоки и помага на производителите да управляват своите задължения, спрямо съществуващите регулации, контрол, разход и отчет на използваните материали за опаковане. „RDP събира данни от различни на брой системи, изчислява такси и плащания, измерва метрики на ключови индикатори на ефективността, дава тази ценна информация за самите опаковки и материали, и най-важното – поддържа това регулаторно отчитане, което е основна част на системата,“ обяснява Светлин и допълва, че линейната икономика, където се следва моделът take-make-waste, е на своя предел, а светът има отчаяна нужда от по-добро управление на ресурсите.

„Всяка година човечеството използва все повече ресурси, отколкото самата планета може да произведе. Това са близо 100 млн. тона материали като цимент, текстил и пластмаса, които се консумират от нас. Само 9% от тях биват връщани обратно в употреба и се рециклират“. Именно поради нуждата от тази промяна се създава решението, за да бъде то в помощ на кръговата икономика – там, където устойчивостта е от основно значение.

През ноември първата версия на продукта е официално достъпна за всички бизнеси, а това става възможно заради лесното сработване между експертите на SAP и Accenture. Българският екип споделя, че плановете и целите им са да продължават да се развиват. Част от допълнителните функционалности, към които ще се целят в бъдеще, е чрез него производителите да получават допълнителна информация за това как да променят дизайна на продуктите и опаковките, за да включват повече преизползваеми материали и суровини.

„Използваме много и различни технологии, а това прави нещата по-интересни“
Васил Косев

За разработката на подобно решение, изборът на технологии може да се нарече само по един начин – широкоспектърен. Въпреки това, Васил споделя, че най-основно се използват Java и облачната платформа на SAP, която партньорът предоставя, както на своите разработчици, така и на клиентите си. „Като framework сме избрали Spring и Spring boot, но са намесени и Maven, както и Node.js, което прави нещата много интересни,” усмихва се Васил, докато разказва.

Той ни обяснява какво се случва и във frontend частта. „Всеки, който е запознат с продуктите на SAP, знае за тяхната дизайн система Fiori, която е базирана на технологични и индустриални стандарти, залагащи на HTML5, CSS3 и всичко най-ново.”. Според него, едно от вълнуващите неща в разработката на проекта е, че използват най-новите технологии, което прави работата още по-интересна, а и всеки ден научаваш нови неща. „Отделно използваме и по-специфични неща част от тяхната облачна платформа – SAP Business Technology Platform, която е много интересна и голям хит в момента на пазара, също прилагаме и някои техни вътрешни имплементации,“ допълва Васил.

За да изградят изцяло нов продукт с поетапно развитие, екипът не разполага с лукса „време“, за да обмисля всеки компонент и малка крачка. Въпреки, че имат бизнес визията и посока на развитие, се налага да вземат огромен брой решения на момента.

„Технологичният аспект е входна точка за всичко, което правим под формата на предварителни проучвания и дизайни, но те стигат само до едно ниво, всъщност по време на имплементацията някои от нещата се оказват трудно постижими и не са за конкретния случай, който ние разработваме, така че правенето на нов продукт като цяло е едно голямо технологично предизвикателство, защото ти нямаш всички отговори в началото и доста неща се разрешават в движение“, обяснява Светлин.

С всички технологични имплементации и казуси, екипът е приел предизвикателствата като неизменна част от своето ежедневие. „Това, че работим в средата на SAP също е предизвикателно, тъй като те имат своя начин за писане на софтуер и за организирането му. От друга страна пък, ние сме работили по най-различни проекти, в най-различни сфери и бизнеси, и това налага всеки ден да се справяме с въпросителни, които не са тривиални и познати,“ уточнява Васил.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …
„Нужен е перфектен синхрон, за да сглобим успешно пъзела“

Освен предизвикателствата, свързани с технологиите, екипът е срещнал и немалко други, отнасящи се до организационните дейности. Един от най-трудните моменти за Светлин се оказва края на 2020 година, когато още работата по решението не е започнала, моментът, в който трябва да се събере точният екип с над 20 различни специалисти. „В периода от ноември 2020 до февруари 2021 трябваше да работим много здраво за събирането на правилния екип. Радвам се, че компанията и колегите ми помогнаха изключително много за това“.

Ирина Тончева

В проекта участват няколко екипа, които са разпределени в четири различни държави, като работата и отговорностите им са сортирани спрямо различните функционални модули – съставни части от продукта. Всеки екип отговаря за един или няколко модула, а това налага много честа синхронизация между всички. „Когато доставяме съответната версия, е нужна доста добра стиковка между отделните екипи, трябва успешно да сглобим парчетата от пъзела, който паралелно сме разработили. Има съвсем малко изчакване на конкретни зависимости между разработките на екипите, но най-общо имплементирането на различни функционалности се извършва едновременно. Доста предизвикателно е накрая, когато всичко се сглоби, да тръгне безпроблемно като един общ работещ продукт,“ обяснява Ирина.

В този процес на синхронизация, ролята на Ирина, като Product Owner, е от голямо значение. Всеки един от екипите разчита на собствен специалист на тази позиция, като от тях зависи гладкият процес за сглобяване на различните модули на продукта. Ролята им се оказва основна точка за контакт на цялата разработка и пълната комуникация се случва благодарение на тяхната работа.
Екипите, работещи по продукта, са изцяло end to end организирани, защото въпреки че различните модули са раздадени по екипите, всеки модул сам по себе си е като отделен малък проект. Освен ролите на Ирина, Светлин и Васил, в проекта участват и програмисти, QA и DevOps специалисти, както и хора, отговарящи за UI/UX частта.

Регулации, мониторинг и повече рециклируеми материали – амбициозният план за бъдещето

Създаването на RDP решението е само първата стъпка към това, което предстои да се случи. Екипът предвижда регулярни доставки, като всяка една от тях ще надгражда продукта, а тези подобрения ще се случват в две посоки: „От една страна искаме продуктът да подпомага нашите клиенти при декларирането и отговарянето на критериите, които различните регулатори във всяка държава имат. Стартирахме с няколко държави, но идеята е обхватът да се разширява и с всеки един изминал рилийз, продуктът да покрива все повече регулации за различните страни и ни предстои много работа за това. Другата важна посока е създаването на нови функционалности. Те ще надградят продукта така, че клиентите ще могат да правят прогнози и анализ на материалите, които са необходими за производството, както и мониторинг на това, което е изразходено. Това би помогнало много на организациите да вземат правилните решения на по-ранен етап на база различни метрики, за да имат по-добри резултати в края на годината,“ разказва Ирина.

Васил допълва, че предстои и много интересна работа, фокусирана върху опаковките и материалите. „Текстилът и електронният отпадък са едни от големите предизвикателства в момента, особено електронният отпадък. За обработката на интегрални схеми, дънни платки и всички други, които потребяваме ежедневно, се използват много “мръсни” технологии. Въвеждането на този отпадък в една цикличност ще реши много проблеми“. Освен всичко това, в бъдеще е предвидено продуктът да дава решение и за батериите, чиято употреба нараства с настъпването на електрическите автомобили.
Оказва се, че работата по SAP RDP, за по-малко от година, дава много смисъл и ентусиазъм на членовете на екипа, за това, че буквално променят околната среда. Васил споделя, че много по-силно впечатление му прави разхищението на опаковки, а поглеждайки отстрани работата си, се чувства горд от това, че създават нещо наистина страхотно.

Светлин пък не крие задоволството си от това, че развиват продукт, в сектор, който тепърва набира скорост. „Радвам се, че се занимаваме с устойчивост още преди това да стане супер модерно, и се надявам да останем пред вълната. За мен е изключително значимо да правиш продукт, който адресира над 400 съществуващи световни регулации, тъй като няма един глобален стандарт. Да правим решение, което няма еквивалент на пазара към момента, е възможност, която трябва да се грабне тук и сега. Целта на Accenture и SAP е да развиваме функционалностите на продукта колкото се може повече, така че да заеме силно място в тази пазарна ниша.“

Ако искаш да бъдеш част от технологичната вълна и да работиш по проекти, стъпка преди другите, разгледай свободните позиции в Accenture тук.