+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

74-47 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Лицето на технологичните проекти със социална значимост – Accenture Bulgaria

В световен мащаб Accenture работи по различни проекти с обществена значимост и често участва в благотворителни инициативи. Това е посоката, в която влага много ентусиазъм и българският офис на компанията.

Accenture Technology Bulgaria имат реализирани няколко про боно проекта за периода от 2018 насам, като не спират да търсят нови хоризонти за осъществяване мисията да правят добро.

Никита Овсянников

„Искаме да помогнем не само за глобални проблеми, свързани с равенството между хората или глобалното затопляне, а и с много по-специфични теми, характерни за малките общества“, коментира Никита Овсянников, Application Development Senior Analyst в Accenture Technology.

Начинът, по който се избират организациите, за които се създават такива проекти е различен. Поради разпознаваемостта на Accenture, като компания със социална отговорност, често клиенти и партньори сами търсят съдействие от тях за конкретна кауза. В други случаи Accenture Technology Bulgaria са тези, които избират крайната цел и участват във вътрешни конкурси за финансиране, организирани на глобално ниво.

IT кауза за повече тех кадри в сектора

Да допринасяш за IT бранша означава много, и ние в DEV.BG го разбираме напълно, създавайки Job Board за общността, съдържащ единствено технически роли. Accenture също разбират нуждата да помагат и виждайки недостига от кадри на българския IT пазар, решават да променят това. Така през 2018 компанията реализира академията „Jump to IT”.

Борислава Владимирова

Инициативата цели, както да предостави нужните специалисти на сектора, така и да помогне на хора, без технически познания, но с желание за промяна на професионалната реализация. „За участие в програмата се заплаща символична такса и в нея се включват хора, които нямат никакъв IT опит или познания. В нея може да срещнете счетоводители, адвокати, артисти. След преминаване на обучението ние не взимаме тези кадри директно при нас, те могат да кандидатстват навсякъде, където поискат и това се прави целенасочено, за да сме в помощ на бранша,“ обяснява Борислава Владимирова, Corporate Citizenship Lead в Accenture Technology.

Глобалната политика за социална отговорност на Accenture помага за създаването на Jump to IT, като идеята печели спонсориране и е изцяло създадена със средства на компанията. Партньори при реализацията са Skills Assembly, които използват професионалното обучение на център за обучение ITCE. Чрез съвместно разработена програма за академията Обучителният център е въвлечен в теоретичната подготовка, а гост-лектори от Accenture имат задачата да предадат своя практически опит на кадрите.

Преди месец приключва успешно и третото издание на академията, а организаторите не губят време и вече работят по подготовката на следващото. „В първата академия участваха 15 човека, които се обучаваха за QA, след завършването ѝ 13 от тях веднага си намериха работа. Това беше курс с наистина висока успеваемост“, спомня си Борислава.

С второто издание форматът се разширява, като обученията са за QA и Front-end, а участниците са вече 30. Въпреки това, за третата поред академия, Accenture решават да запазят само QA обученията, с цел да бъдат по-концентрирани и полезни за хората.

„Решихме да се съсредоточим върху нещо, което със сигурност ще работи за параметрите на нашето обучение“, казва Борислава и пояснява, че курсът е с продължителност от 3 месеца.

Изкуство в нули и единици

Освен в помощ на IT средите, Accenture Technology Bulgaria откриват още много сфери, в които има нужда от подкрепа. Така се ражда идеята за Културама – проект на българската Фондация Културни Перспективи, за чието изпълнение отговаря Accenture.

Културама е модерна платформа, измислена с цел да намира и подкрепя българските таланти в сферата на изкуството, музиката и арт средите. „Чрез Културама, децата и възрастните, част от българската сфера на изкуството, ще могат да се свързват помежду си или да търсят финансова подкрепа чрез стипендии. В момента работим по изграждането ѝ и мислим как да предадем в 3D онлайн формат концертите и театралните представления. Предстои ни да покажем всичко това в бъдеще,“ обрисува в детайли Никита.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Екипът, разработващ проекта, е избрал платформата да бъде изцяло базирана в AWS Cloud, а технологиите, които използват са Java Microservices, като в зависимост от конкретната нужда се прилага със Spring. Front-end-ът е HTML CSS JavaScript с модерен CMS, който служителите от фондацията да могат да управляват в бъдеще.

„Близо десет човека от последната ни Java академия работят по този проект и сами разработват голяма част от него. Моята работа, като архитект и Technical Lead в екипа, е да им помагам и да направя дизайн на системите, но самото им изграждане е тяхна отговорност. По този начин хората от академията се сдобиват с реален клиент, истински проект и проблеми по реализацията му. Тук те придобиват много повече практически опит и за момента изглежда, че това много им харесва,“ разказва Никита.

Освен работата по Културама, Accenture осигуряват и част от стипендиите за творците, като по този начин се стремят да бъдат максимално полезни за развитието на артистичния талант в България.

„Най-вълнуващото в този проект е да знам, че някой ден един артист ще сбъдне мечтата си, благодарение на получена стипендия през нашата платформа. Чувството, че си бил част от всичко това е неописуемо. Радвам се, че с работата си имам възможност да получавам както опит от корпоративния свят, така и да оказвам положително влияние върху България и българската общност“, коментира Никита.

ДарПазар – как се дарява надежда

Един от вече завършените про боно проекти на Accenture Technology е сайтът ДарПазар, разработен благодарение на платформата на Drupal. В него могат да се открият продукти със социална цел, като всеки един от тях е обвързан с конкретна кампания. Така средствата получени от закупуването им, отиват за съответната кауза и при човека, създал продукта.

Сайтът е направен съвместно с Българския център за нестопанско право – обединение на социални предприятия, които използват платформата, за да промотират и продават изделията си. Това са малки предприятия, съставени от хора със специални нужни, а създаването на платформата им помага в две основни направления – осигуряване на работа и подпомагането им със средствата, от закупените стоки.

Ирина Тончева

„Платформата, която предоставихме дава възможност на всяко предприятие да управлява и актуализира информацията за себе си и продуктите, които произвежда. От една страна тя трябва да предлага такъв тип функционалност, за да могат социалните предприятия да работят с нея, а от друга – крайният потребител да има възможността за поръчка на тези продукти“, разказва Ирина Тончева, Business and Integration Arch Team Lead в Accenture Technology.

Ирина не крие, че предизвикателствата по този проект не са им липсвали. „Голяма част от хората в социалните предприятия нямат задълбочени технически умения и затова трябваше платформата да бъде много достъпна, с която всеки представител може лесно да актуализира информацията си. Това предизвика и търсенето на различен подход при работата от наша страна. Също така трябваше да изберем такъв тип платформа, която не изисква скъпа техническа поддръжка след приключване на нашата част по имплементирането, за да може всички придобити средства да се използват за каузите, а не за поддръжка на пратформата“, споделя Ирина.

ДарПазар става реалност през 2019 като стартира с 30 предприятия, представляващи стотици работещи хора в неравностойно положение. А Accenture Technology продължават да работят по платформата и да ги подкрепят в усъвършенстването ѝ.

„Благодарността, която получаваме от социалните предприятия, беше много мотивираща за мен. Това емоционално ни обвързваше да преживяваме и да бъдем съпричастни, както за всеки един успех, така и за пречките, които сме срещали по време разработката“, споделя Ирина за най-ценното от работата по про боно проекти.

Ако и ти предпочиташ работата ти по технологични иновации и проекти да допринася за обществото, разгледай свободните позиции в Accenture Technology Bulgaria тук.