Повечето IT компании се стремят да обучават своите кадри, а и да привличат нови. Какво се случва обаче, когато нямаш лимит на трейнинги, подобряване на умения или вид технология, които да затвърдиш или сертифицираш? Потенциалът се развива в най-пълна степен.
Това се случва в Accenture, където само за период от година (за 2019) компанията на глобално ниво влага близо 960 млн. долара във вътрешни обучения на специалисти. А сферите са най-разнообразни – лидерство, мениджмънт, нови технологии или преквалифициране.
„В организацията почти всяко обучение се одобрява, защото това израстване и подпомагане на хората е главнатата цел. По този начин кадрите успяват да се задържат и да се развиват в компанията,“ казва Никита Овсианников, който е Application Development Senior Analyst в Accenture.
Историята на Никита е много показателна за практиката на Accenture да развива млади таланти и да помага на хората си да сбъдват и най-смелите си професионални мечти. Той преминава през една от академиите на компанията още докато е студент, става част от екипа, а днес (почти 3 години по-късно) има няколко повишения зад гърба си и отговорности към различни проекти и департаменти.
„В университета ни обучаваха на високо ниво програмиране, но изключително теоретично и за мен Junior академията беше пътя, който трябваше да измина. Без опит и ноу-хау, не можех да вляза уверено в индустрията, а тази академия ми позволи да го направя,“ споделя той.
Всички разностранни интереси на едно място
Още когато е на 8, Никита започва да разработва игри със свой приятел, чийто баща програмист ги навигира в процеса. Това запалва у Никита страстта към технологиите, а амбициите му помагат да премине от Junior през Mid-level и да стигне до Senior Developer само за 2 години в Accenture. “Сега работя по проект, свързан със SAP технологии като използваме Java microservices и Spring. Екипите са два от около 10 души, като основното, което правим е да разработваме нови функционалности,“ споделя той, като уточнява, че това е само един от ангажиментите му в компанията. Също така се подвизава и като Recruitment manager за Java департамента и помага на колегите със сертифицирането за AWS cloud.
Преди да му бъде гласувано цялото това доверие и да поеме толкова отговорности, Никита среща и своите предизвикателства. Kогато стъпва на позицията Mid Developer съвсем неочаквано му се налага да менажира малък екип.
„Работихме с италиански клиент, но се оказа, че мениджърите от тяхна страна нямаха възможността да ни помагат, така управлението на проекта остана изцяло при нас. Тогава без никакъв опит трябваше да вляза в ролята на Team Lead. Почти не знаех какво правя, единственото, което знаех беше, че трябва да поддържаме високото качество, сроковете и развитието на екипа. Получих огромна помощ от мениджъра на Java департамента, a след първите няколко месеца и гладкото протичане на изпълнението, официално бях назначен на позицията Team Lead,“ спомня си той.
Никита влиза в ролята на архитект и Technical Lead за един малко по-различен и специален проект за него, чиято цел е обществено значима и с кауза – да подпомогне българското арт общество. „В момента работим върху платформа – Culturama, която ще помага на различни таланти за осъществяването на техните творчески планове. Там отговарям за дизайна на системите от нулата, както и за избора на технологиите. Ангажиран съм и с обучението на младшите специалисти, съставянето на екип, гарантирането на качество, връзка с клиента и най-вече връзка с нашия Product Owner, с когото коментираме какви нови функционалности искаме и и как ще ги направим“.
Junior академии или как се шлифоват диаманти
Една от основните задачи на Никита е да организира и поддържа Junior академията, с което помага на младши специалисти, в които припознава себе си на старта на своя професионален път.
Всяка година Accenture провежда поне една академия с технологическа насоченост към – Salesforce, Java, QA, RPA. Последното такова проведено обучение е за Java и завършва преди около месец, а компанията пораства с още 10 junior специалисти.„Академиите протичат за различен период от време, като това зависи от технологиите, някои са по един месец, други – по шест месеца. В моя случай аз преминах през Java академията, която беше за период от един месец, но в момента сме я удължили до два месеца, за да има повече време, както за теоретичния фокус, така и за възможността да се работи върху реален проект с истински клиенти.
Тази година дадохме възможността на колегите от академията да изградят изцяло арт платформата за партньора ни. Само за 1 месец те успяха да придобият опит освен с core Java технологиите, но и със CMS и FE платформи, AWS Cloud и сетъпа на инфраструктурата (сървъри, мрежи, секюрити настройките, Cloudflare) и devops. Този формат е изключително успешен, защото те вече имат поглед върху цялостната картинка на една платформа и даже и практическият опит в някои сфери,“ допълва Никита.
Всеки младши специалист може да стане част от академията, ако премине успешно подбора за участие. „Най-важното, което търсим, е качеството на човека и неговия характер. С удоволствие даваме шанс на хора с по-малко знания, но с желание за развитие. Възможно е през първите месеци този специалист да не се справя успешно, но знаейки, че е упорит и има желание, добрите резултати няма да закъснеят,“ казва Никита.
Първата стъпка в процеса на подбор и одобрение за участие в академията е провеждането на интервю с кандидатите, а всички одобрени и преминали обучението стават част от компанията, защото философията на организацията е такава – насочена към надграждането на специалистите.
„Политиката ни е да избираме начинаещи с малък опит, които да се шлифоват при нас. Да ги правим подходящи за Accenture, за нуждите на бизнеса, и да ги развиваме в насокатta, която те сами изберат. А тук всеки има достъп и възможност да се развива в най-разнообразни области,“ допълва Никита.
Да начертаеш път за кариерен растеж
От първия работен ден в Accenture всеки получава People Lead, който да му помага в кариерното развитие. Избирането на този ментор зависи от няколко фактора, като един от тях е локацията.
“В някакъв момент ще се върнем в офисите и е хубаво менторът и младшия специалист да са от един и същ офис, за да им е по-лесно да се срещат,” допълва Никита.
Друг важен фактор е менторите да работят със същите технологии и да са най-малко едно ниво над човека, който обучават. Компанията следи и за колко души отговаря един People Lead, за да се осигури достатъчно време за фокус върху всеки един от тях. Също така в политиката на компанията е заложена и идеята, че абсолютно всеки, който има желание, може да бъде ментор.
Всеки People Lead има различен подход, но традиционно е възприето срещите с него да се правят веднъж месечно, като целта е с тях да се следи не само професионалното развитие на човека, но и как той се чувства в компанията и дали е доволен от Accenture. В този период се създава и визията за кариерния път на новопостъпилия, като планът се коментира поне два пъти годишно и се преценява как да се доизгради или фиксира, спрямо постиженията и заложените цели.
„В моя случай, например, от първия ден, в който влязох в Accenture, казах, че искам да се занимавам с рекрутмънт. Знаейки това, Accenture са наблюдавали как се справям с проектите, колко свободно време имам и когато са видели, че имам достатъчно натрупан опит и проектите ми вървят добре, ми казаха, че ще мога да водя едно – две интервюта на седмица,“ разказва Никита.
Пресечната точка на обученията, гейминга и сериалите
Сумарно един човек в Accenture прави между 20 и 40 трейнинги за година, дори може и повече, ако има време и желание, тъй като компанията не поставя лимит за тях. В компанията има задължителни за всички служители обучения, които се провеждат веднъж на няколко месеца. Има и задължителни годишни трейнинги, които са свързани с конкретна позиция, било то сигурност, управление или друго по-специфично за технологиите.
Макар и първата ни асоциация със „задължителни“ да е скучни и досадни обучения, се оказва, че в Accenture нещата са доста по-различни. Първо, защото се правят на изключително високо ниво и от специалисти, доказани в цял свят, и второ, защото форматът има понякога е доста нетрадиционен.
„Обучението за сигурност е едно от любимите ми, защото Accenture направи сериал, напълно продуциран от компанията, показващ проблеми в областта и как могат да се разрешат. Реално човек не трябва да слуша лекции, а просто да си пусне епизод в конкретния период, когато излиза сериала и да го прегледа,” разказва Никита.
Друго обучение, свързано със сигурността пък е направено като компютърна игра, която позволява да се разкриват проблеми, свързани с фишинг атаки и да се преминават различни нива.
Освен задължителните обучения всеки може да избере такова в сфера, която харесва, или в която планира да се развива в бъдеще.
„Аз се фокусирах в развитието в Cloud технологиите, това за мен беше страст и реших да потърся какво има в Accenture за AWS cloud. След това успях да намеря и бюджет, който компанията отпуска за платени трейнинги и за сертифицирането в тази посока. Това всичко е част от огромната мрежа от обучения, които имаме вътре в организацията,“ обяснява Никита.
В компанията всеки може да получи възможност да се сертифицира, a вътрешната система съдържа хиляди обучения, като специално се правят обучения от Pluralsight и други платформи, съвместно с Accenture.
Освен вътрешните обучения компанията прави и стажантски програми за хора, които нямат никакъв опит, още са в университета или искат да се преквалифицират.
“В последната ни академия едно момиче от Salesforce департамента премина към Java, като част от академията. Тя имаше базови Java умения, взехме я в академията и започнахме да надграждаме. Идеята е да вземем хора с базови знания, да ги усъвършенстваме чрез практически опит,” казва Никита.
Друго голямо предимство, което Никита изтъква, е възможността да работиш по глобални проекти. Единственото, което е необходимо за това, е да се включиш в някой от вътрешните конкурси и да кандидатстваш, за да работиш към глобален Accenture проект. “Компанията е отворена към това да развие потенциала на всеки в исканата от него посока, просто трябва човек да е проактивен, да изяви желание, да пита и да се интересува. Тогава възможностите са безкрайни,” споделя той.
Ако и за теб пътят за развитие е изпълнен с много амбиции и мечти, можеш да ги реализираш като откриеш мястото си в Accenture – разгледай всички свободни позиции тук.