*Текстът е предоставен от The Recursive
Иноватори, които се финансират сами. Не се притесняват да скочат в непознатото. Имат дълбока вътрешна мотивация. И обичат динамиката.
Така Георги Спасов, съосновател на българския стартъп за разработка на блокчейн и DLT (distributed ledger technology) решения, LimeChain, описва своя екип.
“Обичам да разказвам историята на LimeChain на всеки кандидат, когото интервюирам”, казва Спасов. “За нас иновацията винаги е идвала на първо място и още от самото начало страстта ни беше да разработваме високотехнологични проекти, които са на гребена на вълната. Това, което ни вдъхнови да основем компанията беше гладът за повече иновации, като и до ден днешен това е част от ДНК-то на LimeChain”, добавя той.
Четиримата основатели на LimeChain Николай Тодоров, Кристиан Веселинов, Георги Спасов и Владислав Иванов стартират бизнеса си през 2017. Идеята им е да построят компания, различна от традиционните компании за техническа поддръжка в страната. Държат тя да се отличава с култура, която е привлекателна за младите таланти. Тъй като и четиримата съоснователи на LimeChain са имали предишен опит както в корпоративните, така и в стартъп средите, общата им цел е да обединят най-доброто от двата свята.
През последните четири години, блокчейн стартъпът успява да разшири отбора си с повече от 50 души, да завърши повече от 100 проекти и достигне до 100% растеж на годишна база без никакви външни инвестиции.
“Бяхме част от първия бум на блокчейн технологията през 2017, така че можехме лесно да разраснем екипа си до 20 души за по-малко от половин година. Вместо това, ние избрахме да разширяваме компанията бавно, но целенасочено. Причината не беше това, че не можехме да си го позволим, а че първо искахме да създадем силна култура”, изтъква Спасов.
Иновацията е на първо място
Съоснователят на компанията споделя, че често асоциира екипа си с магеланците, защото и те по същия начин посрещат нови предизвикателства всеки ден и често се впускат в незнайното, за да отговорят на своята вътрешна нужда за иновации.
“Чувството е същото, като това на моряците, които откриват ново парче земя. Предизвикателствата и упоритостта, свързани с едновременното разрешаване на проблем и създаването на нещо изцяло ново, са неизменна част от иновационния процес. Иновацията се случва, когато хората успеят да преодолят тези трудности и да си позволят да мислят извън очертанията. Това е процес, за който няма шаблон”, допълва той.
Според Спасов усещането за динамика и гордостта от това да стигнеш някъде, където никой преди теб не е бил, определят иновацията, която се случва в екипа от магеланци на LimeChain. Те я възприемат като усещане и като начин на мислене, и тя се случва на всяко едно ниво в работния процес – от писането на код до дизайна на системите.
“Често се налага да разрешаваме сложни програмни предизвикателства, използвайки напълно нетрадиционни методики. Понякога това се случва като сменяме основния програмен език, за да използваме друг по-подходящ за съответната цел”, обяснява Спасов. Екипът работи динамично и всекидневно взима важни решения, експериментира и е в готовност да действа веднага, щом се натъкне на проблем.
Над какви проекти работи LimeChain?
LimeChain е първата компания, която става главен разработчик на една от най-известните блокчейн мрежи, Hedera Hashgraph, и изгражда един от първите блокчейн фреймуъркс за умни договори върху Етериум мрежата. Стартъпът е признат като експерт по блокчейн въпроси от Европейската комисия и работи с институцията по изграждането на Единната дигитална идентичност на ЕС, която да е базирана на блокчейн. В момента екипът работи активно по 14 различни проекта, които включват разработката на DeFi продукти и дигитални портфейли за криптовалути, както и блокчейн консултиране и разработка на умни договори.
Трите основни услуги на компанията са създаването на децентрализирани приложения, изграждането на блокчейн мрежи и консултирането на бизнес клиенти за това как блокчейн технологията може да им помогне да разрешат проблемите си и да оптимизират процесите си. LimeChain консултира големи интернационални компании като Procter & Gamble, Raiffеisen Bank, както и стартъпи като Propy. С P&G българският блокчейн стартъп е теставал дали децентрализираните технологии могат да помогнат на корпорацията да управлява отношенията с техните субконтрактори. Заедно с PwC, LimeChain работи по пилотен проект за създаването на трансгранична децентрализирана мрежа за целия ЕС, която да доказва произхода на вносните стоки и да определя дали те подлежат на такси.
Децентрализираните приложения, които LimeChain разработва, са базирани на умни договори, като например DeFi приложения и NFTs. Един от първите им проекти е приложение, което позволява на потребителите да запазват своите идеи върху блокчейн мрежата, за да ги “патентоват” и да могат да докажат тяхната автентичност. В момента LimeChain работи с компанията, която разработва първия глобален децентрализиран капиталов пазар, AllianceBlock, като предоставя на екипа различни DeFi инструменти. Друг активен проект, е Universe XYZ, който цели да помогне монетизирането на дигитално изкуство.
За изграждането на блокчейн и подобни на блокчейн мрежи, LimeChain си партнира с компанията Hedera Hashgraph. Заедно разработват изцяло нова мрежа с голяма изчислителна мощ. Екипът на LimeChain работи и с някои от най-големите инфраструктурни криптопроекти, като например The Graph на Ethereum. The Graph наблюдава мрежата и агрегира отделни събития, за да предостави на разработчиците информация в готов за използване формат. Polkadot, една от най-популярните блокчейн компании в света, също си партнира с LimeChain, за да използва различни инструменти, които да улеснят работата на разработчиците.
Екип от магеланци и блокчейн експерти
Спасов споделя, че хората, които успяват да се впишат в екипа на LimeChain, са най-мотивирани от чувството за принос и значимост и разнообразната работа. Работейки по въздействащи проекти, служителите чувстват, че допринасят с нещо смислено за обществото и за собственото си развитие. Чувстват се и горди, че са успели да преодолеят трудностите и да намерят решение на даден проблем. И накрая, мотивирани са от разнообразието, което им предлага работата в LimeChain, тъй като те всекидневно използват различни нови технологии и методи.
Има няколко тренировъчни пътеки за въвеждането на новите служители в работните процеси. Те гарантират, че всички в екипа са оборудвани с уменията, необходими за конкретен проект. „Често се шегуваме с HR отдела ни, че LimeChain е образователна институция. Това е така, защото хората, които идват при нас, не идват с напълно развити умения. Ние не вярваме в така наречената „tech as a religion“ максима, според която хората трябва да бъдат избирани въз основа на специфични технически познания или програмен език“, споделя Спасов.
Причината за това е, че всичко, което правят, е свързано с използването на много нова технология, която малко хора са имали шанс и причина да научат предварително. Когато става въпрос за наемане на нови таланти, tech stack-а не е приоритет за компанията. Основното качество, което търсят при кандидатите, е те да могат да мислят по децентрализиран начин.
„Всеки служител преминава през тренировките и започва от нулата, така че няма смисъл да се търси специфичен tech stack. Има обаче някои езици, които използваме по-често при разработването на проекти и това са JavaScript, Golang и Java“, споделя Спасов.
LimeChain търси и хора, които искат да се развиват като системни дизайнери и архитекти. Според Спасов, за да се превърнат в успешни системни архитекти, разработчиците трябва да могат да опростяват елементи до първоначалните им части, за да могат след това да ги изградят наново, но по децентрализиран начин.
LimeChain държи на инвестицията в развитието на таланти и освен повишаване на квалификациите на служителите си чрез обучения, компанията насърчава вътрешния обмен на знания. Съоснователят споделя, че винаги е ценно служителите да чуят свежата перспектива на колега от различен екип, защото това променя начина им на мислене и ги кара да погледнат над своите проекти по-критично.
Принципи на организационната структура: Lean, flat & open
Софийският екип на LimeChain се намира в Tetrix Business Center. Служителите работят в отворени пространства. Подобно на атмосферата в офиса, вътрешните процеси на компанията също са движени от принципите на отворената и плоска структура.
Отделните департменти не са строго определени, като вместо това, компанията е изградена на два основни сегмента от служители. Първият е сегментът Разработване-Доставка, състоящ се от блокчейн инженери, разделени по проектите, над които работят. Това е по-голямата част от екипа на LimeChain. Неговите функции се поддържат от другия сегмент, състоящ се от отделите по HR, маркетинг, бизнес развитие, финанси и продажби.
Вертикалната структура на компанията е организирана на три нива – екипи, съставени на база на проекти, екипни мениджъри, и основателите. Инженерните екипи поемат отговорността за цялостното изпълнение на проектите, от разработването до доставката, като работят независимо и имат контрол върху процесите по вземане на решения около техните проекти. Екипните мениджъри заемат по-скоро поддържаща и обединяваща роля. Те надзирават проектните екипи и се уверяват, че разработчиците разполагат с всичко необходимо, за да могат да се отдадат на иновационния процес.
Ключовата роля на човешкия елемент
За да изгради по-дълбоки връзки в екипа и да приповдигне фирмения дух, LimeChain организира месечни тиймбилдинги и няколко по-големи тиймбилдинги всяка година. Провеждат се редовни scrum сесии, в които служителите споделят за напредъка си по проекти, за да може дистанционния екип да поддържа добри лични и професионални отношения. А базираният в София екип се събира в офиса всяка сряда, за да закусва заедно.
Нормално е всекидневна работа, която е свързана с иновации, динамика и вълнение, да натрупва известно количество стрес. За да помогнат за справяне със стреса, основателите се опитват да съветват служителите си по различни начини. Всеки член на LimeChain има посветен неформален и приятелски разговор “на четири очи” с основателите всеки месец, в които могат да говорят за всичко освен работа.
Какво следва за LimeChain
През следващите месеци компанията ще цели да разшири екипа си с около 20%, за да задоволи търсенето от страна на клиентите, без да прави компромис с качеството на работата си. В дългосрочен план целта на LimeChain е да разработи собствен продукт заедно със своите партньори и клиенти. Спасов споделя, че екипът планира да изгради и верига от нови компании около LimeChain, като например блокчейн академия за обучение на местни и международни таланти.
Стартирайки през октомври, LimeAcademy ще се превърне в собствена академия на LimeChain за блокчейн разработчици, която ще започне с 2 сезона в България и след това ще се разшири и в други пазари.
„Настоящите ни служители могат да работят по всякакви блокчейн проекти и с това сме доказали ефективността на обучителните ни процеси. LimeAcademy ще бъде осъществена в партньорство с някои от най-добрите блокчейн компании в световен мащаб, което ще помогне на местните ни таланти да се реализират в международни технологични компании“, завършва Спасов.