DEV.BG прави обобщение на новините, събитията и инвестициите, които привлякоха вниманието ни през изминалия месец.
Инвестиции и придобивания
Virtusa придобива BRIGHT
Virtusa Corporation, глобална компания с услуги в сферата на дигиталните технологии и инженеринг, придобива BRIGHT, водещ партньор на на ServiceNow и Splunk в регион EMEA. Със сделката Virtusa ще разшири възможностите си за предоставяне на решения на съществуващи и нови клиенти в Европа. BRIGHT има доказан опит, с екипа си от ServiceNow и Splunk експерти, в създаване на решения за дигитализация, сигурност, наблюдение, SecOps и AI & ML анализи, улесняващи дигиталната трансформация на глобални компании. Финансовите параметри на сделката са конфиденциални.
Evrotrust привлече 3.3 млн. евро
Evrotrust привлече 3.3 млн. евро от фонда за рисков капитал Silverline Capital, под формата на конвертируем облигационен заем, а средствата ще се използват за развитие на компанията и нейното навлизане на нови пазари, както и за разширяване на екипа и разработка на нов продукт (дигитален портфейл за европейски граждани, в който ще могат да се съхраняват и използват всякакви лични документи). Основаната през 2018г компания, оперира в сферата на идентичността, удостоверителните услуги и дигитализацията на процеси за бизнеси и правителствени институции, като обслужва над 1.3 млн. индивидуални потребители и над 150 корпоративни клиенти от 11 държави.
Boleron набра 3.17 млн. лв.
Застрахователният финтех Boleron набра 3.17 млн. лв. през пазара за малки и средни предприятия Beam на успешно първично публично предлагане на Българската Фондова Борса. Компанията предложи1.1 млн. акции на цена от 3.32 до 9.95 лв., пласирайки 955 051 броя нови акции. Целта е набраните средства да подпомогнат разрастването на софтуерната платформа за продажба на застраховки на Балканите, с приоритет Румъния и Гърция, чрез партньорства с местни телекоми преди края на 2024г. Болерон работи директно с клиенти и телекоми, а към момента платформата предлага 30 застрахователни продукта на 11 компании.
Nula.bg привлече 270 хил. евро
Nula.bg привлече 270 хил. евро от български фонд и бизнес ангели за развиване на първата в България облачна услуга за управление на финанси и счетоводство, в посока внедряване на AI базирани услуги и излизане на международни пазари. Българският стартъп, развиващ софтуер – онлайн платформа със счетоводна и финансова част, позволяваща и работа с държавна администрация, ще проведе през годината и серия събития, насочени към малък и среден бизнес, за популяризиране на ползите от дигитализация.
Telelink Business Services придобива SEDAM IT
Telelink Business Services придобива 100% от хърватската IT компания SEDAM IT, доставчик на софтуерни и комуникационни решения, за 9 млн. евро. Българската компания следва стратегия за разширение в Източна и Западна Европа.
Accenture придобива GemSeek
Accenture придобива българската компания за анализ на данни GemSeek, чиито експерти ще станат първите служители на Accenture Song в България (най-голямата технологична творческа група в света, работеща с данни и AI за анализ и управление на потребителското преживяване). Основаната през 2011г. GemSeek използва AI за изследвания, анализи и прогнозни модели, помагащи на клиентите за анализиране на потребителското преживяване в сфери като телекомуникации, здравеопазване, потребителски стоки и финанси.
Amadeus купува Vision-Bo
Amadeus, испанската група за туристически резервации, която има офис и в София, купува за €320 млн. евро Vision-Box, португалска компания за технологии за разпознаване на лица за летища, авиокомпании и служби за граничен контрол.
От DEV.BG
DEV.BG отпразнува 8-ия си рожден ден!
През изминалите години разказвахме интересни истории, срещахме ви с вдъхновяващи личности и създадохме мястото, на коeто IT професионалистите намират следващата си работа. Благодарим, че заедно продължаваме да развиваме IT общността в България!
Програми и обучения
Eleven Ventures с второ издание Eleven Alpha
Българският фонд за дялово финансиране на тех компании от Югоизточна Европа в ранен стадий на развитие – Eleven Ventures, обяви, че стартира второ издание на програмата за предприемачи Eleven Alpha. Фондът ще инвестира 300 хил. евро срещу 10% дял във всяка компания, одобрена за участие, заедно с предварителен инвестиционен договор. Кандидатстването за програмата е до 7 март, а самата тя ще стартира през май. Процесът на кандидатстване, след преминаване на предварителния подбор, включва кратка форма за подаване на кандидатура (pitch deck), среща с екипа на Eleven, както и с партньорите на фонда като финална стъпка. Eleven Alpha е насочен към технологични предприемачи в ранен етап на развитие – с идея, прототип или първи клиенти, които ще работят с екипа на фонда по индивидуален план за развитие на своя стартъп. Тримесечната програма е в три части: “Discover” (проучване на клиентите), “Design” (изграждане на продукт и бизнес модел) и “Deliver” (оформяне на стратегия за излизане на пазара, продажби и стратегия за финансиране). Сферите Fintech, Healthcare, Future of Work, Sustainable Food отново ще бъдат на фокус.
INSAIT дава месечни стипендии на български студенти
INSAIT (Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“) ще отпуска месечни стипендии в размер на 2000лв на български студенти, изявяващи се в областта на математиката и информатиката в новата стипендиантска програма EXPLORER ((EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch),). Средствата, дарени от технологичния сектор, ще осигурят 4-годишни стипендии за студенти от Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет. EXPLORER ще включва и платени летни изследователски стажове в INSAIT, както и инженерни стажове в развойни отдели на технологични компании. Компаниите, дарили общо над 1 млн. лв за програмата са: фондация “За пример“, основана от ръководството на SiteGround, Amazon Web Services, Man Group, фондация „Лъчезар Цоцорков“, LAUNCHub Ventures, LatticeFlow. За участие в програмата студентите трябва да са приети и да се запишат в първи курс, специалност „Информатика“ във ФМИ за учебната 2024/2025г. След това ще преминат и конкурс на INSAIT за оценяване на способностите и интересът им към изследвания и deep tech.
KBC Global Services стартира KBC Future Talents
KBC Global Services стартира поредно издание на платената си лятна стажантска програма KBC Future Talents, насочена към студенти в 3-ти или 4-ти курс в специалности като „Информационни технологии”, „Финанси“, „Счетоводство“, или други икономически специалности. Кандидатстването е отворено до 31 май, а стажът ще се проведе от 17-ти юни до 31-ви август 2024 г. в офиса на компанията в гр. Варна. 16 стажантски позиции са открити в отдели, занимаващи се с информационни технологии и изкуствен интелект, риск и правни въпроси, застраховане и борба с пране на пари. След успешно завършване на програмата има възможност за кариера в КBC Global Services.
Най-голямата лаборатория за космически изследвания в България с помощта на Endurosat
С помощта на Endurosat се открива най-голямата лаборатория в България за космически изследвания, във Висше военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ във Варна. Това е втори проект в рамките на няколко месеца за Endurosat, след откриване на лаборатория в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Целта на компанията е създаване на практическо обучение в сектора на инженеринга и технологиите, полагане на основите на космически сектор в България, както и образование със 70% практика. Налични в лабораторията са компютърни системи и софтуер, необходими за създаване на космически кораб или сателит, както и цялостна авионика за сателит (настолен сателит).
Разрастване
UKG открива иновационен център в България
Американската компания UKG открива глобален иновационен център в България, с повече от 400 софтуерни специалисти, които да развиват продуктовото ѝ портфолио, насочено към изграждане на култура за управление на работната сила. Компанията се установява както в София, така и във Варна, като наема повече от 60 души, в това число и екип от разработчици от базираната в София Next Solutions. Във Варна компанията има няколкостотин служители, след придобиването на Immedis – те разработват платформата UKG One View (за плащане на възнаграждения на служители). Българският екип ще си сътрудничи с екипите на UKG в Монтевидео (Уругвай), Монреал (Канада), Нойда и Бангалор (Индия), САЩ и други страни.
Proxiad SEE в България стартира Proxiad Health Tech
Proxiad SEE в България стартира Proxiad Health Tech – ново дружество, което работи по проекти в сферата на здравеопазването, с екип от български IT специалисти и биомедицински инженери. Целите за годината са привличане на нови клиенти и разширяване на експертизата на екипа. Компанията придоби и специализиран сертификат за боравене с медицински устройства.
Събития, състезания и награди
Победителите в „Наградите БАИТ“ за 2023г.
Победителите в „Наградите БАИТ“ за 2023г. бяха отличени на официална церемония. Наградата за специален принос беше присъдена на проф. Силвия Илиева, Директор на Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) към СУ „Св. Климент Охридски“ (първият център за интегриране на научни постижения и иновации в области като AI и Big Data). В категория “Младежка награда”, сред 17 проекта, спечели Ангел Чолаков, ученик от СПГЕ „Джон Атанасов“ (София), с проекта си „Дигитална достъпност“ (възможност за незрящи лица да ползват компютър чрез гласови инструкции и гласово въвеждане на български език). В категория “Образователна награда”, победител стана Асоциация „IT Стара Загора“ със Zara Tech Education „ИТ образование и технологични тенденции“ (сътрудничество между IT компании в Стара Загора и образователни институции за развиване на града като технологичен център). Releva взе награда за най-добра “StartUp компания” (решение за персонализация на уебсайт, потребителско преживяване в e-commerce). AMPECO бе отличена в категория “Успешен български ИКТ продукт/услуга” (софтуерно решение за управление на зарядни станции за електромобили.)
Постижения
Varda Space приключи успешно първа космическа мисия
Varda Space, основана от българина Делян Аспарухов, приключи успешно първата си космическа мисия с кацането на капсулата W-1 в Юта след близо осем месеца в орбита, сваляйки на Земята отгледани в орбита кристали от антивирусното лекарство ритонавир, използвано за лечение на ХИВ и хепатит C. Varda e третата компания, която се връща на земята с непокътнат космически кораб, след Space X и Boeing. Капсулата ще бъде транспортирана за анализ до Varda Space Industries в Лос Анджелис.
Законодателство
Одобрен е първият в света закон за AI
ЕС одобри първи в света закон за регулиране на изкуствения интелект, като посланиците от страните от ЕС постигнаха консенсус, въпреки опасенията на някои държави, че регулациите могат да възпрепятстват иновациите. Законът ще наложи строги ограничения в считани за високорискови случаи на употреба, ще забрани някои приложения на AI, както и ще наложи задължения за прозрачност и стрес-тестове върху най-предлаганите AI модели.
Има ли нещо, което смятате, че можем да добавим? Пишете на [email protected]. Информирайте ни и за всичко интересно, което се случва в IT индустрията в България.