+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

108-42 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

А сега накъде – посоките, в които очакваме да се развие IT пазарът

*Текстът е предоставен от Manpower, автор Светла Башлийска, Senior IT Recruitment Consultant

Обичайно със започването на новата година повечето от нас залагат своите цели и градят планове как да се превърнат в една своя по-добра версия чрез личностно и професионално израстване. Като част от един глобален свят нашите стремежи са силно повлияни както от световни събития и тенденции: войни, конфликти, изкуствен интелект, така и от една по-близка до нас реалност: България, работно място, семейна и приятелска среда.

Моят любопитен и търсещ поглед е насочен към една много специфична част от пазара на труда и от икономиката на страната ни, а именно IT пазара.

Какви процеси протичат сега и колко ще се задълбаят промените, ще има ли трусове или само трансформации? Как ще се наредят картите – нови играчи или само такива, които оттеглят своите проекти?

Как ще се промени топографията на IT пазара на труда?

От позицията на IT рекрутър, аз и екипа от мои колеги в Manpower България, сме свидетели на все повече освободени IT специалисти, поради пропадането на големи проекти или вследствие на временното замразяване на дейността на редица компании. Една голяма част от тях уверено излизат на пазара в търсене на своето ново работно място, готови да предложат опита си и да го продадат на „добра“ цена.

От друга страна са компаниите, които продължават да разширяват екипите си, тъй като имат финансовата стабилност да стартират нови проекти. Тези работодатели обикновено имат ясно формулирани изисквания с какви умения е нужно да разполагат техните нови хора, но също така имат и стриктно заложени бюджети, с ниски нива на гъвкавост.

Част от пъзела на актуалния пазар на труда са и потенциални инвеститори – „ловци на бисери“, които виждат в страната ни едно благоприятно място за развитие на успешни проекти и достъпна IT работна сила. Друг е въпросът дали реалността и очакванията на българските IT специалисти се срещат с техните и дали мечтаните проекти изобщо намират почва на българска земя.

Очаквани промени във възнагражденията и допълнителните придобивки в IT сферата

Според регулярния анализ „SATR H1/2024 – Заплати, допълнителни придобивки и бонуси – тенденции“ на партньорите ни от Assert International Bulgaria през първото полугодие нa 2024 година 70,3% от компаниите планират увеличение на заплатите средно между 6 и 10%, а около 20% планират да направят и промени в допълнителните стимули и придобивки.

В проучването са взели участие респонденти от различни бизнес сектори като представителите на Информационни технологии са 20.8%, което следва да се вземе предвид при анализа на представените резултати. Също така, произходът на компаниите с преимуществено чуждестранен дял e 42,4%, следвани от изцяло български с 41,8%, а с най – малък дял от 15,8% са български компании с чуждестранни инвестиции. По–голямата част от компаниите оперират oт над 10 години на българския пазар.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Впечатляващото е, че почти половината анкетирани компании – 44,3% желаят да увеличат работната си сила, а едва 7,1% да я намалят, други 27,8% не планират никакви промени.

А след първата половина на 2024 накъде?

Не е изненада заключението от това изследване, че планираните промени за първото полугодие на годината показват стабилност в бизнес плановете на компаниите.

Дали тази тенденция ще се запази и през втората част от годината само времето ще покаже.
Напълно е възможно точно тогава да настъпят най-съществените промени и бизнесите да усетят най–големи трудности – много IT специалисти да загубят сегашните си проекти и да започнат да търсят нови професионални предизвикателства. Реалистичен е и сценарият, в който те започват да се обучават за работа с нови технологии или да се преориентират към контракторски роли, които им дават повече свобода, различен поглед, умения и добри нива на заплащане.

Компаниите ще продължат да се грижат за добрите си специалисти като ще прилагат все по-различни и оригинални подходи за тяхното задържане и развитие. Друг ключов фактор са най-младите специалисти, които не трябва да забравяме. За тях най–добрата професионална реализация би била намиране на стажове и организиране на академии, след което да бъдат наети на работа.

На този етап, годината едва прохожда и в следващите месеци предстои да станем свидетели на новите промени на пазара на труда в този сектор. Едно е сигурно – 2024-та ще бъде интересна, предизвикателна и ще успяват гъвкавите и можещи хора, както на IT пазара, така и в цяла България.