+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

73+19 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Фалшива Валентинка: Как Decision Intelligence решенията на Cognyte допринасят за борбата с кибер престъпленията в любовта

*Текстът е предоставен от Cognyte

Сайтовете и приложенията за онлайн запознанства са изключително популярни през последните две десетилетия. С увеличаването на търсенето на любовта в мрежата, все повече престъпници злоупотребяват със самотни жертви из киберпространството.

Престъпниците намират своите жертви из сайтове за запознанства или социални мрежи, като ги примамват чрез комлименти, похвали и фалшиви обещания.

Тази тревожна тенденция стана изключително разпространена, след като Федералната търговска комисия на САЩ посочи близо 70,000 доклада за случаи на романтични измами през 2022 г. със загуби на стойност от над 1.3 милиарда долара. Общата стойност на загубите от всички онлайн измами възлиза на около 10 милиарда долара, според данните от доклад на ФБР от 2022 година. Същия доклад дава сведение, че 1.3 милиарда долара от тази сума се падат на престъпления от типа на т.нар. „любовни“ измами. Това прави тези „романтичните измами“ обичайно и все по-често срещано явление. Проучване от януари 2023 г., показва, че 66% от анкетираните участници от Индия споделят, че са били участници в поне една онлайн измама с „любовно“ запознанство. Проучванията във Франция, Съединените щати и Нова Зеландия показват подобни тревожни резултати – четвърт от анкетираните признават, че са ставали жертва на интернет „любовна“ измама.

„Любовните“ измами не се ограничават до индивидуални мошеници, работещи самостоятелно. Често схемите се провеждат в голям мащаб от организирани престъпни групи. Криминалните мрежи осъзнават големия финансов потенциал в манипулирането на търсещи любов или компания в мрежата. Те знаят, че този метод се явява като печеливш и нискорисков начин за незаконно усвояване на средства за финансиране на незаконни дейности. Това позволява на мошениците да затруднят разкриването и преследването от страна на властите. Често тези измами преминават през международни граници и включват анонимни извършители. А като добавим и това, че нисък процент от измамените докладват, че са станали жертва на измама, тъй като се срамуват да се покажат като “срамежливи жертви с разбито сърце”. Така откриването и разследването на подобни престъпления става изключително трудно. „Любовните“ киберпрестъпления и борбата с тях са истинско предизвикателство за правоприлагащите органи. Тук намира приложение и Decision Intelligence, разработена от Cognyte.

Какво представлява „любовната“ измама?

Криминалните субекти, извършители на „любовни“ измами, злоупотребяват с области, в които жертвите се чувстват защитени и където са склонни да се разкрият. Такива са, например, уебсайтове и платформи за запознанства, както и социалните мрежи. Често използват емоционални стратегии за манипулиране, за да съберат лична информация или информация за финансовите средства на жертвите. Някои измамници започват бързо взаимодействие, включващо изпращане на връзка към фалшив уебсайт за извършване на кампании за фишинг или изпращане на линкове, заразени с вредоносен софтуер. Други инвестират седмици или месеци, за да спечелят доверието на своите жертви с цел постигане на престъпните си цели. Тези случаи на „любовни“ измами често водят до финансови загуби, кибератаки, шантаж или други форми на експлоатация.

Кoи са най-популярните видове „любовни“ измами?

„Любовните“ измами приемат различни форми, а техните извършители обикновено действат в зоната на недосегаемото за правоприлагащите органи. Някои измамници успяват да извършат измамата си и да усвоят средства от жертви, които действат съзнателно и „доброволно“, което затруднява правоприлагащите органи да ги обвинят в престъпление. Този модел на измама беше описан чрез случая с известния „Tinder Swindler“. В този случай и други като него, измамникът не беше обвинен за много от престъпленията си.

Но други престъпления, особено при тези, които включват организирани престъпни мрежи за изпиране на пари и финансиране на тероризъм, са по-ясни и по-лесни за идентифициране и преследване от страна на правоприлагането.

Някои от обичайните форми на романтични измами са:

• „Pig butchering“- измама, при която измамникът устаноявява взаимоотношения, основани на спечелено доверие с жертвата с цел да я убеди да участва в „инвестиционна възможност“. Инвестицията е най-често свързана с криптовалута. Престъпникът в крайна сметка изчезва с инвестираните пари. Измамите от типа „pig butchering“ най-често са сложни и комплексни и се извършват от престъпни групировки.

• Манипулации с „мулета“ на парични средства – тази схема представлява още една измама, която се базира на доверие и е популярна сред престъпни групировки. Тук, престъпникът привлича жертва, която да им помага при изпирането на пари. Обикновено схемата е такава, че жертвата получава средства от обекта на своя романтичен интерес, с инструкции да осъществи трансфери през банкови сметки, приложения за пари или подаръчни карти. В началото на 2023 г., Министерството на правосъдието на САЩ предприе тримесечна кампания срещу „мулетата“ и инициира прилагането на над 4,000 правни мерки. Някои участници в престъпната схема за изпиране на пари са доброволни съучастници, но много други са жертви на измамата и стават съучастници в престъпление, без да подозират какво всъщност правят и че това ги прави престъпници.

• Измами, свързани с кражба на самоличност – те приемат различни форми. Единият вариант е, когато измамникът изгражда отношения, основани на доверие от страна на жертвите. Благодарение на това, той измъква тяхна лична информация и данни, които впоследствие може да бъдат използвани за кражба на техните самоличности. Друг подход е използване на ограничен контакт, при който се изпраща съобщение с линк с връзка към фалшив уебсайт, целящ да открадне лична информация.

Как е замесена криптовалутата в престъпленията с „любовни“ измами?
Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Характерът на криптовалутите, който предоставя относителна анонимност, както и лесната възможност за извършване на международни финансови транзакции, правят крипто измамите предпочитан метод за кражба на пари от жертвите, като се избягва правоприлагането от властите.

Най-често, престъпниците изискват от своите жертви да прехвърлят пари към приложение с неосигурен портфейл, тъй като това въвежда допълнителна стъпка в транзакционния процес и намалява вероятността тя да бъде отчетена или блокирана като високорискова или престъпна транзакция от автоматизираните системи за съответствие на търговските платформи.

Освен това, децентрализираният финансов сектор (DeFi) дава възможност за представяне пред жертвите на измамна крипто „инвестиционна“ възможност и ги убеждава, че печелят пари от „инвестициите“, докато в действителност парите отиват директно при измамника. DeFi позволява на измамниците да избегнат обичайната регулаторна структура на банките и институционалните посредници.

Как Decision Intelligence решенията могат да допринесат за разследванията на романтични измами?

„Любовните“ измами, тяхното идентифициране и разследване са истинско предизвикателство за органите на реда.

Често измамниците изчезват безследно, използват фалшиви профили и оперират на множество юрисдикции и преминават международни граници. Чрез съчетаване на данни от различни източници, включително портфейли с криптовалути, доставчици на интернет услуги (ISP), интернет и социални мрежи, разследващите биха могли да ускорят процеса на идентифициране на заподозрените лица.

Платформите за Decision Intelligence позволяват на органите на реда да си изградят цялостен поглед върху разследванията и събраните вече данни от предходни случаи. Разширеният анализ позволява обогатяването и корелацията на данните, което дава възможност на разследващите да откриват стереотипи, модели, аномалии, скрити връзки и прозрения, които не са били достъпни преди това.

Decision Intelligence платформите намират приложение в разследванията на „любовните“ измами, благодарение на следните четири важни функционалности:

• Разрешаване и визуализация на профили:
Разследващите могат да обединят всички идентификатори на определен субект, който е третиран като заподозрян, включително профили в социални мрежи, телефонни номера, криптовалутни портфейли, данни за местоположение и други, с цел създаване на единен и цялостен профил на този конкретен индивид. Визуалните инструменти могат да помогнат на разследващите да преглеждат връзките между лица и събития, времеви линии и връзки. Това предоставя информация за стереотипи, аномалии и престъпни мрежи.

• Разсекретяване на профил:
След като бъде открит профил, за който се подозира, че е участник в престъпна дейност, важна част от разследването е да се премахне анонимността на профила, с цел разкриване на реалната самоличност на заподозрения. Този процес може да бъде извършен чрез съпоставяне на определени данни, като телефонни номера или профили в социални мрежи. Например, в някои случаи фалшив профил в социални мрежи може да бъде сравнен и свързан с други профили, за които да съществуват реални идентификатори, като например имейл адрес, телефон, истинско име.

• Инструменти за сътрудничество:
Този вид престъпления често обхващат разнообразни престъпни дейности, различни юрисдикции и техните разследвания изискват комплексните компетенции на множество отдели, които следва да съумеят да си сътрудничат ефективно. Поради това често е необходим междудисциплинарен подход за разрешаване на случаите. Инструментите за сътрудничество осигуряват безопасно споделяне на информация и комуникация, така че различни екипи и отдели могат да работят заедно и да си съдействат.

• Разширена аналитика и оценка на риска:
Разследващите органи могат да използват разширена аналитика и машинно обучение за триаж на случаите с цел оптимизиране на ресурсите.

В случаите на романтични измами, този процес може да се базира на различни фактори като например размера на щетата, броя на жертвите или обхвата на престъпната мрежа, извършваща даден вид измама. Разширените аналитични методи и машинното обучение също така могат да помогнат на разследващите органи да се фокусират върху потенциални заподозрени, чрез използването на маркери като „риск индикатори“. Такива биха могли да бъдат лица с няколко телефона, множество профили в едни и същи платформи, а също и лица, водещи начин на живот, който изглежда извън техните финансови възможности.

Една от компаниите, която разработва продукти на базата на Decision Intelligence е Cognyte. Ако ви се струва интересно и искате да сте част от екип, който се занимава с решението на подобни комплексни проблеми, то можете да погледнете сайта на компанията –-> https://www.cognyte.com/careers/bg/ и да се се информирате за възможностите за работа –> https://stage2.dev.bg/company/cognyte/.