*Текстът е предоставен от Genius Sports
На каква позиция си и какви са твоите отговорности?
Аз съм backend инженер в “Play by Play Collection” отдела на Genius Sports. Основната задача на екипа е да разработва приложения за събиране на спортни данни в реално време (т.нар. LiveStats приложения). Тези приложения се използват от статистици, които посещават дадено спортно събитие и въвеждат всичко, които се случи на терена, докато нашият продукт валидира данните, пресмята статистики и ги изпраща към други звена от инфраструктурата на Genius Sports за допълнителна обработка и предоставяне на крайните ни клиенти.
За момента поддържаме 5 различни спорта, като всяко от приложенията се използва от поне 2 различни лиги, всяка със своите разлики в правилата на съответния спорт. Това ни кара да бъдем внимателни и доста гъвкави, за да можем бързо да реагираме, когато някоя лига внесе промени в правилата на играта.
Как започна твоят път в Genius Sports и какво те привлече в компанията?
Занимавам се с баскетболна статистика към Българската Федерация по Баскетбол от 2016 година, когато все още се използваше едно доста старо приложение за статистика. След известно време, когато Genius пусна новото LiveStats приложение, докато го инсталирах, забелязах, че е писано на .NET и си помислих „Хмм, би било много готино един ден да участвам в разработката му“.
През 2022 година завърших висшето си образование и започнах да си търся работа. Тогава забелязах, че в Genius търсят Mid .NET инженер и въпреки липсата на професионален опит, реших да кандидатствам, просто защото знам с какво се занимават и ми харесва да съм в подобна среда. Те подходиха професионално, изпитаха уменията ми и ме посрещнаха топло в екипа, като ме назначиха в отдела, който се занимава точно с разработката на приложението, което съм използвал с години. Тогава разбрах, че годините писане на код в свободното ми време са си стрували.
Какво успя да научиш от началото до сега?
Както споменах, Genius е първото ми работно място, така че имах много какво да науча – от процесите в работата, до това как да работя в мултинационален екип. Особено ползотворно за мен е фактът, че освен настолните приложения, ние трябва да поддържаме и нашата част от AWS инфраструктурата, от което не разбирах почти нищичко в началото. Щастлив съм от това, че ни е предоставен шансът да се занимаваме с доста технологии и полето за изява е доста широко. В тази година, откакто съм в компанията, не съм срещнал две задачи, които да си приличат – винаги съм изправен пред нещо ново.
От къде дойде интересът ти към спортните данни и анализите? Какво те мотивира да работиш в тази индустрия и как се чувстваш спрямо своята работа и роля в компанията?
Навлязох в баскетболните среди покрай родителите ми, които се занимават с баскетбол. Изпитвах удоволствие не да бъда състезател, ами да съм част от екипа, който подпомага провеждането на срещата – секретарския апарат и статистическия екип, като в последните години се занимавах с това повече от всякога. В последствие Genius Sports съчета двете ми хобита – програмирането и статистиката. Изпитвам удоволствие от работата и наистина усещам предимството от това, че съм запознат с всички детайли около използването на нашите продукти в реална среда.
Как си сътрудничите с другите членове на екипа, за да сте сигурни, че работата ви по разработката на продукта е в съответствие с нуждите на потребителите?
Нашият екип работи съвместно със спортни специалисти, които са представители на различни федерации и те ни помагат да разберем в дълбочина заданията и участват в тестването на готовия продукт. Като страничен ефект от работата ни е научаването в детайли правилата на спорта, по който работим.
Какви са най-големите предизвикателства, с които си се сблъсквал в работата си?
Най-голямото предизвикателство бяха първите ми два-три месеца в компанията, когато трябваше бързо да опозная всичките приложения, както и уеб сървисите, за които моят екип отговаря. По това време трябваше да модифицираме приложението за американски футбол да отговаря на канадския футбол, които макар да звучат подобни, имат супер много разлики, а това трябваше да стане сравнително бързо, защото стартът на сезона наближаваше. Предизвикателството дойде от факта, че трябваше да се моделират в дълбочина детайли от играта, за която аз знаех единствено „тъчдаун“. Все пак успях за доста кратко време да разбера особеностите на този, смея да кажа най-сложен спорт, което ми помогна да увелича производителността си.
Какво харесваш в компанията?
Genius e страхотно място за работа, няма стрес и напрежение, колегите са готини, офисът е страхотен. Също така компанията ни предоставя щедър Training бюджет, за да стимулира развитието ни. Нещото, което аз изключително много харесвам е това, че компанията цени служителите си и поощрява добре свършената работа. Така през ноември на няколко членове от екипа ни подариха пътуване и билети за мач на NFL във Франкфурт, поради доброто ни справяне с канадския футбол.