+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

65+13 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

С какво ни вдъхнови IT секторът през 2023 г. (избрани моменти)

Тази година не беше от най-леките и за нашия сектор. Показателен факт за това е, че я изпращаме с по-малко отворени позиции в job board-а на DEV.BG — под 2 500 в началото на декември в сравнение с почти 3 500 през януари, а ръстът на годишна база се сви двойно според последния доклад на БАСКОМ. Забавянето на тех индустрията в цял свят оказа влияние и на нашия пазар, но това в никакъв случай не означава, че през 2023 г. не преживяхме много моменти, които ни вдъхнаха увереност и силна доза гордост, че българският IT сектор не се плаши лесно и продължава смело напред.

Земя вика Космос

Под Земя имаме предвид България, а преди отново да стигнем до Космоса, първо покорихме небесата. През май станахме свидетели на първия успешен полет на карго дрон в света — „Черният лебед“ (Black Swan) на създадената от братята Свилен и Константин Рангелови компания Dronamics. Той прелетя 21.5 км със средна скорост 140km/h на височина над 600 м, с което братята валидираха лиценза на компанията за търговски полети на безпилотни товарни дронове в Европа. Такива стартираха съвсем скоро в южната ни съседка и потребителите на националната пощенска служба на Гърция ELTA ще получават своите пратки с дроновете на Dronamics, които са до 80% по-бързи, 50% по-евтини и с 60% по-нисък разход на въглеродни емисии в сравнение с традиционния транспорт. Освен това „Черният лебед“ е ергономичен и се нуждае само от 400 м за кацане и излитане. Така ще достига до населени места със слабо развита инфраструктура. Мимоходом ще споменем, че от началото на годината в България са закрити близо 100 пощенски станции, много от които в отдалечени планински райони.

Междувременно първата SpaceX мисия на Илон Мъск за 2023 г. включи на борда си български „изследовател“ — микросателитът Platform-2 нa ЕndurоЅаt. Бългapcĸaтa ĸoмпaния зa ĸocмичecĸи тexнoлoгии е основана през 2015 г. от Райчо Райчев и изживя бурен растеж през последните няколко години заради новаторските си наноносители, които са с размери едва 1-10 кг, но са достатъчно мощни да осъществяват важни научни изследвания или да служат за платформа за обучение в космическия сектор. Мисията на Platform-2 също е изследователска, защото на борда на апарата ще бъде тествана плазмена електрическа система за задвижване в орбита. Мисията му обаче не спира дотук. Platform-2 е един от първите търговски сателити на компанията, като дава пълна свобода на клиентите за товара, който искат да изведат в орбита, осигурявайки прецизна информация чрез метеорологични сензори, научни датчици и различни комуникационни средства. Ако звездното пътешествие на Platform-2 се увенчае с успех, търговските сателити на EnduroSat ще станат общо шест, което ще затвърди позициите на компанията в областта на предоставянето на спътников капацитет за клиенти от различни сектори.

Световни класации и инвестиции

И тази година престижни международни бизнес класации не подминаха българските технологични звезди. В седмото издание на най-бързо растящите компании в Европа FT1000 на 715-то място се нареди Pontica Solutions. Аутсорсинг компанията е основана през 2015 г. и днес има 800 служители в офисите си в София, Варна, Бургас и Краков (Полша), които обслужват клиенти от всички континенти на над 20 езика. Разработчикът на block-storage решения StorPool, също основан през 2015 г., беше включен във FT1000 за втора поредна година, заемайки 742-ро място. Класацията се изготвя от Financial Times и Statista и е ключов индикатор за бизнес развитието и капацитета на участниците, който се следи с интерес от потенциалните инвеститори. И тъй като един от критериите за участие е минимален органичен приход за период от три години, класацията е показателна и доколко включените в нея компании са последователни в развитието си.

Боти Диманов, съосновател на Tenyks, влезе в класацията Forbes „30 под 30“ за Европa в категория „Технологии“. Компанията за момента има офис само във Великобритания и е AI „доктор“ — помага на разработчиците на изкуствен интелект да разбират дали той работи правилно, да намират грешки и да неутрализират потенциално опасно или нежелано поведение от страна на AI. Както казва самият Диманов, платформата пази света от Терминатора. Ще припомним, че основаната през 2019 г. Tenyks миналата година привлече $3.4 млн. финансиране и първите си клиенти с амбицията да постигне приходи от $1 млн. до края на 2023 г.

Говорейки за инвестиции, ще отделим специално внимание на темата в отделен материал, защото има много за споделяне, но тук ще споменем една от най-вдъхновяващите новини от края на годината. През ноември българо-американската компания LucidLink набра $75 млн. от фондовете за дялов капитал Brighton Park Capital, Headline, Baseline Ventures и Adobe Ventures. Това е най-голямата инвестиция с българско участие и LucidLink ще я използва, за да актуализира продуктите си и да разшири лидерската си позиция на световния пазар за пренос на данни в облака. Компанията е създадена през 2016 г. от Георги Дочев и Питър Томпсън, а R&D отделът ѝ се намира в България, където 50 родни таланти променят начина, по който потребителите достъпват данните си.

Още родни офиси в чужбина

И докато едни български IT организации привлякоха значителни инвестиции през годината, други направиха такива наблизо и надалеч. Списъкът е дълъг, затова само ще щрихираме.

През април компанията за дистанционно следене на кошери и търговия с пчелни продукти Bee Smart Technologies обяви, че е стъпила официално в Румъния с платформата си www.pollenity.com и вече е изградила мрежа от пчелари, дистрибутори и логистични партньори в страната, на които да предложи бизнес модела си „Истински мед“ и услугата „Осинови кошер“. Северната ни съседка е първата стъпка от международната експанзия на Bee Smart Technologies, които през 2022 г. набраха 1.2 млн лв. на борсовия пазар за растеж на малки и средни предприятия (BEAM). Няколко месеца по-късно българската eCommerce-as-a-service компания CloudCart също влезе на пазара в Румъния. Тя е основана през 2016 г. от братята Николай и Петър Илиеви и предлага софтуер за създаване на онлайн магазини, както и цялостна екосистема от партньорства, инструменти и услуги за поддръжка. Към момента CloudCart оперира на седем регионални пазара, като планира да разшири дейността си в Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина. Повече от 1500 компании използват платформата на CloudCart и благодарение на нея са регистрирали общи продажби за €300 млн. евро през 2022 г.

През юни българският стартъп AMPECO, който разработва платформа за управление на зарядни станции, каза ‘Bonjour Paris!’, отваряйки офис във френската столица. Изборът е стратегически, тъй като Франция е втората държава в Европа с най-много публични зарядни станции — над 100 хиляди към средата на 2023 г., които се очаква да достигнат 400 хиляди до 2030 г. Новият офис на AMPECO ще бъде активна част от този растеж, след като миналата година компанията набра финансиране в размер на над $16 млн. Няколко месеца по-късно софтуерната компания Devision, специализирала в енергийния, fintech и IoT сектор, откри офис в друга водеща европейска столица — Лондон. Експанзията е част от стратегията на Devision да се утвърди като международна компания, след като първо стъпи в Амстердам (Холандия), а физическото присъствие в Лондон ще ѝ позволи да е на една ръка разстояние от най-новите световни иновации.

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Бизнес пейзажът на Северна Европа също беше белязан от българско присъствие. След повече от десет години работа на скандинавските пазари една от първите родни IT компании Сирма Груп Холдинг регистрира дъщерното дружество Sirma AB в Стокхолм (Швеция), за да предложи пълната си гама от продукти и услуги и на държавите от региона, и на пазарите на Германия, Австрия, Швейцария, Белгия, Нидерландия и Люксембург. Освен това компанията даде заявка, че през 2024 г. ще отвори офиси в Испания и Централна Европа. Междувременно Musala Soft откри офис в Кайро за близо 80 служители. Създадената преди 23 години българска компания, която миналата година беше придобита от чешката ARICOMA Group, започна дейност в Египет по време на пандемията в отдалечен режим на работа, но от юни предлага на служителите си офис пространство, от което да работят по международни проекти и дигиталната трансформация на вътрешнофирмени системи.

Науката е слънце

И това слънце започна да грее все по-ярко през 2023 г. благодарение на ред технологични и научни организации начело с Инcтитyта зa ĸoмпютъpни нayĸи, изĸycтвeн интeлeĸт и тexнoлoгии ІNЅАІТ. Той стана една организациите, които получиха покана за участие в първия глобален Алианс за изкуствен интелект в света, иницииран от IBM и Meta, имащ за цел да обедини най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите за изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект. Заради високите си резултати до момента и потенциала за растеж Amazon Web Services дари $1 млн. на ІNЅАІТ, които институтът ще използва за изследвания в областта на формалните методи, заплати на изследователи и стипендии за докторанти и студенти. Като например Христо Венев, докторант в INSAIT, който в средата на януари спечели трето място на най-престижния форум за изследвания на студенти ACM POPL SRC с работата си по създаване на първия в света компилатор за квантови програмни езици на високо ниво.

През май беше открит Центърът за дигитални технологии в Технически университет – София. Той включва 14 модерни компютърни лаборатории, изградени с дарения на водещи IT компании и финансиране по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. В него ще се провеждат практически занимания за бъдещите IT таланти, както и научни и изследователски проекти. Разгърната площ на центъра е около 2700 кв.м и там ще се обучават годишно около 3 500 студенти от специалностите по компютърни системи, софтуерно инженерство, комуникации и комуникационна техника.

Тази година беше открит и новият комплекс на Центъра за върхови постижения по информатика към БАН със специален постоянен „гост“ българският суперкомпютър „Хемус“. Комплексът включва система за съхранение на данни, локални центрове за разработка на приложения и средства за дигитализация, лаборатория за 3D дигитализация и микроструктурен анализ. Комплексът е финансиран с близо 30 млн. лв. по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 чрез Европейския фонд за регионално развитие, а суперкомпютърът „Хемус“ има близо 100 000 ядра и производителност над 3 PetaFlops, което позволява паралелното изпълнение на почти 100 000 задачи и подзадачи и връщане на резултати в рамките на един ден. Чрез него могат да се извършват научни изследвания в области като изкуствен интелект, климатология, биоинформатика, химия, лекарствен дизайн, високопроизводителен анализ на големи данни и много други. Всичко това многократно ще улесни работата и новите научни пробиви на най-добрите ни учени.

Нови възможности за реализация

Не на последно място през 2023 г. IT секторът беше подсилен и от навлизането на нови компании в България. Ще отделим специално внимание и на тази тема, защото новодошлите работодатели са наистина много, но една от тях е американската LivePerson, която разработва изĸycтвeн интeлeĸт (Соnvеrѕаtіоnаl аrtіfісіаl іntеllіgеnсе). Тя даде заявка да paзĸpиe 130 paбoтни мecтa дo ĸpaя нa гoдинaтa, а до края на 2024 г. в офиса й в София да работят над 200 души. Още една американска компания — RingCentral, откри център за поддръжка и развитие в България. Глобалният доставчик на решения за бизнес комуникации, базирани в облака, използва изкуствен интелект за комбиниране на телефонни разговори, съобщения, контактни центрове и видео срещи и до две години планира да открие 300 нови работни места, а до пет да достигне 450 души.

В средата на годината гepмaнcĸият дocтaвчиĸ нa aвтoмoбилeн coфтyep Ѕulzеr съобщи, че ще инвecтиpa €1,5 млн. в R&D цeнтъp в Coфия, създавайки поетапно близо 100 нови работни места за IT специалисти. Месец по-късно международната компания за бизнес трансформация и дигитализация Valtech отвори първия си офис в страната, която е 23-ият пазар на компанията. Stormwall — словашки разработчик на облачни услуги за защита от DDoS атаки, също отвори офис в София, за да увеличи капацитета на глобалната мрежа за филтриране на StormWall и да предложи на компаниите в България и съседните страни надеждна защита.

Всички тези избрани моменти са, разбира се, много малка част от случилото се в IT индустрията през 2023 г. Голямата картина я виждаме в годишния доклад на БАСКОМ и тя е, че секторът внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, както и че той е основен инвеститор в подобряване на средата, в която живеем и работим, и ключов фактор за задържане на младите хора в България. Накратно, „ние сме най-солидарният и социално отговорен сектор в България“, който напук на трудностите ще продължи да създава вдъхновяващи истории и да предлага достойна и смислена реализация.