Code Academy обучава хора, които искат да започнат работа като програмисти. Това, което ги отличава от останалите е, че обученията са изключително интензивни и практически насочени. Code Academy стартира дейност през 2020 година, а към днешна дата има 20+ завършили групи, 350+ курсиста, започнали успешна кариера в 5 направления и най-важното, 95% от курсистите се реализират по специалността, след приключване на обучение в академията. Академията предоставя възможност за преквалификация на специалисти от различни сфери – архитекти, счетоводители, лекари, музиканти и др., както и натрупването на практика в екипни проекти за студенти, изучаващи програмиране.
За това как се постига успеваемост над 95% и за иновативните практики на академията, разговаряме с Катя Великова, сериен предприемач с над 24 години опит в IT сферата и създател на Code Academy.
Как се реализира такъв висок процент на успеваемост?
Натрупаният опит до момента ни показа, че за успеха на хората има четири важни опорни точки, които са включени в системата на обучение в Code Academy:
- Систематизирано поднесена информация- достъпно и на разбираем език и придружена с много практика;
- Ментори – работа с опитни професионалисти, които водят курсистите в процеса на обучение;
- Общност за споделяне и подкрепа
- Комуникационни умения и работа в екип.
В края на обучението, също така Академията организира представяне на курсистите пред потенциални компании работодатели и им помага да се подготвят за предстоящите интервюта.
Тази система е резултат от опита ни и основните трудности, които забелязваме, при разговор с хора, които учат програмиране. Първо, липсата на фокус. Има много налична информация, но е трудно за човек не професионалист да отсее кое е необходимо и кое не, кои източници са надеждни, в каква дълбочина трябва да усвои всяка тема. Може да се изгубят часове, дни и седмици в четене на различни теми и източници, без това да помага ефективно и структурирано да се напредва към целта, а именно започване на кариера в обозрими срокове. Възможно е информацията да е поднесена твърде сложно и с много непознати термини или не е изчерпателна. За хора навлизащи тепърва в професията е трудно да се ориентират какво точно трябва да знаят. Едни програмен език, няколко езика? Frameworks, операционни системи, бази данни? Кои и в каква комбинация?
Друга трудност е разочарованието и загубата на увереност. Четенето и разбирането на теория и прилагането ѝ в код се оказват две съвсем различни неща. Важно е, когато се затрудняваш, да има кого да попиташ. Също писането на код, който работи, не означава, че кодът е добър, четим, отговаря на добрите практики.
Липса на достатъчно практика, направени проекти и работа в екип. Кандидатствайки за работа, кандидатите най-често се сблъскват с изискване от страна на компаниите за начален опит, който няма как да натрупат сами. Недостиг на опит и знания какво да очакват от интервюто и как да се представят пред компаниите.
Системата изградена от Code Academy решава точно тези проблеми. Темите в обученията са организирани така, че да се усвояват последователно и в срок. Във всяко направление се изучават програмен език, frameworks, бази данни, операционна система, както и работа с различни програмни инструменти. Следи се в новия материал да няма непознати термини и принципи и всичко, което се въвежда, да е обяснено ясно и достъпно. Използват се много примери. Всяка тема е подкрепена от задачи, в които курсистите могат да превърнат научената теория в практика и да усвоят материала. В програмата са включени и много практически проекти, самостоятелни и в екип. Много държим курсистите ни да се сблъскат в тренинг среда с изграждането на един цялостен работещ софтуер, минавайки през всичките му фази, работата в екип, използването на source control система, решенията кое как да се реализира, координацията, тестването, подобряването и удовлетвореността от постигнатия успех.
Менторството е друга опорна точка в обученията. Всяка група работи с лектори и ментори, които подпомагат развитието на участниците по време на целия курс. Менторите дават постоянна обратна връзка на курсистите, налагат изисквания и темпо на малката група, с която работят. Подават информация за най-рационалния подход, критериите за качествен и добре структуриран код и фокусират усилията на участниците. В академията има два типа ментори – технически и мотивационни, като всички работят паралелно с участниците и подпомагат успешното обучение и реализация.
Общност – ние от Code Academy вярваме, че един от най-силните мотиватори и най-ефективен начин за учене в същото време, е общността от съмишленици, с които вървим рамо до рамо и споделяме знания, емоции и постижения. Не случайно болшинството наши курсисти споделят, че най-ценното и незаменимо за тях преживяване, което е останало и след обучението, е била групата, екипът, хората, които са срещнали и с които заедно са преминали през обучението.
Комуникационни умения – зад този принцип седи нашата убеденост, че добре комуникиращите хора учат и се развиват по-успешно, изграждат по-успешни кариери, по-добри взаимоотношения. Извън техническите обучения курсистите на Code Academy преминават и тренинги, свързани с комуникационните умения, полагане на цели и управление на времето, даване и получаване на обратна връзка, изграждане на продуктивни навици, умения за работа в екип с различен тип личност и емоционална интелигентност.
Как преминава обучението в академията?
Code Academy създава своята менторска програма, която се състои от три основни модула и е с продължителност 9 месеца. Модулите са Jumpstart, Unlock и Mastery Projects, провеждат се изцяло онлайн. Накрая разбира се завършваме с индивидуална подготовка за интервю на всеки кандидат.
Първия модул от менторската програма, се нарича Jumpstart и е за хора с нулев опит в IT сферата. Там се изучават основните термини и принципи в програмирането на съответните езици.
Вторият модул е Unlock, който продължава осем седмици и предлага изучаване на първи базов език за програмиране. Тук идеята е да сме гъвкави, като самите лекции са на запис, а отделно има срещи с ментори и лектори за въпроси и ревю на задачи. Съответно се дава възможност на курсистите сами да определят кога е най-подходящото време за учене за тях.
Последната модулна част е в рамките на шест месеца и е най-интензивна. Тук се изисква познание поне по един програмен език, а обучението е изключително практически насочено – още от третата седмица хората започват да пишат проекти по екипи. Фокусът е да се трупа практика по екипни задачи и да се отработват предизвикателства, които могат да възникват в реална работна среда. Крайната цел е да се постигне финално надграждане на предишните два модула и тясна специализиция в конкретната технология, която се изучава. Важна роля е и тази на менторите, които следят развитието на работата по задачите и предоставят обратна връзка на курсистите.
Обучението в менторската програма завършва с представяне и защита на проектите пред потенциални компании-работодатели и подготовка на курсистите за явяване на интервюта.
Какво бихте посъветвали бъдещите курсисти да предприемат като следваща стъпка?
Ако искате сериозна реализация в IT сферата, първо трябва да знаете кои са изискванията на IT компаниите, за да можете наистина да започнете и успешно да развиете кариера в областта. Тях ще ги откриете на специално подготвен от Code Academy уебинар. Освен това ще откриете още вдъхновение и необходимите стъпки, които трябва да предприемете. Регистрирайте се безплатно за уебинара тук.
Започни своята вълнуваща кариера в IT сектора като разгледаш профила на Code Academy в Job Board-a на DEV.BG.