*Автор: Светослав Димов, CEO, DEV.BG
От началото на годината много хора ме питат “какво се случва в индустрията?”. Затова реших да споделя наблюденията си, заедно с данни от DEV.BG Job Board. Надявам се да е полезно:
Намалява ли търсенето на IT кадри?
Ще започна с лошите новини, но прочети материала до края. По наши изчисления броят на отворените IT позиции в България е намалял с повече от 50% от пиковите си стойности през пролетта на 2022 година. Това е наблюдение върху целия пазар, не само върху нашия сайт за обяви. Осъществяваме мониторинг на цялата сфера, като правим определени допускания, тъй като няма публична информация за всички канали. Трендът обаче навсякъде е ясен – броят на IT обявите намалява.
На фигура едно ще видите динамиката на броя публикувани позиции на DEV.BG, който представя почти 1300 компании и е основен канал за търсене на работа при IT професионалистите.
Спряха ли да си сменят IT професионалистите работата?
На фигура 2 ще видите динамиката при броя кандидатури в DEV.BG на месечна база от началото на 2022 година до момента. Радвам се, че вече може би сме най-предпочитаният сайт за търсене на IT работа в България (продуктово позициониране :)). Но резкият скок на кандидатури от началото на 2023 година не е само резултат от нарастващата популярност на сайта ни за обяви. Над 18 000 кандидатствания за месец е голяма цифра за нашия сектор – още повече че в несигурна икономическа ситуация хората са по-консервативно настроени към смяна на работа. Повишеният брой кандидатури е и резултат на две пазарни промени: 1. Увеличава се броят на активно търсещите кандидати (т.е. процентно се увеличава броят на хората, които търсят работа през сайтове за обяви, в сравнение с други канали). 2. Увеличава се средният брой на направени кандидатури от един кандидат.
*Ако един кандидат е кандидатствал на 3 места, графиката отчита 3 кандидатури.
Какво значи това за индустрията?
Като резултат от намаляващия брой обяви и нарастващия брой кандидатури, средният брой кандидатствания по една обява се увеличи много. Това е добра новина за компаниите, защото цената им на кандидат спада много, а тази година всички са внимателни с разходите си. За кандидатите резултатът е по-голяма конкуренция.
Без паника. В момента в DEV.BG има публикувани близо 3 000 IT позиции. За обема на нашия пазар това значи, че все още сме “candidate driven market” или с други думи казано – кандидатите все още са в силната позиция. Намирането на първа работа в сектора и Junior позиции е по-трудно, но не е невъзможно (183 отворени Junior/intern позиции в DEV.BG към момента на писане на статията.). Mid/senior професионалистите продължават да се търсят активно. Да, получават се по-малко директни предложения и офертите не са толкова примамливи (виж параграфа за заплатите по-долу), но свободни работни места има.
Има ли съкращения? Какво е поведението на компаниите?
През първите две тримесечия на 2023 виждам няколко различаващи се подхода от компаниите:
Замръзналото кралство: Компаниите имат спад на бизнеса (загубен проект или клиент) и са замразили наемането и почти всички инвестиции, свързани с хората. Тук ще отговоря и на въпроса “Има ли съкращения?”. Да, има. Няма точна статистика, но аз съм говорил с представители на 10-на компании, които са освободили част от екипите си – както малки компании, така и големи такива. По-скоро са епизодични случаи на съкращения на до 10% от хората.
Изчакване в засада: Компаниите имат свободни позиции, които обаче не са спешни за запълване. Поради очакваното охлаждане на пазара през Q1 и Q2, те отлагат активното си търсене за втората половина на годината.
The long term players: Най-голямата част от компаниите попадат в този сегмент, което е положителен индикатор за съзряването на сектора. Тук са организациите, които разбират, че стратегията за хората и работодателският бранд не се градят само когато “трябва да запълня 10 позиции до края на месеца”, защото тогава е прекалено късно. Те имат намалено търсене в момента, по-внимателни са с бюджетите си, но продължават да инвестират в хората си и в представянето си пред общността. Тези компании знаят, че недостигът на кадри е дългосрочен проблем. Като бизнес е естествено в DEV.BG да се радваме най-много на опортюнистите (виж по-долу), но the long-term players са най-радостната новина за индустрията.
Business as usual: Само в DEV.BG в момента има близо 3 000 публикувани tech позиции. Ясен знак, че много компании продължават да растат и да се развиват активно.
Опортюнистите: Това са компаниите, които използват, че в момента пазарът е охладен, и се насочват към агресивен ръст. Те увеличават бюджетите си и настъпват газта. Ако има подходящ специалист на пазара, те наемат, дори в момента да нямат отворена позиция за него.
Какво се случва със заплатите?
За разлика от горните параграфи, тук не стъпвам на достатъчно добър обем от данни, затова приемете следващите редове с доза съмнение.
Средните нива на заплащане (на база медиана) в сектора са в плато – т.е. нямаме ръста от предните години, но няма и намаляване.
Липса на “изкривявания” на пазара – през 2021 и 2022 не бяха изключение случаите, когато компании предлагат много над средните нива (на база медиана) на възнаграждения, защото: 1. Трябва да растат бързо.; 2. Не успяват да привлекат почти никакви кандидати (цитат: “Кандидатът ми иска безумна сума, но му я дадох, защото не знам кога пак ще имам читав кандидат.”). Тази година подобни ситуации са изключение.
Като резултат се появи феноменът “падане от високо” – кандидати, които са получавали заплащане например 50% над средните нива (на база медиана) и трябва да сменят работа, не могат да намерят същото заплащане тази година.
Какво следва?
Това не е съвет за инвестиция 🙂
Пак ще започна с лошите новини – минали сме голяма част от спада, но не целия. Прогнозата ни е, че макар и с намаляващ темп, през третото тримесечие на 2023 броят на обявените позиции в IT сектора ще намалее още, като ще се стабилизира в Q4/2023 или Q1/2024. През 2024 очакваме стабилизиране на пазара и леко събуждане (опортюнистите ще са доста активни в края на 2023 и през 2024), но не очакваме бурните ръстове от 2021. През 2025 година “няма кадри” пак ще е най-често употребяваният израз в сектора.
Чувствам се задължен да кажа и няколко думи за AI, макар да не е фокус на този материал. Да, AI ще промени много tech професии и ще размести пластове, но няма да доведе до изчезване на програмистите.
Наскоро бях на една от основните конференции за сайтове за обяви в света. Въпреки че в момента на много места има спад на обема обяви, основната тема бе съвсем различна – големият недостиг на хора. Особено в Европа показателите сочат, че липсата на кадри ще е във всички сектори и в средносрочен план ще е основната пречка за развитие на икономиката.
Вместо заключение:
“Тhe phone index” е моят неофициален измерител на пазара на труда в IT индустрията 🙂 Той измерва колко обаждания от типа “трябват ми трима Java-ри, помагай” получавам на месечна база. The phone index отчита забавяне, но стойностите са далеч над нулата. Така че – да, пазарът се охлади значително, но работа има!
Светослав Димов,
CEO, DEV.BG