*Текстът е предоставен от Сдружение IT Стара Загора
Когато говорим за IT „градът на липите, поетите и правите улици“ Стара Загора традиционно остава извън темата. Това изглежда странно на фона на факта, че до началото на 90-те Стара Загора е „технологичното сърце“ на България, благодарение на прочутото ДЗУ (Завод за дискови запеметяващи устройства, за по-младите – прародителите на днешните микрочипове). В него работят стотици програмисти, голяма част от които пристигат от различни краища на страната, а предприятието години наред е в топ 3 на производителите в света. С политическите промени през 1989г. и последващия злощастен край на ДЗУ Стара Загора, останали без работа, по-голямата част от IT специалистите заминават за други градове, а често и емигрират извън страната. Това поставя и края на технологичното развитие на региона и идва логичното обяснение защо секторът в града буквално замира през 90-те.
И докато през последните 15-20 години първо София, а след това и Пловдив, Варна, Велико Търново, Враца, Русе успяха да изградят локални технологични общности, то за Стара Загора по-скоро виждането е, че не съумя да развие стабилен технологичен бизнес на локално ниво. Оказва се обаче, че нещата са се раздвижили и градът стремглаво си отвоюва обратно място на технологичната карта на България.
Разговаряме с Боряна Пейчева, председател на Сдружение „IT Стара Загора“ и човекът зад „възраждането на технологичното сърце на България“.
Дай ни малко контекст – как да свържем Боряна и технологиите?
Стартирах в технологичния сектор в „златните години“ на индустрията в България и за добро или лошо – точно преди световната икономическа криза през 2008г. IT индустрията по това време се развиваше толкова бурно, че всеки ден се случваше нещо ново – било то нова технология, представянето на първия смартфон или пък избухването на Facebook в световен мащаб. И на мен ми стана много интересно. Не съм искала да бъда технически професионалист, но за мен IT браншът беше целенасочен избор – потърсих и намерих своето място като маркетинг специалист в сектора. Днес все още си се радвам и съм благодарна сама на себе си, че на онези години съм имала достатъчно съобразителност и смелост да избера технологиите.
Как се промени IT секторът през годините, в които работиш в него?
През последните вече повече от 15 години от бутикова индустрия за “избрани” хора на технологиите, IT се превърна в устойчив сектор с повече от 120 000 работещи специалисти и над 20% ръст всяка година. Няма друг бранш, който може да се похвали с това в България. Появиха се редица нови компании, в това число някои от най-големите тех играчи като Accenture, SUSE, VMware и много други.
Голяма част от професионалния ми път премина в българска компания. Като се присъединих бяхме малко над 20 човека в софийски офис на последния тавански етаж със скосени тавани в една сграда. През годините компанията поетапно отвори офиси в 5 локации и в момента работи на близо 70 пазара с над 200 човека. Фирмата все още е изцяло българска собственост и е добър показател за потенциала на родния бизнес.
И стигаме до Стара Загора. Защо там?
Стара Загора е моят роден град, който напуснах след гимназията, за да уча в София. И с това отговарям отчасти на въпроса „защо“.
Преди 15 години всички програмисти и други технологични специалисти живееха и работиха в София, но постепенно в Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе започнаха да се обособяват локални IT общности. Това за съжаление не се случи в Стара Загора или поне не по начина и мащаба, който би следвало да отговаря на шестия по големина град в България и то университетски център. Нещо, което изобщо не ми допадаше през всички тези години, но реално не правих нищо конкретно в това направление.
Имам много колеги и приятели от IT сектора, които са от Стара Загора, в най-различни позиции и роли – от страхотни програмисти до мениджъри и собственици на IT компании. С тях от години си говорим, че трябва да направим нещо, за да има и там устойчив технологичен бизнес и стабилна екосистема. Важно е за града, за региона и за България като цяло.
Явно съм чакала своя подходящ момент и кауза. Преди три години, по доста странна линия научих, че в града се открива Професионална гимназия по компютърни науки – по инициатива на Община Стара Загора и с щедрата подкрепа на МОН. Стигна се до няколко срещи с представители на Общината и местни активисти по темата. С част от тях намерихме общ език и така стартирахме процеса по „възраждане на технологичното сърце на България“, както гръмко вече си говорим.
Какво се случи в IT направление в Стара Загора за това време?
Направихме наистина много смислени неща за тези вече близо три години.
Новата IT гимназия – Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“, изцяло с фокус върху технологични профили, през миналата година посрещна своя трети випуск. При достигане на пълен курс випуски и паралелки, заедно с останалите училища в града, в Стара Загора всяка година ще завършват близо 300 ученика с IT профил.
Откриха се и IT специалности в Тракийския университет и през септември 2022 година обучение в тях започна първият випуск с 90 студенти държавна поръчка.
Броят на школите на Телерик Училищна Академия в Стара Загора станаха от 2 на 6 и втора година обучаваме над 100 деца от 3-и до 12-и клас. Нещо много важно се случва в тази насока за идната учебна година – интегрираме програмите на Телерик пилотно в 8 училища в Стара Загора. Невероятна възможност за учениците и така ставаме втората община в страната, която ще предложи такъв модел и обучение масово в училищата.
Организираме практики и стажове както по наша инициатива, така и по различни програми за ученици и студенти – нещо, което доскоро не се случваше в града.
Две години и то в пандемично време организирахме „ИТ и ТИ“ – събитие, което срещна мениджърите на някои от водещите технологични компании с ученици с интерес към технологиите. Беше тотален успех за мен, съдейки по това, че младежите не пускаха лекторите да си тръгнат от сцената, засипвайки ги с въпроси. Сигурна съм, че вдъхновихме много от тях да търсят своя път в света на технологиите. Беше един малък празник за мен!
Стартира и една инициатива, която искаме да стане регулярна – посещения на местни IT компании в училищата с IT профил в Стара Загора и региона. Идеята е да им разказваме за възможностите за работа и развитие в родния град и да пробваме да ги задържим и помогнем за успешен кариерен старт.
ZagoraDEV – едно изцяло DEV събитие, което се проведе в края на миналата година и събра над 150 IT специалиста и положи добра основа на DEVtalks културата в града.
Създадохме споделено работно пространство The Lodge Coworking Space, в което освен да събираме IT, дигитални специалисти, freelancers, организираме редица технологични събития, с които да ангажираме общността с най-различни теми.
Организираме различни присъствени курсове с IT Академия Стара Загора – обучаваме хора с малък или никакъв опит в технологиите и ги менторстваме и им помагаме да стартират кариера в IT сектора. Завърши първият курс по Front-end и една много мотивирана група по Графичен дизайн. Планираме още Java, C#, Python и други. Организирахме и интензивни курсове за ученици през ваканциите.
А имаме и още много планирани активности и инициативи, които трябва да се случат.
Кой стои зад всичко това?
Любимият ми въпрос с още по-любим отговор! Аз съм основният координатор със Сдружението „IT Стара Загора“, което регистрирахме съвсем скоро, но реално развиваме активна дейност вече 3 години. Истината е, че по-голямата част от дейностите се случват благодарение на различни ентусиасти със своите доброволни подбуди. Разчитаме много на най-голямата фирма в града eDynamix и нейните супер отзивчиви IT хора, както и на всички контакти по други IT компании в града и страната. Работим и с различните браншови организации и асоциации, с някои тепърва установяваме връзки, но отново срещам голяма доза подкрепа и ентусиазъм. Най-хубавото е, че всички са супер „за“ идеята и общо взето рядко получавам „не“ за отговор. 😊
Имаме партньор в лицето на Агенция за регионално икономическо развитие и местния Дигитален хъб, с който тепърва ще изпълняваме различни инициативи. Разчитаме и на подкрепата на Община Стара Загора – една от добре работещите администрации в страната за мен.
Има ли днес Стара Загора своя IT общност?
Установихме, че Стара Загора има стабилен брой хора, тръгнали от града и успешно реализирали се в IT сферата. Друго важно на този етап е, че не малък брой IT специалисти са се завърнали в Стара Загора по време на пандемията и са се установили в града, заедно със семействата си. Това е добър сигнал, че нашата IT и дигитална общност днес може да е бебе, но порастването й до тийнеджър и зрялост е все по-реалистично, защото имахме най-важната предпоставка за това – хората.
Какво предстои?
Нещо много хубаво вече се случва този месец. Организираме Zara Tech Spring – първият по рода си фестивал на технологиите в Стара Загора. В периода май-юни, в поредица от събития, лекции, инициативи, уикенд работилници и много други ще популяризираме технологичния сектор и възможностите, които той предоставя. Целим да създадем разбиране за важността от развитието на технологичната индустрия с нейната висока добавена стойност и значението за региона. Искаме да привлечем ученици, студенти, младежи, както и широк кръг от съмишленици, с които да задвижим на бързи обороти вече завъртялата се машина. Вече имаме програма, която ще допълваме поетапно на сайта – www.zaratech.bg, както и на Facebook страницата на Zara Tech Spring.
През цялото това време говорим с компании, които имат интерес към града и специалистите тук и вече имаме положителен резултат. Има още много работа там, но нещата се случват и това е доста мотивиращо.
В по-глобален аспект – ще работим за изграждане на цялостна дългосрочна стратегия за развитието на технологичния сектор в региона. В момента сме в етап на проучване на възможностите и имаме една много перспективна такава – да получим експертна помощ от специалисти от Европейските структури – хора, които много биха ни помогнали да направим всички тези усилия работеща реалност.
Всичко звучи чудесно, но сигурно има и предизвикателства. Кое е най-голямото?
Това, което на този етап не мога да преодолея съвсем успешно е активизирането на местната общност. От това да убедим ученици и родители в нуждата от адекватно дигитално образование, до това да привлечем повече хора и да ги запалим по технологиите. Друго е т.нар дигитализиране на бизнеса. За съжаление бизнесът в Стара Загора по мое наблюдение изостава с внедряването на технологии и иновации, а това го прави по-неконкурентноспособен спрямо останалите предприятия в страната и чужбина. Ще работим и в тази посока усилено.
Голямо предизвикателство е и работата с образователните институции, които са наш основен фокус. Поради различни причини сътрудничеството с преподавателите по Информационни технологии в града не се случва така както на мен ми се иска, а те са ключов фактор в процеса на изграждане на екосистемата. Имаме много работа и там.
Как ще мерите успеха на всички тези инициативи?
Аз имам един критерий – моделът, който изграждаме, да бъде успешен в Стара Загора и да стане устойчив във времето, така че да се приеме и развие и в други градове. Вече говорим с колеги за Плевен и Русе, а съм сигурна, че има и още градове с потенциал, дори и сред по-малките. Ако това се случи, то вече ще можем да се поздравим с пълен успех.
От Сдружение IT Стара Загора се обръщат към всички хора от града, които са част или имат отношение към IT сектора с покана да се свържат като им пишат на [email protected] или станат част от групата на IT общността на Стара Загора във Facebook.