+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

72-15 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Какво е новото в Angular 2. Разговор с Илия Идакиев

ilia_idakiev

Илия Идакиев е програмист-предприемач, а с JavaScript се занимава от близо 4 години. Илия има дългогодишен опит в разработката на уеб приложения, а на 22-ри ноември ще е лектор на събитието на DEV.BG – „Angular 2 Dependency Injection using multi-providers“.

Пътят

Илия се сблъсква по-сериозно с програмирането в университета. Във 2-ри курс вижда плодовете на своя труд и че може да създава реално работещи неща, благодарение на наученото в университета. Любопитството, водено от това какво още може да създаде, пишейки код, го предизвиква да се интересува и чете все по-задълбочено за различните технологии. Пътят на любопитството му го отвежда до срещата с JavaScript, която бързо се превръща в любимата му технология. „Езикът ме привлече веднага, той е от тези, от които изпитваш удоволствие докато пишеш“ – споделя Илия. Бързо натрупва поредица от осъществени проекти, написани на JavaScript, а опита си предава като преподавател във ФМИ. Какво още мотивира Илия да избере JavaScript и AngularJS, можете да прочетете тук:

Защо от всички програмни езици избра JavaScript и защо точно AngularJS?

Преди да започна да пиша основно JavaScript, технологиите, с които се занимавах на работното ми място, бяха концентрирани около Microsoft.

Други езици освен C#, върху които съм отделил по-сериозно време, са C++ и Objective-C. Когато за първи път се сблъсках с JavaScript, бях изненадан, защото начина, по който бях свикнал да пиша нещата, не работеше и това ме накара да седна и да проуча причината за това. Нестандартният характер на езика ме накара да започна да го харесвам и след навлизането на NodeJS реших, че ще се занимавам основно с JavaScript. Освен удоволствието от работата с езика, това ми даде възможността да се запозная с много интересни хора, които в последствие ми станаха приятели. Един от тях е Минко Гечев, от който всъщност научих много неща и ме запали по AngularJS.

Кой е най-интересният проект с AngularJS, с който си се сблъсквал?

По принцип всички неща, с които се занимавам са ми интересни, но ако трябва да избера нещо конкретно, това ще е една моя разработка за desktop приложение на Electron с Angular. В момента също работя по един голям проект, на който трябва да се пренапише front-end частта на Angular 2, и е доста интересно, но не мога да издам повече подробности.

Какво е новото в Angular 2?

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Много неща се промениха от излизането на Angular 1 и поради тази причина всичко в Angular 2 е ново. Някои от новостите през изминалите години са: появата на Web Components (които ни позволяват да се възползваме от силата на shadow DOM, за да енкапсулираме части от кода си),  ECMAScript 2015 ( или иначе известния ES6 – най-големият ъпдейт правен от години, който вкара много нова функционалност в езика), появата на Web Workers (позволяващи ни да се борим с еднонишковия характер на JS) и TypeScript (JS Superset позволяващ ни да пишем статично типизиран JS, когато е необходимо). Всъщност Web Component-ите са основна част от Angular 2, защото главната идея е създаването на компоненти, които могат да се преизползват, а всички други изредени неща могат да се използват от програмиста по желание при използването на Angular 2. В началото, когато за първи път чух, че Angular 2 няма да има нищо общо с предишната версия, бях малко разочарован, но в последствие, следейки развитието на нещата, установих, че това е правилното решение. Определено в новата версия е вложена много повече мисъл за оптимизация и структуриране, което позволява писането на комплексни приложения.

Издай ни малко информация от кухнята. За какво ще говориш на предстоящото събитие на 22 ноември? 

Ще говоря за един от основните елементи в Angular 2, а именно Dependency Injection. Понеже Angular 2 е сравнително ново нещо, ще разгледаме и други неща като декоратори и как да ги използваме за създаването на компоненти и директиви. Ще видим какво са provider-и и как са организирани Injector-ите. След това ще се запознаем с multi-provider-ите, как работят и как можем да се възползваме от тях за изграждането на валидации и собствени form контроли. Ще се опитам да направя презентацията разбираема за хора, които не са запознати с Angular 2, и тепърва ще го използват за бъдещи проекти.

Знаем, че преподаваш “JavaScript за Напреднали” във ФМИ. С какво те обогати преподаването?

До момента не се бях замислял по този въпрос. Хората, които ме познават, знаят мнението ми за образователната система в България и проблемите в нея. Поради причината, че аз съм един човек, който се е сблъскал с тях, и някак си съм успял да ги преодолея, винаги съм имал желанието да помогна и на други. Започнах да преподавам, защото ми беше интересно, а мотивацията ми по-скоро беше да обогатявам студентите, от колкото да обогатявам себе си.

Нещата, които усещам, че съм подобрил в себе си, са комуникацията с хората, начинът на обясняване и разбира се по-добро разбиране на технологиите, които преподавам. Може би тук е моментът да благодаря на Георги Пенков, че ми даде възможността да бъда част от лекторския екип във ФМИ. Надявам се за в бъдеще да имам повече време и възможност да преподавам и други интересни неща.

Ако темата за AngularJS ти е интересна и искаш да обменяш опит и идеи по темата, можеш да станеш част от потребителската група за AngularJS. Абонирай се!

Други интересни статии:
„Най-голямото предизвикателство е да накараш всички екипи да гледат в една посока“ – Стефан Добрев
Технологични потребителски групи

Автор: Стеляна Луизова
Визия: Личен архив